Ata’ya söz

10 Temmuz 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 10 07 2018 - 2:30

Başkan Erdoğan, yemin töreninin ardından Atatürk’ün huzuruna çıktı. Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Erdoğan, “Milletimizin birliğini ve kardeşliğini güçlendirmeye, ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz” dedi


Yeni sistemin ilk başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’teki yemin töreninin ardından Anıtkabir’e geçti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk koyup Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Birinci Cumhurbaşkanı olarak milletimizin birliğini ve kardeşliğini güçlendirmeye, ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz” diye konuştu.

Anıtkabir’e ziyaret

Parlamenter sisteme son veren Meclis’teki yemin töreninin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’i ziyaret etti. Erdoğan, Anıtkabir’e gelişinde Ankara Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri ve Anıtkabir Komutanı Albay Cüneyt Rakunt tarafından karşılandı.

Aslanlı Yol’da yürüdü

Beraberindeki heyetle Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine çıkan Erdoğan’ın, ay yıldızlı çelengi bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

Aziz Atatürk

Aziz Atatürk, Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde iki önemli seçimi başarıyla tamamladı. Yeni yönetim sistemimize göre seçilen ilk cumhurbaşkanlığı görevine şahsımı layık gören milletimiz, Türkiye Büyük Millet Meclisinin 27’nci Dönem Milletvekillerini de belirledi.

Söz veriyoruz

Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin bu önemli dönüm notasında 12’nci Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Birinci Cumhurbaşkanı olarak milletimizin birliğini ve kardeşliğini güçlendirmeye, ülkemizi büyütmeye, devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz.

Allah mahcup etmesin

Zatıalinizin ve arkadaşlarınızın kurduğu gelecek nesillerin bize emaneti olan Cumhuriyeti 100’üncü kuruluş yıl dönümünde hedefleriyle buluşturmakta kararlıyız. Allah bizleri mahcup etmesin, ruhun şad olsun.

 
 
Çelenk bıraktı
 
Anıtkabir’i ziyaret eden Erdoğan, Ankara Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri ve Anıtkabir Komutanı Albay Cüneyt Rakunt karşıladı. Aslanlı Yol’dan yürüyen Erdoğan, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı.
 
 
Atatürk’ün otomobilini inceledi
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir’e gelişinde yol boyunca vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılandı. En üst düzey olan bir numaralı törenin gerçekleştirildiği Anıtkabir’de Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Kıtası ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu da görev yaptı. Anıtkabir Komutanlığını da ziyaret eden Erdoğan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir süre önce restore edilen 1935 model Lincoln marka zırhlı makam otomobilinin bulunduğu bölüme geçerek burada bir süre otomobili inceledi.
 
 
Mehter’li uğurlama
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’i gelişi gibi TBMM’den ayrılması da görkemli oldu. Yemin töreninin ardından Anıtkabir’e giden Erdoğan’ı Mehter Takımı uğurladı. Vatandaşlar da Ata’nın huzuruna çıkan Erdoğan’ı yol boyunca bayraklarla selamladı.
 
 

ETİKETLER