Avrupa evetse evet hayırsa hayır desin

09 Ekim 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 09 10 2018 - 2:30

“1963’ten beri oyalanan Türkiye var. Hiçbir Avrupa üyesi ülkeye böyle bir zulüm yapılmadı. Ne evet ne hayır. Alacaksanız sinyallerini verin almayacaksınız söyleyin. Siz yolunuza biz yolumuza devam edelim”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük resmi ziyaret için dün özel uçak “TUR” ile Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye gitti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na atlı tören birliğinin eşlik ettiği makam aracıyla gelen Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ve eşi Anita Herczegh tarafından karşılandı. Törenin ardından iki lider baş başa görüştü, heyetler arası görüşmeye de başkanlık yaptılar. Başkan Erdoğan, daha sonra Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ı kabul etti. Ulusal Meclis’te gerçekleşen kabulün ardından Erdoğan ve Orban, heyetler arası çalışma yemeğinde bir araya geldi. Erdoğan ve Orban daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. 
 
 
Ortak basın toplantısı
 
“Türkiye ile Macaristan sadece kültürel konularda değil her alanda mükemmel ilişkilere sahiptir. 2019 ilkbaharında da yeni toplantımızı gerçekleştireceğiz ve aramızdaki ilişkileri nereden nereye geldik nereye gidiyoruz bu iş birliği konseyiyle yürüteceğiz” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:
 
YATIRIMI KONUŞTUK: Dünyanın değişik yerlerinde ne gibi yatırımlara müşterek olarak girebiliriz, bunları ele alma fırsatımız oldu. Bunun dışında ulaşımda ne gibi ortak adımlar atabiliriz bunu görüşme imkanımız oldu. Özellike THY’nin Macaristan ile ortak çalışmaya gidip örneğin Budapeşte’den Hindistan’a gitme sözünü sayın Başbakana sözünü verdik. Bu adımı da atma imkanımız olacaktır.
 
15 TEMMUZ TEŞEKKÜRÜ: 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında Macaristan ülkemizle en güçlü dayanışmayı sergileyen ülkelerden biri olmuştur. Millet olarak bu dayanışmayı asla unutmayacağız.
DESTEK ÖNEMLİ: NATO müttefikimiz Macaristan’ın AB sürecinde bize verdiği destek son derece önemlidir. Türk konseyi toplantısında bizim de desteğimizle gözlemcilik statüsünü Macaristan kazanmış oldu.
 
MİSAFİR EDİYORUZ: (Mülteci sorunu) Şu anda Türkiye’de Suriyeli olarak yaklaşık 3 buçuk milyon Iraklı olarak da 500 bin mülteci var. Bunlar daha çok ya kamplarda ya ülkemizin içerisindeki değişik yerlerde bulunuyor. Fakat geri dönüşler de başlamadı değil. 250-260 bin Suriyeli geri döndü. İdlib’e yine bir iltica durumuyla karşı karşıyaydı. 60 bin civarında mülteci durumunda kalan mülteciler geri döndüler. Mümkün olduğu kadar onları ülkemizde misafir ediyoruz.
 
NE EVET NE HAYIR: (Türkiye’nin AB üyeliği) Ben burada da tekrar etmek zorundayım. Sene 63 sene 2018. 1963’ten beri oyalanan Türkiye var. Hiçbir Avrupa üyesi ülkeye böyle bir zulüm yapılmadı. Ne evet ne hayır. Evetse evet hayırsa hayır. Alacaksanız sinyallerini verin almayacaksınız bunu da söyleyin. Siz yolunuza biz yolumuza devam edelim. Bu kadar açık ve net olmak lazım. Şu anda sabır noktasındayız sonra hallolur diyorum.
 
Gül Baba Türbesi’ni açacak
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan’da Gül Baba Türbesi’ni açacak. Gül Baba Türbesi’nin restorasyonu Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle tamamlandı. Türk-Macar dostluğunun sembolü olarak kabul edilen “Budin’in manevi bekçisi” Gül Baba Türbesi, başkent Budapeşte’de, Gül Tepesi (Rozsadomb) olarak bilinen bölgede yer alıyor. Macar-Türk Dostluk Parkı’nın restorasyonuna destek sunan TİKA, Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarının araştırılması projeleri kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Bu arada, Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkiler, son dönemde artan karşılıklı üst düzey ziyaretler ve istişare mekanizmaları ile her alanda ivme kazandı.

ETİKETLER