Avrupa basınından Trump manşetleri

AA |  09 Kasım 2016 Çarşamba - 15:17 | Son Güncelleme : 09 11 2016 - 15:17


Avrupa basını, Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın ABD'nin  45. başkanı seçilmesine geniş yer verdi. 
 
 Almanya basını, Trump'ın seçilmesini "dünya için bir dönüm noktası"  yorumuyla duyururken Fransız basını "Trump'ın seçilmesinin dünyayı belirsizliğe  sürüklediği" yorumuna yer verdi. İtalyan basını, Trump'ın seçilmesini "ABD  seçimlerimde şok" başlığıyla verirken İngiliz basını Trump'ın seçilmesinin  ülkedeki Avrupa Birliği'nden çıkış sürecine (Brexit) olası etkilerini irdeleyen  yorumlara yer verdi.
 
   Avrupa gazeteleri, Trump'ın seçilmesinin tahmin edilemediği ve  "Clinton'a karşı kazanılmış şoke edici bir zafer olduğu" yorumlarını aktarırken  Trump'ın politikalarının AB ülkelerine etkisini yayınladıkları haberlerle  irdeledi.
 
 Almanya
 
Alman Focus dergisi, Trump'ın bazı konularla ilgili olumsuz tutumunun  uluslararası iş birliğini zorlaştıracağı yorumunda bulunarak "Rusya Devlet  Başkanı Vladimir Putin'e olan sempatisi, temelde nükleer silahları kullanmaya  hazır olması, Meksika gibi diğer ülkelere karşı tutumu, barış ve dostluğa yönelik  bir politikaya işaret etmiyor. Zaten zorlaşmış olan uluslararası iş birliği yeni  büyük sınavlarla karşı karşıya kalacak." ifadelerine yer verdi.
 
 
"Frankfurter Allgemeine Zeitung" gazetesi, "düşünülemeyecek bir şeyin  gerçekleştiği" yorumunu yaparak "Kendi misyonuna sahip başkan" başlığıyla  yayınladığı yorumda, "Beyaz Saray'a taşınacak olan Donald Trump bugüne kadar  kendi egosuyla dikkat çekti. Rakibine olan tepki çok büyük olduğu için  Amerikalılar onunla (Trump) bir deney yapmaya karar verdi." görüşünü aktardı.
 
  
"Süddeutsche Zeitung" gazetesi ise "Trump'ın zaferi, ABD ve dünya için  bir dönüm noktası" başlığıyla yayınladığı haber-yorumda, "ABD'de çoğunluk bir  devrim istiyor. Bunu da Başkan Trump ile buldu. Ülke kutuplaştı, çok sayıda kişi  gelecek korkusuna kapıldı. Dünya nefesini tutuyor." ifadesini kullandı.
 
  
"Der Tagesspiegel" gazetesinde "Beyaz insanların intikamı" başlığıyla  yer alan yorumda, "Başkan, Donald Trump mı? Bu sarsıcı bir durum, hatta bir  skandal. Hillary Clinton'a karşı olan tüm haklı itirazlara rağmen dünyanın en  önemli seçim makamı için iki kişiden hangisinin daha uygun olduğu ortada. Elbette  Clinton. Seçim mücadelesinde kimin kendisini diskalifiye ettiği de ortada. Trump,  kendine yönelik övgülerle dolu ve tümüyle uydurulmuş suçlamalarla dolu bir seçim  kampanyası yürüttü" değerlendirmesinde bulunuldu.
 
 Alman televizyon kanallarında yapılan yorumlarda da Alman halkının  büyük çoğunluğunun Trump'ın seçim zaferinden dolayı hayal kırıklığına uğradığı ve  ikili ilişkilerin geleceğine olumlu bakmadığı görüşlerine yer verildi.
 
