Avrupa Parlamentosu, Myanmar ziyaretini iptal etti

AA |  14 Eylül 2017 Perşembe - 20:36 | Son Güncelleme : 14 09 2017 - 20:36

Avrupa Parlamentosu, Yatırım Anlaşması görüşmeleri için gelecek hafta planlanan Myanmar ziyaretinin iptal edildiğini açıkladı


Avrupa Parlamentosu (AP) Uluslararası Ticaret  Komitesi tarafından gelecek hafta Myanmar'a yapılacak ziyaret iptal edildi. 
 
AP'den yapılan yazılı açıklamada, ülkedeki siyasi ve insan hakları  alanlarındaki gelişmeler nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ve Myanmar arasında  müzakereleri devam eden Yatırım Anlaşması görüşmelerinin başarılı olamayacağı ve  bu nedenle ziyaretin ileri bir tarihe ertelendiği belirtildi.
 
Açıklamada, AP Uluslararası Ticaret Komitesi Başkanı Bernd Sange'nin,  "Bu şartlar altında Myanmar ile bir yatırım anlaşmasının hayata geçirilmesinin  mümkün olmadığı açıktır." ifadelerine yer verildi.
 
AP Genel Kurulu, bugün oylayarak kabul ettiği bir kararda, Myanmar  yönetimine, Arakanlı Müslümanlara yönelik cinayet, taciz ve tecavüzlere derhal  son verilmesi ve insani yardım kuruluşlarının çatışma bölgelerine girişine engel  olunmaması çağrısında bulunmuştu.
 
Kararda ayrıca Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından  Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii'nin, Arakanlı Müslümanlara yönelik dini ve  ırkçı nefreti şiddetle kınaması gerektiği vurgulanmıştı.
 
Genel Kuruldaki oturumda söz alan Muhafazakar ve Reformcular Grubu  (ECR) üyesi Amjad Bashir, Myanmar'a düzenlenecek ziyaretin iptal edilmesi çağrısı  yapmış, Arakanlı Müslümanlara yönelik işkence ve saldırıları nedeniyle Myanmar'a  yaptırım uygulanmasını istemişti.