Avusturya'da 15 Temmuz etkinliği! "Cesur ve muazzam" bir direniş

AA |  15 Temmuz 2018 Pazar - 19:33 | Son Güncelleme : 15 07 2018 - 19:33

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID), Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yılında uluslararası topluma Türkiye ile daha güçlü bir dayanışma içinde olma çağrısında bulundu.


Avusturya’nın başkenti Viyana’da UID tarafından, “15 Temmuz Demokrasi  ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla etkinlik düzenlendi.
 
UID Avusturya, Viyana’nın önemli meydanlarından Albertinaplatz’da,  Anadolu Ajansı muhabirleri tarafından 15 Temmuz gecesi çekilen fotoğraflardan  oluşan sergiyi, darbe girişiminde yaşananların daha iyi anlaşılması için  Avusturyalıların ilgisine sundu.
 
Etkinlikte okunan basın bildirisinde, 15 Temmuz 2016'da tüm dünyada  milyonlarca insanın şahitliğinde, Türk halkının FETÖ tarafından planlanan ve  organize edilen darbe girişimine karşı "cesur ve muazzam" bir direniş sergilediği  kaydedildi.
 
Türk toplumunun eli silahlı darbecilere karşı şiddete başvurmadan bir  direniş gösterdiği aktarılan açıklamada, darbecilere karşı sokaklara dökülen  vatandaşlardan şehit olanlar anımsatıldı.
 
 
Yurt dışında yaşayan Türk ve Türkiye dostlarının hain darbe girişimi  sırasında Türkiye’yi desteklediklerine dikkat çekilen açıklamada, “Türk  demokrasisinin büyük dönüşümünün bu önemli anlarında, barış ve özgürlüklere  saygılı tüm uluslararası kuruluşların, Türk halkının demokrasiyi ve demokratik  sistemi savunma kararlılığını takdir etmesini bekliyoruz.” ifadelerine yer  verildi.
 
Açıklamada ayrıca, 24 Haziran’da yapılan Cumhurbaşkanı ve 27’inci  Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde Türk seçmenlerin büyük orandaki katılımla  demokrasiye inancını açık bir şekilde ortaya koyduğunun altı çizilerek, “İnsan  haklarını, demokrasiyi ve halkların iradesini ciddiye alan dünyanın bütün devlet,  parti ve siyasilerinin, demokratik sistemleri alt etmek isteyenlerin adalet önüne  çıkarılmasına yardımcı olduklarına inanıyor, dini değerleri kendi sapkın  inanışlarına göre yorumlayan FETÖ, DEAŞ, ve Boko Haram gibi örgütlere karşı daha  etkin mücadeleye davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.
 
Çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte, darbeciler tarafından  şehit edilen vatandaşların isimlerinin yazılı olduğu balonlar uçuruldu.
 

ETİKETLER