  
 İngiltere
 
  İngiliz yayın kurumu BBC, ABD'deki seçim sonuçlarına ilişkin  haberinde, bir emlak kralı ve TV yıldızının, ABD'nin yeni başkanı seçildiğini  kaydederek "Amerikalı Arapların 11 Eylül saldırılarına sevinmesi", "ABD'deki  camilerin gözetim altına alınması", "Kadınların görünüşlerine göre sıralanması"  ve "ABD'de işkencenin tekrar uygulanmaya başlanması" gibi Trump'ın inandığı 30  fikrin ve politikanın sıraladığı bir yazı yayımladı.
 
  BBC ayrıca seçimin galibinin Trump olacağının belirginlik kazanmasıyla  küresel piyasalarda düşüş yaşandığını belirterek Trump'ın seçilmesinin  İngiltere'nin Brexit kararına etkisini de değerlendirdi. BBC, AB'ye kuşkuyla  bakan Trump'ın Birleşik Krallık'la ticari ilişkileri güçlendirmeye  odaklanabileceğini bildirdi.
 
  
Sky News ise "Bay Brexit" olarak tanımladığı Trump'ın ABD Başkanı  seçilmesinin, İngiltere Başbakanı Theresa May'in Brexit planlarında değişikliğe  neden olabileceği yorumlarına yer verdi. Kanalın siyaset editörü Faisal İslam,  konuya ilişkin analizinde, Trump'ın ilk yurt dışı ziyaretlerinden birini  Londra'ya yapabileceğini ve iki ülke arasında yeni ticaret anlaşmalarına  varılabileceğini kaydetti.
 
  
 Sonuçların kesinleşmediği saatlerde baskıya giren İngiliz  gazetelerinden Financial Times (FT), manşetten gördüğü seçim haberine, "Amerikalı  seçmenler, acı bir başkanlık yarışının sonuna ulaşmaktan dolayı mutlu" başlığı  attı. Seçmenin, popüler olmayan iki aday arasında keskin bir şekilde ikiye  bölündüğü değerlendirmesinde bulunan FT, Donald Trump ve Hillary Clinton  arasındaki politika farklılıklarını, iç sayfalardaki alt başlıklarda  detaylandırdı.
 
ABD'deki gelişmeleri, "Amerika karar veriyor" başlığıyla duyuran  Guardian gazetesi de yeni başkanın gündeminde olacak konulara dikkati çekti.  Guardian'ın internet sitesinde yer alan haberlerde ise seçim sonuçlarının  açıklanmasıyla Cumhuriyetçilerin elde ettiği başarı ve güç dengelerine  odaklanılarak ABD'nin büyük kentlerinde Trump karşıtı protestoların başladığına  işaret edildi.
 
  
The Times gazetesi, İngiltere saatiyle 03.00'de baskıya giren  sayısında, Trump ile Clinton'ın yan yana olan fotoğraflarını tam sayfa manşetine  basarak "Oyun bitti. Amerika hamlesini yaptı" başlığını kullandı. Aynı gazete,  yerel saatle 05.30'de basılan sayısında ise manşette tam sayfa Donald Trump'ın el  salladığı bir fotoğrafı kullanarak fotoğrafın üzerine, "Trump'ın yükselişi.  Elinin altında Beyaz Saray olan yabancı" yazdı.
 
 The i gazetesi haberine, "Bölünmüş Devletler" başlığı kullanırken,  Daily Telegraph gazetesi de seçimle "Amerika'nın bölündüğü" yorumunda bulundu.  Daily Telegraph, internet sitesindeki haberinde ise Trump'ın, "tüm  Amerikalıların" başkanı olacağı sözünü verdiğini hatırlatarak Trump'ın seçimi  kazanmasının tüm dünyada şok etkisi yarattığını yazdı.
 
  
 Fransa
 
  
Le Monde gazetesi Trump'ın ABD'nin yeni başkanı seçilmesini, “Trump’ın  seçilmesi dünya için deprem olacak” başlığıyla verdi. Gazetenin haberinde,  “İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararı nasıl Avrupa’da bir deprem  etkisi yarattıysa Trump’ın başkan seçilmesi de dünya için bir deprem oldu.”  ifadeleri kullanıldı.
 
