Atlas Okyanusu’nda Türk gemisine korsan saldırısı

AA |  23 Ocak 2021 Cumartesi - 21:30 | Son Güncelleme : 24 01 2021 - 0:43

Atlas Okyanusu’nda tamamı Türk mürettebattan oluşan Liberya bayraklı M/V Mozart adlı gemi, Batı Afrika kıyılarındaki Gine Körfezi’nde korsan saldırısına uğradı. Türk kaptan Mustafa Kaya idaresindeki 222 metre boyundaki M/V Mozart, Nijerya’nın Lagos limanından aldığı konteynırları Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town limanına götürüyordu. Deniz haydutları 15 gemiciyi kaçırırken geminin idaresi için 3 kişiyi bıraktı. Bu sırada silah kullanan deniz haydutları bir gemiciyi öldürdü.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya açıklarında korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren ile iki kez telefonda görüştü


Nijerya açıklarındaki Gine Körfezinde seyir halindeki  Mozart isimli Türk konteyner gemisi korsan saldırısına uğradı. 
 
EOS Risk Group Başkanı David Johnson tarafından yapılan yazılı  açıklamada, İstanbul merkezli Boden Denizcilik şirketine ait Mozart isimli  geminin Gine Körfezi'nde Sao Tome'nin 100 deniz mili açığında saldırıya uğradığı  duyuruldu.
 
Açıklamada, Nijerya'nın Lagos kentinden Güney Afrika'nın Cape Town  kentine ilerleyen gemideki 19 mürettebattan 15'inin kaçırıldığı, 1'nin  öldürüldüğü, mürettebattan 3 kişinin de korsanlarla gemide kaldığı belirtildi.
 
Korsanların gemiyi kaçırdığı kaydedildi.
 
4. Kaptan Furkan Yaren
 
Twitter'da paylaşılan ve geminin 4'üncü Kaptanı Furkan Yaren'e ait  olduğu belirtilen ses kaydında da "Kör bir şekilde seyir yapıyorum. Tüm kabloları  sökmüşler, hiçbir şey çalışmıyor, sadece radar çalışıyor. Rota verdiler,  verdikleri rotada götürüyorum gemiyi." ifadesi yer aldı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan kaptan Furkan Yaren ile iki kez telefonda görüştü
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nijerya  açıklarında korsanların saldırısına uğrayan geminin kaptanlarından Furkan Yaren  ile iki kez telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 
 
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre,  geminin saldırıdan kurtulan 3 personeliyle Gabon'a doğru hareket ettiği bilgisini  alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, süreci yakından takip ettiğini ve kaçırılan gemi  personelinin kurtarılmasıyla ilgili bütün yetkilileri talimatlandırdığını ifade  etti.
 
 
 
Türkiye, Nijerya'daki gemi baskınında kaçırılan mürettebatın bulunması  için girişimler başlattı  
Türkiye, Nijerya açıklarında deniz haydutlarının  saldırısına uğrayan Türk gemisinden kaçırılan mürettebatın kurtarılması için  bölgedeki tüm büyükelçilikleri kanalıyla seferber oldu. 
 
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu, geminin 4. Kaptanı Furkan Yaren ile telefonda görüşerek olayla ve  gemideki durumla ilgili bilgi aldı.
 
Çavuşoğlu, geminin ait olduğu şirketin işletmecisi Osman Levent  Karsan'la da telefonda görüşerek, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti,  kaçırılan mürettebatın bir an evvel kurtarılması ve evlerine güvenle  dönebilmeleri için gerekenlerin yapılacağını vurguladı.
 
Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'u arayarak,  öldürülen mürettebat için başsağlığı diledi ve gemi limana yanaştığında cenazenin  Azerbaycan’a nakli için çalışmaların derhal başlayacağını aktardı.
 
Kaynaklar, Türkiye'nin başta Abuja olmak üzere Nijerya ve çevre  ülkelerdeki büyükelçilikleri kaçırılan mürettebatın kurtarılması için seferber  olduğunu da kaydetti.
 
Nijerya açıklarındaki Gine Körfezinde seyir halinde bulunan Mozart  isimli Türk konteyner gemisi, deniz haydutlarının saldırısına uğramıştı.
 
Gemideki 19 mürettebattan 15'i kaçırılmış, arbede sırasında Azerbaycan  uyruklu bir personelin öldürülmüştü.