Avrupa’da Türk modası

METE TANSU / VATAN EKONOMİ |  03 Ekim 2016 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 03 10 2016 - 2:30

Türk otomotiv sektörü sönük geçen Paris Motor Show’a damgasını vurdu. Ülkemizde üretilen sedan ve SUV modeller, Avrupa pazarının yıldızı olmaya hazırlanıyor. Renault Toyota, Fiat ve Honda, ‘Made in Turkey’ imzalı araçlarla Avrupa’da trend yaratacak.


Türk otomotiv sektörü, yeni yatırımlarla Avrupa’da trend belirleyen ülke konumuna geldi. Dünyanın en büyük ve önemli otomotiv fuarlarından biri olan Paris Motor Show, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörünün gücünü gözler önüne serdi. Ülkemizde üretilen

9 yerli model sönük kalan fuara damgasını vurmakla kalmadı, otomotivde moda olmayı başardı. Devler, ‘Türk malı’ yeni SUV ve sedan modelleriyle Avrupa’da atağa kalktı. 

Bugüne kadar Avrupalı tüketicilerin yüz vermediği ‘Made in Turkey’ imzalı sedan otolar yeni dönemin modası haline geldi. Tofaş’ın 1 milyar dolarlık yatırımla ürettiği Egea, Batı Avrupa’yı keşfeden ilk ürün oldu.

Talebin artması 10’uncu jenerasyon Civic’i bantlardan indirmeye başlayan Honda Türkiye, 200 milyon euro yatırımla yeni Megane Sedan’ı üreten Oyak Renault ve yerli Corolla’yla hızlı geri dönüş yapan Toyota, Türkiye’ye de yarayacak. Şirketlerin üretim ve ihracatları Avrupa’daki sedan trendiyle daha yüksek adetlere çıkacak.

İlk yerli hibrit crossover

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Batı Avrupa’da sedan pazarının Tofaş sayesinde büyüdüğünü belirterek, “Batı Avrupa’da sedan pazarını yarattık. 2015’te 50 bin adet sedan aracın satıldığı Batı Avrupa’da şimdiden 30 bin

Egea Sedan satıldı. Bu yıl sonunda

Egea Ailesi’nin toplam ihracat hedefini 120 bin adet olarak belirlemiştik. Ancak sedan talebi nedeniyle ihracatımızı 150 bine revize ettik” dedi.

Toyota’nın 350 milyon euro yatırımla ürettiği C-HR da Japon markanın Avrupa’dı hızla büyüyen crossover sınıfındaki en büyük kozu olacak.Sakaryalı C-HR her yıl rekor kıran bu segmentte Toyota’nın yeni silahı olacak. Toyota Türkiye, ülkemizde üretilen ilk hibrit ve crossover unvanına sahip C-HR ile birlikte fabrikanın kapasitesini 150 binden 280 bine çıkaracak. C-HR’ın yüzde 90’ı 50’den fazla ülkeye ihraç edilecek.

 

Sakaryalı C-HR yeni sayfa açtı

Toyota Başkanı Akio Toyoda, Sakarya’da üretilecek C-HR modelinin üretim versiyonunun ilk kez sergilendiği Paris Motor Show’a katıldı. Toyoda, Toyota’nın Avrupa pazarına bağlılığının en büyük kanıtının Türkiye’de üretilecek olan C-HR olduğunu belirtti. Toyoda, “Toyota C-HR ile C-crossover segmentinde yeni bir sayfa

açılacak. Kasım ayından itibaren satışa sunulacak olan C-HR modeli, sportif özellikleri ve gelişmiş teknolojisiyle yeni bir dönemin başlangıcı olacak” dedi.