 Le Figaro gazetesi ise Trump’la ilgili haberinde, "Trump’ın seçilmesi  dünyayı belirsizliğe sürükledi” başlığını attı. Haberde, Clinton’a karşı büyük  bir zafer kazanan Trump’ın, ekonomik çevrelerde büyük bir endişe ve belirsizliğe  neden olduğu vurgulandı.
 
 Liberation gazetesi de ABD seçimleri için yayınladığı özel baskıda,  Trump ve kıyamet kelimelerini birleştirerek “Trumpocalypse” manşetini kullandı.  Haberde Trump’ın seçilmesiyle ABD ve dünyanın geleceğinin aşırı sağcı bir  yönetimle karşı karşıya olduğu değerlendirmesine yer verildi.
 
   
İtalya
 
  
 Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica, internet  sitesinden, “Trump Başkan. ABD seçimlerinde şok” manşetiyle ABD seçimlerinin  sonuçlarını duyurdu.
 
Corriere della Sera da “Trump’ın zaferi. Clinton, onu aradı ve  yenilgiyi kabul etti” başlığını attı, ABD başkanlık seçiminin ardından Milano  Borsası’nın güne yüzde 2,4’lük kayıpla başladığını aktardı.
 
La Stampa gazetesi de “Trump’ın zaferi” başlığını kullanırken  Trump’ın, seçim zaferi konuşmasındaki, “Herkesin başkanı olacağım” sözünü öne  çıkardı. Gazete, milyarder iş adamının, kritik ve belirsiz gözüken bütün  eyaletleri kazanarak seçimde zafere ulaştığını yazdı.
 
Gazetenin bir süre ABD muhabirliği de yapan genel yayın yönetmeni  Maurizio Molinari de yaptığı yorumda, seçim sonuçlarının her türlü tahmini,  Clinton’ın liderlik ettiği Demokratları alt ederek bir sürpriz çıkardığını  belirterek “Trump’ın zaferi, Amerikan demokrasisinin canlılığını ve değişim  kapasitesini doğruladığı.” ifadesini kullandı.
 
  
  Rainews24 haber kanalı “Trump, Beyaz Saray’a. Düzene tokat” başlığını  kullanırken İtalyan haber ajansı ANSA da “ABD seçimlerinde şok. Zafer Trump’ın”  başlığıyla haberini duyurdu. 
 
 Macaristan
 
  
Macaristan'daki günlük siyasi gazetelerinden Magyar Nemzet internet  sayfasından yayınladığı haberde, Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın, neredeyse  imkansızı başararak büyük bir zafer kazandığını belirtti. Haberde, Trump'ın seçim  zaferi konuşmasındaki tüm ülkelerle iş birliği yapacağı ve uzlaşma politikası  yürüteceği sözlerine yer verildi.
 
  Haberde ayrıca araştırma şirketlerinin seçim tahminlerinde yanıldığı  ve bunun yeni Başkan Trump'ın işine yaradığı kaydedildi.
 
  Magyar İdök gazetesi de haberinde, Demokrat Partinin başkan adayı  Hillary Clinton'ın yenilgiyi kabul ederek rakibi Donald Trump'ı tebrik ettiği  bilgisi öne çıkarıldı.
 
   
 Danimarka
 
   Danimarka'daki Politiken gazetesi, Trump’ın seçimi kazanmasını  “Sansasyon: Donald Trump ABD’nin yeni başkanı” başlığıyla duyurdu. Berlingske  gazetesi ise seçim sonucunun şaşırtıcı olduğunu belirterek sonucun çok az anket  şirketi, gözlemci ve seçmen tarafından tahmin edildiğini bildirdi.
 
  
Tabloid gazetesi Ekstra Bladet, "Trump sahneye çıktı, Danimarka’da  hisse senetleri düşüyor" başlığını atarken Ekstra Bladet gazetesi, Donald  Trump’ın seçim zaferinin ardından ülke borsasında düşüşler yaşandığını bildirdi.
 
