ATM fişleri de paralı oldu!

08 Mart 2011 Salı - 4:04 | Son Güncelleme : 08 03 2011 - 4:04

ATM'lerdeki bilgilendirme fişleri için de makbuz bedeli almaya başladı...


Hürriye gazetesi yazarı Erkan Çelebi bugünkü köşesinde, bankaların, işlem sayısı yılda 1 milyar adede ulaşan ATM'lerdeki bilgilendirme fişleri için de makbuz bedeli almaya başladığını yazdı. İşte Çelebi'nin yazısından bir bölüm:

"Her 100 nakit para çekim işleminden 90'ının, her 100 para yatırma işleminden de 60'ının ATM cihazları üzerinden gerçekleştiği Türkiye'de, bu cihazlardan gerçekleştirilen işlemlerin belgelenmesinde kullanılan makbuzlar, bankalar için yeni bir gelir kapısı oldu.

İşlem sayısının yılda 1 milyara ulaştığı ATM cihazlarından alınan makbuz fişleri için artık bankalara makbuz bedeli olarak 25 kuruş ile 70 kuruş arasında ücret ödeniyor.

Sayıları 28 bine yaklaşan ATM'lerde para çekme, bakiye sorgulama, hesap hareketlerini izleme, kredi kartı ekstre bilgilerine ulaşma, kredi borcu ödeme planlarını görüntüleme, havale, EFT gibi para transferinde bulunma, yatırım fonu alım/satımı yapma gibi işlemlerin bilgi fişi için ücret talep eden bankalar arasında Akbank, Garanti, TEB-Fortis ve HSBC bulunuyor.

ATM makbuzlarında Garanti Bankası ve HSBC 70 kuruş ücret alırken, TEB ve Fortis'in hesaplara yansıttığı makbuz bedeli ise 50 kuruş düzeyinde bulunuyor. Bu bankalar arasında en az kesintiyi ise 25 kuruş ile Akbank gerçekleştiriyor. Kuveyt Türk, Halkbank, İş Bankası, Yapı Kredi, Denizbank, Finansbank, Albaraka Türk, Şekerbank gibi bir çok banka ise ATM bilgilendirme fişleri için henüz makbuz bedeli istemiyor.

ATM makbuz bedellerini müşteri hesaplarına yansıtan bankalar, buna gerekçe olarak da gereksiz yere kâğıt tüketimini önlemek istemelerini gösteriyor.

Oysa, bankalarla ilgili yapılan şikâyetlerin önemli bölümünü ATM'lerden gerçekleştirilen işlemler oluşturuyor. Bu nedenle yaptığı işlemlerde sorun yaşamak istemeyen tüketiciler de ATM işlemlerini belgelemek için makbuz alma yoluna gidiyor."

ETİKETLER

0
Yorum Yazın
Gönder
Yorumlar
  • serkan durmuşBen bu sahipsiz ülkede para babalarının kafalarına göre at koşturmalarından bıktım. Bir de kredi kartı ücreti meselesi var. Bazı kişilere para iadesi yapılıyor bazılarına yapılmıyor misal ben sürekli bu paraları ödüyorum kendimi enayi gibi hissdiyorum07.03.2011 05:07
  • ömer öztürkKendi Milleti bu kadar soydura açıktan soyduran başka bir devlet varmıdır bilinmez yapılan uygulama tam bir şe...likten başka birşey değildir uyumayın devletin görevlileri siz de aynı gruba dahil olursunuz ..07.03.2011 05:07
  • Turgay ÖNELBİR KERE DAHA SORALIM: BBDK NE İŞ YAPAR???07.03.2011 04:07
  • Hasan DündarGÜNAYDINNNNNNNNN 2 yıldır uygulanıyor.07.03.2011 04:07
  • Ferhat GündüzKimi kime şikayet edeceksin? Her bankanın kendi müşteri hizmetleri var. Şikayet bir sonuç getirmiyor. Bir üst merci kim? TBB yani Türkiye Bankalar Birliği.. Zaten bu bankaların güdümünde!07.03.2011 04:07