Avustralya’da "Bizi Bize Yeteriz Türkiyem" kampanyası başlatıldı

AA |  09 Nisan 2020 Perşembe - 10:41 | Son Güncelleme : 09 04 2020 - 10:41

Türkiye’nin Kanberra Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "Biz Bize Yeteriz Türkiyem" sloganıyla başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası’na destek amacıyla "Şimdi Ülkemize El Uzatma Zamanı, Devletimize Destek Olma Zamanı" temasıyla maddi destek kampanyası başlattı.


Avustralya’da açılan iki ayrı hesaba 15 Nisan’a kadar yapılacak  bağışlar, daha sonra, Milli Dayanışma Kampanyası’nın Türkiye’deki hesabına  aktarılacak.
 
"Avustralyalı Türklerle gurur duyuyorum"
Büyükelçi Korhan Karakoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem Milli  Dayanışma Kampanyasına hem de eğitim için geldikleri Avustralya’da işlerini  kaybederek zor duruma düşen Türk öğrencilere yaptıkları yardımlardan dolayı  Avustralyalı Türklerle gurur duyduğunu söyledi.
 
İçinden geçilen durumun birlik ve beraberlik duygusuyla hareket  edilmesini gerektirdiğini hatırlatan Büyükelçi Karakoç, "Türkiye’deki  kardeşlerimizin bu uzak ülkedeki kardeşlerinin desteğine ihtiyaçları var. Sayın  Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla başlatılan Milli Dayanışma Kampanyası’na bu  duygularla Avustralya’dan destek olmaya  karar verdik." dedi.
 
Avustralya’daki Türklerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen çağrıya  kulak verip "Biz Bize Yeteriz" şiarıyla açılan hesaplara gösterdikleri ilgiden  oldukça memnun olduklarını hatırlatan Karakoç, "Böyle bir günde zaten ülkemizle  dayanışmayacaksak hangi günde dayanışacağız? Gelen talepten çok memnunuz,  toplumumuz büyük bir hassasiyetle ilgisini gösterdi. Avustralya Türk toplumu  olarak inşallah önemli bir meblağı bu kampanyaya iletmiş olacağız." ifadelerini  kullandı.
 
Türk iş insanları ve sivil toplum kuruluşları tarafından başlatılan  farklı yardım faaliyetleri çerçevesinde, Avustralya’da çalışarak öğrenimlerini  sürdüren ancak iş yerlerinin kapanmasıyla işsiz kalan Türk öğrencilere yapılan  yardımlardan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Karakoç, zor günlerde Türk  toplumunun güzel bir dayanışma ortaya koyduğunu anlattı.
 
Desteğe ihtiyacı olanları korumak ve kollamakla yükümlü olduklarını  vurgulayan Karakoç, şunları kaydetti:
"Melbourne ve Sydney Başkonsolosluklarımız eşgüdümde bulunuyor, iş  insanlarımızla ve sivil toplum kuruluşlarımızla şu anda çok zor durumda kalan  geçici durumdaki vatandaşlarımızın önemli bir kısmına barınma ve iaşe imkanı  sağlıyoruz. Bu vatandaşlarımızı nisan ayında ve muhtemelen mayıs ayında da  korumak ve kollamakla yükümlüyüz, inşallah buradaki vatandaşlarımızı çok mağdur  etmeden bu durumu atlatmaya çalışacağız."
 
Pandemi  nedeniyle zor günlerden geçilen Avustralya’da Türk  toplumundan can kaybı yaşanmamasının teselli olduğunu belirten Karakoç,  "Toplumumuzu resmi uyarıları yakından takip etmeye ve gerekli tedbirleri almaya  davet ediyorum." dedi.