 Avusturya
 
 Avusturya'nın devlet televizyonu ORF, “ABD’nin yeni başkanı Donald  Trump” başlığını kullanarak "Donald Trump, tüm tahminlerin aksine ABD’nin 45.  Başkanı oldu” yorumunda bulundu.
 
  
 Die Presse gazetesinden Christian Ultsh imzalı, “Donald Trump neden  herkesi şaşırttı” başlıklı yorumda, Trump’ın zaferinin dünyayı ve Amerika’yı  değiştirme talebinin sonucu olduğu kaydedildi.
 
  Kurier gazetesinden Stefan Kaltenbrunner imzalı “Amerikan kabusu”  başlıklı yorumda ise milyarder Donald Trump’ın seçimi kazanarak dünyanın en güçlü  adamı haline geldiğini belirtildi.
 
  
 Trump’ın öneri ve politikalarının gerçeklikten uzak olduğunu ileri  süren Kaltenbrunner, “Kabus gerçek oldu. ABD, herhangi bir siyasi tecrübesi  olmayan, davranışları zor ve aşırı sağcı popülist birisini seçti. Bunun Amerika  ve dünya toplumu için ne anlama geleceğini, şu anda bile tahmin etmek zor değil.  Amerikan rüyası kabusa dönüşüyor” ifadelerini kullandı.
 
 
 Der Standart gazetesinden Alexandra Föderl-Schmid imzalı “Trump’ın  zaferi yeni dönem mi?” başlıklı yorumda da dünya siyasetinde taşların yerinden  oynayacağı vurgulanarak “Özellikle Avrupalılar büyük değişikliklere  hazırlanmalı." denildi.
 
  Sağ partilere yakınlığıyla bilinen Kronen gazetesinde Richard Schmitt  imzalı” Trump ya da yukarıdakilerden öç” başlıklı yorumda ise tahmin edilmeyen  adayın kazandığı, ABD basınının desteklediği Hillary Clinton’ın ise kaybettiği  vurgulandı.
 
 
 Balkanlar
 
  Hırvatistan’ın Dnevnik haber sitesi, “Dünyanın en güçlü insanı Trump  oldu” başlıklı haberin detayında, Donald Trump’ın Hillary Clinton’ı yenerek  ABD’nin yeni başkanı seçildiği belirtirken başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin olmak üzere birçok önemli dünya liderinin tebrik mesajlarına yer verildi.
 
  
Hırvatistan’daki Jutarnji gazetesi de “Dünya inanılmaza uyandı”  başlıklı haberinde, Trump’ın ABD’nin 45. Başkanı seçildiğini duyurdu. Haberin  detayında, Putin’in tebrik mesajının yanı sıra Macaristan Başbakanı Viktor  Orban’ın Trump’ın seçilmesine ilişkin “Nasıl da iyi bir haber. Demokrasi hala  yaşıyor” ifadelerine yer verildi.
 
  Bosna Hersek’teki Dnevni Avaz gazetesi ise Trump’ın zafer  konuşmasındaki “Tüm uluslarla iyi geçineceğiz” ifadelerini manşetine taşırken,  ülkedeki bir diğer önemli gazete olan “Oslobodjenje” de Trump’ın ABD’nin yeni  başkanı seçildiğine ve devlet liderlerinin tebriklerine yer verdi.
 
  Sırbistan’daki Kurir gazetesi de “ABD yeni başkanını seçti” başlıklı  haberinde, Trump’ın zafer konuşmasını yaptığını, kendisini ilk tebrik edenlerden  birinin de Clinton olduğunu ifade etti.
 
  
Ülkedeki “B92” haber portalı da “Donald Trump’ın ABD’si” başlıklı  haberin detayında, Trump’ın Clinton’u yenmesini “şoke edici zafer” olarak  nitelendirdi.

ETİKETLER