Avustralya'dan, vatandaşını casuslukla suçlayan Çin’e tepki

AA |  25 Mart 2020 Çarşamba - 12:42 | Son Güncelleme : 25 03 2020 - 12:42

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Çin’de tutuklu bulunan Çin asıllı Avustralya vatandaşı Dr. Yang Hıngcün'ün derhal serbest bırakılmasını istedi.


Bakan Payne, yaptığı yazılı açıklamada, Ocak 2019'da New York'tan  Çin'in Guangcou kentine gidişinden itibaren önce gözaltına alınan, daha sonra da  casusluk suçlamasıyla  tutuklanan Dr. Yang Hıngcün hakkındaki gelişmeleri  paylaştı.
Dr. Yang’ın Çin makamları tarafından casuslukla suçlanmasına "şiddetle  karşı" çıktıklarını vurgulayan Payne, şunları kaydetti:
"30 Aralık 2019'daki son konsolosluk ziyaretimizden bu yana Dr. Yang  ile temasa izin verilmemiştir. Kovid-19 nedeniyle konsolosluk ziyaretlerine izin  verilmediğinden dolayı telefon veya yazışma yoluyla iletişim talep ettik. Her iki  talep de reddedildi. Bu, Avustralya vatandaşı için kabul edilemez bir muamele."
Payne, Çin makamlarının, Dr. Yang’ın iddianamesi hakkında resmi bilgi  vermemesinin "büyük hayal kırıklığı oluşturduğuna" dikkati çekerek, "Avustralya  hükümeti, Dr. Yang’a yapılan muamele konusunda defalarca endişelerini dile  getirdi. Dr. Yang’ın kötüleşen sağlık durumu kendisini özellikle Kovid-19’a karşı  savunmasız hale getirdi. Bir yılı aşkın süredir taleplerimiz kabul edilmediği  için derin üzüntü içerisindeyiz. Dr. Yang, yasal savunma hakkından yoksun,  fiziksel ve zihinsel sağlığına zararlı olan zor şartlarda tutuluyor."  değerlendirmesinde bulundu.
Avustralya’nın her zaman Yang’ı destekleyeceğini dile getiren Payne,  "Dr. Yang’ın derhal serbest bırakılmasını ve Çin'den ayrılarak eşiyle  Avustralya'ya seyahat etmesine izin verilmesini istiyoruz." ifadesini kullandı.
ABD'nin New York kentinden, Ocak 2019'da Çin'in Guangcou kentine giden  Çin asıllı Avustralya vatandaşı yazar ve eski diplomat Dr. Yang Hıngcün, ulusal  güvenlik gerekçesiyle gözaltına alınmış ve yaklaşık 7 ay sonra casusluk  suçlamasıyla tutuklanmıştı.