Autoshow’u pas geçecekler

METE TANSU / EKONOMİ |  26 Aralık 2016 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 26 12 2016 - 2:30

16 otomotiv markası yüksek maliyetler ve yeni stratejileri nedeniyle 21-30 Nisan’da düzenlenecek İstanbul Autoshow 2017’ye katılmama kararı aldı. VW, Audi, Porsche, Skoda, Lamborghini, Citroen, Kia, Mazda, Suzuki fuarda olmayacak.


2016’yı üretim, ihracat ve iç pazar satışlarında rekorla kapatmaya hazırlanan Türk otomotiv sektörü 2017 planlarını şimdiden yapmaya başladı. Şirketler ÖTV artışı, dalgalanan döviz kuru, jeopolitik ve küresel gelişmeler nedeniyle otomotiv pazarının önümüzdeki yıl yüzde 15 daralacağını öngörürken, en büyük şok Uluslararası İstanbul Autoshow Fuarı’nda yaşanacak.

Milyon euroluk standlar

16 otomotiv markası, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından 21-30 Nisan tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek organizasyona katılmama kararı aldı.

Volkswagen (VW), Audi, Porsche, Skoda, Seat, Bentley, Lamborghini ve Bugatti’nin Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv, Citroen, DS, Subaru, Infiniti, Kia, Mazda, Volvo ve Suzuki, İstanbul Autoshow 2017’ye iştirak etmeyecek.

Volvo’nun yeni stratejisi doğultusunda Autoshow’da yer almayacağı bilinirken, toplam otomotiv pazarının lideri VW başta olmak üzere birçok markanın fuarda yeni modellerini sergilemeyecek olması büyük sürpriz oldu.

Şirketler Autoshow’a katılmama nedeni olarak yüksek maliyetleri ve yeni modellerin piyasaya çıkış tarihlerinin fuarla uyuşmamasını gösterdi. Markalar 1-2 milyon euroluk stand maliyetlerinin kendilerini zorladığını, fuar yerine farklı stratejilerle yeni ürünlerini tüketicilerle buluşturacaklarını kaydetti.

 

Paris’te de yaşandı

İstanbul Autoshow’da yaşanan bu gelişme, otomotiv sektöründe ilk değil. Son yıllarda şirketlerin bazı fuarlara katılmadıkları dikkati çekiyor. Jaguar, Land Rover, Tesla ve MINI bu yıl Detroit Fuarı’na katılmadı. Son gerçekleşen Paris Fuarı’nda da Ford, Mazda, Aston Martin, Rolls-Royce, Volvo, Bentley ve Lamborghini yüksek maliyetler ve farklı tanıtım stratejileri nedeniyle yer almamıştı. Dev markaların model tanıtımları için yeni yöntemler tercih etmesi, fuarların geleceğini tartışmaya açmıştı.

Satışlara doping

2 yılda bir düzenlenen Uluslararası İstanbul Autoshow’da sergilenen yeni otomobiller vatandaşlar tarafından büyük ilgi görürken, fuarda gerçekleştirilen sıcak temaslar ve satışlar da pazarın canlı geçmesine katkı bulunuyor. İstanbul Autoshow 2015’e katılan

37 marka 500’ün üzerinde modeli tüketicilerle buluşturmuştu. Fuarda Fiat Egea Sedan ile VW Caravelle’in dünya lansmanları yapılmıştı. Autoshow’u 600 bin kişi gezerken, binlerce sipariş alınmıştı.

ETİKETLER