Avustralya sandık başında

AA |  18 Mayıs 2019 Cumartesi - 7:27 | Son Güncelleme : 18 05 2019 - 7:27

Avustralya’daki genel seçimlerde 16 milyon 424 bin 248 kayıtlı seçmen ülkeyi gelecek üç yıl boyunca yönetecek 46. hükümeti belirlemek üzere sandık başına gitti.


 
Avustralya Seçim Komisyonu tarafından belirlenen oy kullanma  merkezlerine akın eden Avustralyalı seçmenler, Temsilciler Meclisi ve Senato  üyelerini belirlemek için oy kullanıyor. Her üç yılda bir tekrarlanan Avustralya’daki genel seçimlerin, 6  yıldır iktidarda bulunan Liberal-Ulusal parti koalisyon hükümeti ile son kamuoyu  yoklamalarında 2 puan önde görünen İşçi Partisi arasında geçmesi bekleniyor.
 
İktidar kanadı seçim kampanyasında ekonomi, daha fazla göç alınmaması,  sınır güvenliği gibi konularda seçmenlerden oy talep ederken, muhalefet iklim  değişikliği, düşük ücretler, sosyal yardımlar ve sağlık hizmetlerindeki  gecikmeleri gündeme taşıyarak Avustralyalılardan destek talep etti.
 
Avustralyalı Türkler de sandık başına gitti
 
Melbourne’un Broadmeadows semtinde yoğun olarak yaşayan ve oylarını  kullanmak üzere sandıkların kurulduğu merkezlere gelen Avustralyalı Türk  seçmenlerden Ali Kuzucu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ‘‘Hayırlı uğurlu  olsun, vatandaşlık görevimiz yaptık, her şeyin hayırlısını temenni ediyoruz.’’  dedi.
 
Kullandıkları oyun hem Müslümanlara hem de Hristiyanlara hayırlı  olması dileğinde bulunan Hazine Bozkurt ise ‘‘Bugün vatanımıza, milletimize,  yaşadığımız ülkeye, Avustralya’ya hakkımızda hayırlısını versin Allah’ım, bütün  İslam alemine Hristiyanlara da hayırlısını versin.’’ ifadelerini kulandı.
 
Ülkenin geleceğine katkıda bulunmak için sandığa giden Türk  seçmenlerden Sedat Güçler, ‘‘Avustralya’nın seçimine katıldık, oyumuzu da verdik  hayırlı uğurlu olsun.’’ diye konuştu.
 
Sabahın erken saatlerinden itibaren sandık başına giden  Avustralyalılar seçimde, ülkedeki seçim kurallarına göre 151 sandalyeli  Temsilciler Meclisi üyelerinin tamamını, 76 sandalyeli Senato üyelerinin ise  40’ını belirlemek üzere oy kullanıyor.