Son dakika... Avrupa ülkelerinden peş peşe haberler! Venezuela...

AA, REUTERS |  04 Şubat 2019 Pazartesi - 13:25 | Son Güncelleme : 04 02 2019 - 17:45

Avusturya, İsveç, Danimarka, Fransa, İspanya ve İngiltere gibi Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden peş peşe Guadio'yu "geçici devlet başkanı" olarak resmen tanıdıklarını bildiren açıklamalar geliyor. İtalya ise Avrupa Birliği'nin Guadio'yu tanımasını bloke etti!


Venezuela'daki siyasi karışıklıkla ilgili son dakika haberleri peş peşe geliyor... 
 
Reuters, Roma yönetiminin Avrupa Birliği'nin Guaido'yu Venezuela geçici lideri olarak tanımasını bloke ettiğini bildirdi.
 
VENEZUELA'DAN AÇIKLAMA: 
 
Venezuela hükümetinden yapılan açıklamada, Venezuela'nın bazı Avrupa ülkelerinin Guadio'yu geçici başkan olarak tanımasını reddettiği bildirildi. Yapılan açıklamada ayrıca, bu Avrupa ülkeleriyle olan ikili ilişkilerin gözden geçirileceği vurgulandı. 
 
İSPANYA
 
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Başbakanlık konutu Moncloa'da soru almadan basına yaptığı açıklamada, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmesini İspanya hükümeti olarak resmen tanıdığını duyurdu.
 
Sanchez, "İspanya hükümeti, Juan Guaido'yu Venezuela geçici devlet başkanı olarak resmen tanıyor. Guaido, en kısa zamanda ülkeyi özgür, demokratik, şeffaf ve güvenli seçimlere götürmelidir çünkü geleceğine karar vermesi gereken Venezuela halkıdır. Uluslararası toplumun üzerine düşen, bu seçimi teyit ederek sonuçlarına saygı göstermektir." şeklinde konuştu.
 
Sanchez, "Venezuela'ya insani yardım programı sunacaklarını ve ülkede tam demokrasinin sağlanması için mücadele edeceğini" söyledi.
 
İspanya Başbakanı ayrıca, Venezuela'nın devlet başkanı olarak Juan Guaido'nun tanınması için ilerleyen saatlerde Avrupa Birliği'ndeki (AB) ve Latin Amerika ülkelerindeki mevkidaşları ile görüşmeler yapacağını belirtti.
 
ALMANYA 
 
Almanya Hükümet Sözcüsü de Almanya'nın Juan Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak  tanıdıklarını açıkladı. 
 
HOLLANDA
 
Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok, Twitter'dan Juan Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak  tanıdıklarını açıkladı. 
 
FRANSA
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, seçim sürecini  başlatmak için Juan Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak  tanıdıklarını açıkladı. 
 
Macron, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Venezuela halkının  kendilerini özgürce ve demokratik şekilde ifade etme hakları olduğunu belirterek,  "Fransa, seçim sürecini başlatmak için Juan Guaido'yu Venezuela'nın geçici devlet  başkanı olarak tanıdı. Bu geçiş sürecinde AB ile kurulan Uluslararası Temas Grubu'nu destekliyoruz." ifadelerini kullandı.
 
İNGİLTERE
 
İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt da Twitter hesabından yayımladığı mesajda, ülkesinin Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu bu ülkenin geçici devlet başkanı olarak tanıdığını bildirdi.
 
“Nicolas Maduro verdiğimiz 8 günlük süre içinde başkanlık seçimlerini ilan etmedi.” ifadesini kullanan Hunt, şunları kaydetti:
 
“Dolayısıyla İngiltere şimdi Avrupalı müttefikleriyle Venezuela’da güvenilir seçimler yapılana kadar Juan Guaido’yu geçici anayasal devlet başkanı olarak tanıyor. Umalım ki bu bizi insani krizin sona ermesine biraz daha yaklaştırsın.”
 
PORTEKİZ
 
Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva, Portekiz  hükümetinin Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu Venezuela'nın geçici  devlet başkanı olarak resmen tanıdığını açıkladı. 
 
Silva, Lizbon'da düzenlediği basın toplantısında, "Venezuela'da özgür  ve adil bir seçim ilan etmek için meşruluğa sahip tek kişi Guaido'dur."  ifadelerini kullandı. "Venezuela'daki durum ne iç çatışmayla ne de dış müdahale  ile çözülür." diyen Silva, ülkede en kısa sürede demokratik, özgür bir başkanlık  seçimi ilan edilmesi gerektiğini savundu.
 
Öte yandan, Portekiz'de muhalefette bulunan sistem karşıtı "Sol Blok"  partisinin lideri Catarina Martins ise Guaido'nun bazı ülkelerce "geçici devlet  başkanı" olarak tanınmasının "ülkeyi kan gölüne dönüştürebileceği" uyarısında  bulundu.
 
Martins, partisinin Venezuela'da ne Nicolas Maduro ne de Juan  Guaido'yu desteklediğini, tek çözümü özgür seçime gidilmesi olarak gördüklerini  ifade etti.
 
VENEZUELA'DA YAŞANANLAR
 
Venezuela'da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba günü düzenlediği mitingler, ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.
 
Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.
 
İngiltere bazı Avrupalı devletlerle Maduro'ya başkanlık seçimi ilan etmesi için 8 gün süre vermiş aksi takdirde Guaido'yu tanıyacağını duyurmuştu.
 
Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.