Avrupa’da 26 Türk hayatını kaybetti

AA |  24 Mart 2020 Salı - 21:12 | Son Güncelleme : 24 03 2020 - 21:12

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve çok sayıda ülkeye yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında, Avrupa'da bugüne kadar toplam 26 Türk vatandaşı da yaşamını yitirdi.


Güncel verilere göre, koronavirüs nedeniyle hayatın durma noktasına  geldiği Avrupa'da, 11 bine yakın kişi hayatını kaybetti.
 
Türklerin yoğunlukla yaşadığı Almanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere  gibi ülkelerin yanı sıra Avusturya ve Belçika'da da virüs kaynaklı ölümler  yaşandı.
 
Avusturya’da 28 yaşında en genç ölüm
 
Avusturya’nın Linz kentinde, yaklaşık 14 yıldır böbrek ve şeker  hastalıkları nedeniyle tedavi gören 28 yaşındaki Y.A, geçen pazar günü virüs  nedeniyle hayatını kaybetti.
 
En yüksek can kaybı Fransa'da
 
AA muhabirinin farklı kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Fransa’da  5-24 Mart tarihlerinde koronavirüs nedeniyle 60 yaş üstünde 11 Türk vatandaşı  yaşamını yitirdi. Bu kişilerin, Paris ve Strazburg bölgelerinde ikamet ettikleri  belirtildi.
 
Daha önce de Kovid-19’dan 64 yaşındaki bir Türk vatandaşının hayatını  kaybetmesiyle Fransa’da yaşamını yitiren toplam vatandaş sayısı 12 oldu.
 
Almanya’da 3 kişi
 
Almanya'da Kovid-19 nedeniyle 3 Türk hayatını kaybetti. Yerel  makamlardan alınan bilgiye göre Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yaşayan 81  yaşındaki F.A, 80 yaşındaki R.Y. ve 81 yaşındaki M.P. koronavirüs nedeniyle  yaşamını yitirdi.
 
Hollanda 6 Türk vefat etti
 
Virüsün Hollanda’da görüldüğü 27 Şubat’tan bu yana 6 Türk öldü.
 
Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, 66 yaşındaki N.Y, 82 yaşındaki S.A. ve 71 yaşındaki Ş.Ş.Ş’nin virüs  nedeniyle hayatlarını kaybettiğini ve definlerin bu ülkede yapılacağını söyledi.
 
Dişli ayrıca, Kovid-19 nedeniyle vefat eden 70 yaşındaki A.K, 80  yaşındaki H.Ç. ve 69 yaşındaki Y.H’nin cenazelerinin de Türkiye’ye gönderileceği  bilgisini paylaştı.
 
Belçika’da 3 Türk
 
Belçika’da Türk kökenli 3 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.
 
Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Belçika Bölge Başkanı Basir  Hamarat, Flaman bölgesindeki Heusden-Zolder ilçesinde yaşayan 59 yaşındaki  Erzincanlı bir vatandaşın hastanede Kovid-19'dan hayatını kaybettiğini açıkladı.
 
 Öte yandan, Belçika’nın Genk şehrinde yaşayan 74 yaşındaki İ. O’nun da  Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği öğrenildi.
 
Belçika'da ikamet eden ve ismi açıklanmayan bir Türk vatandaşının daha  virüs nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.
 
İngiltere
 
İngiltere'nin başkenti Londra’da yaşayan H.E, koronavirüs nedeniyle  geçen hafta hayatını kaybetti. 55 yaşındaki H.E’nin astım hastası olduğu  belirtildi.