 

Sürücüsüz giden Nissan

SUV segmentinin iddialı oyuncuların Nissan, yeni nesil teknolojisiyle tüketicilere sürpriz yapmaya hazırlanıyor. Nissan, Qashqai’ın kendi kendine gidebilen versiyonunu 2017’de yollara çıkaracak. Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, “Akıllı Ulaşım yaklaşımının bir ürünü olan ProPILOT teknolojisini 2017’de önce Qashqai modeline uygulayacağız. Nissan bu segmente otonom model geliştiren ilk marka oldu” dedi. Özkök, Nissan ve Renault ittifakı çerçevesinde 2020’ye kadar çeşitli pazarlarda 10 modelde otonom sürüş teknolojisinin devreye alınacağını söyledi.

 

SUV’lar rekor kırıyor

Avrupa’da 2010’da 270 bin adet olan SUV pazarı, yeni modellerin rüzgarıyla 2015’te yüzde 46 büyüyürek 1 milyo n adedi aştı. Pazarın 5 yıl içinde ikiye katlanarak 2.2 milyon adede çıkacağı tahmin ediliyor.

 

İzmit’e 20’nci yaş hediyesi

İzmit fabrikasında üretilen i10 ve i20’yle Avrupa’da büyük başarı kazanan Hyundai Assan, kapasite artırımı için düğmeye bastı. Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, 2017’de Hyundai’nin Türkiye’de üretim faaliyetine geçişinin 20’nci yılının kutlanacağını belirterek, “20’nci yılda güzel haberleri de paylaşmak mümkün. Mevcut kapasite artışını sağlayabilecek format için teknik anlamda çalışıyoruz. Yeni bir modelle ilgili de konuşmalarımız var” dedi. Kapasite artışıyla ilgili çalışacaklarını ifade eden Kibar, mevcut arazileri üzerinde yeni bir platform kurarak kapasitelerini 300 bin adedin üzerine çıkartmak istediklerini kaydetti.

 

Peugeot ile SUV rekabeti büyüdü

Peugeot CEO’su Jean-Philippe Imparato, geleceklerine inandıkları tüm ülkeleri desteklemeye devam edeceklerini belirterek, “Türkiye de bunlardan bir tanesi. Darbe girişimini yakından takip ediyoruz ve Türkiye’ye şu anda tam desteğimizi vermiş durumdayız” dedi. Imparato, 2017’’de özellikle yeni SUV modelleri 3008 ve 5008 ile iddialı olacaklarını belirtti.

 

3.5 saniyede 100’ü görüyor

FerrarI’nin V8 turbo beslemeli motorla donatılan 4 koltuklu ilk modeli olan GTC4Lusso T, Paris’te görücüye çıktı. Ferrari GTC4Lusso ile aynı tasarım hatlarına sahip GTC4Lusso T’de ‘Uluslararası Yılın Motoru’ ödülünü kazanan 3.9 litrelik turbo beslemeli motor görev yapıyor. Otomobil 3.5 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Aracın maksimum hızı 320 km/s.

 

Yeni Audi Q5 90 kilo hafifledi

AudI’nin kompakt crossover modeli Q5 yenilendi. Alman markanın gelecekteki tasarım dili olan Audi Prologue’un izlerini taşıyan yeni Q5, bir önceki neslinden

90 kilogram daha hafif gövdesi, yeni sürücü asistanları ve geliştirilmiş yakıt tüketimi ile öne çıkıyor. Araçta, önceki jenerasyona göre 27 beygir daha güçlü olan 252 beygirlik  2.0 TFSI benzinli ile 190 beygir gücünde 2.0 TDI motor seçenekleri bulunuyor.

Teşvikler pazara itici güç olacak

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, otomotivde 2016’daki talebin gelecek yıl da korunacağını belirterek, “Toplam pazar 950 bin-1 milyon olabilir” dedi. Otomotiv talebi için ekonomik itici gücün çok önemli olduğuna dikkati çeken Çağdaş, “Hükümetin kredi kartı ve kredilere getirdiği yeni düzenlemeler sektörde itici güç yaratacaktır” değerlendirmesini yaptı.