At kesip sattığı öne sürülen sanıklar: Kendimiz yedik

AA |  10 Eylül 2018 Pazartesi - 15:59 | Son Güncelleme : 10 09 2018 - 16:01

Adana'da organize şekilde tek tırnaklı hayvan kesimi yapıp satışa sundukları iddia edilen 13'ü tutuklu 19 kişinin 8 yıldan 11 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istemiyle yargılanmasına başlandı.


Adana 18. Asliye Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmaya tutuklu sanıklar  M.A.T, M.K, A.A, M.K, Y.T, V.E, N.S, V.Ş, Ç.K, H.E, İ.Y, A.Ş. ve E.K. ile  tutuksuz  T.K. ve E.Y. ile avukatları geldi. Diğer tutuksuz sanıklar ise  duruşmaya katılmadı.
 
"Bozulmuş veya değiştirilmiş gıda veya ilaç ticareti yapmak, suç  işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak, örgüte bilerek ve isteyerek  yardım etmek" suçlarından yargılanan sanıkların kimlik tespitlerinin ardından  savunmalarına geçildi.
 
Sanıklardan M.K, Doğu ve Güneydoğu illerinden Adana'ya kesilmek üzere  at getirdiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını öne sürerek, "Nakliyat işi  yapıyorum. Adana'ya bir kez 10 at getirdim. Misis bölgesinde M.A'nın evine atları  götürdüm.  Atları Siverek'te bir çiftlikten aldım, tarla sürmede  kullanılacaklardı.  Bu amaçla atları getirdim. Yol kontrolünde durduruldum.  Polisler M.A'yı çağırıp dinledikten sonra bıraktı.  Ben de atları M.A'nın  bahçesine bıraktım, paramı aldım. Daha sonra atlara ne oldu bilmiyorum." dedi.
 
Atların kesimini yaptığı iddia edilen A.A. da hayvan alım satım işi  yaptığını anlatarak, 2010 yılında evinde at kesip yediğini ancak satışını  yapmadığını öne sürdü.
 
Y.T. ise İstanbul'a M.O. isimli kişiden alacağını tahsil etmek için  gittiğini, bu kişinin isteği üzerine de İstanbul'dan Sakarya'daki bir iş yerine  et teslimi yaptığını anlatarak, "İş yerinde otururken jandarma geldi. Etler at  eti çıktı. Ben de bu etlerin at eti olduğunu bilmiyordum." dedi.
 
 İş yerinde at eti bulunan E.K. ise kiraladığı ruhsat ve vergi kaydı  olmayan bir iş yerinde sakatat ve et satışı yaptığını anlatarak, "Suriyeli M.  isimli şahıstan ucuz şekilde Suriye'den getirdiği etleri ve sakatatları almaya  başladım. Yaklaşık 3 ton et satın aldım. Kendisine 70 bin lira verdim. Et  kesilmiş, kemiksiz halde geldi.  Eti inek eti olarak aldım. Nasıl at eti olarak  çıktığını bilmiyorum." diye konuştu.
 
E.K, sanıklardan İ.Y'nin de kendisinden 2-3 günde bir kilogramı 27-30  liradan 50-100 kilogram et aldığını belirterek, "Hakkımda iftira atılmış  olabilir. Eğer ben bilerek at eti satsaydım iş yerime kamera koyar mıydım."  ifadesini kullandı.
 
İ.Y. ise E.K'den ucuza aldığı etleri üzerine 2-3 lira kar payı katarak  tanıdığı kasaplara sattığını söyledi.
 
Aldığı etlerin at eti olduğunu bilmediğini savunan İ.Y, "Ben inek eti  olduğunu biliyordum. Parça halinde olduğu için at eti olduğunu anlamıyorduk. At  eti olduğunu depo baskınından sonra öğrendim." dedi.
 
Suç örgütünün elebaşılığını yaptığı iddia edilen Ç.K. de suçlamayı  kabul etmedi.
 
At eti bulunan iş yerinin oğlu E.K'ye ait olduğunu belirten Ç.K, "Her  hafta oğlumu kontrol etmeye giderdim.  Yerlerde sağlıksız bir şekilde kırmızı et  gördüm.  Bu yüzden oğluma ve iş yerinde çalışan M.A'ya kızdım.  Evladımın kötü iş  yapmasını istemem. Ben herhangi bir şekilde örgüt kurmadım. Örgüt iddialarını da  kabul etmiyorum." diye ifade verdi. 
 
Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. 
 
Mahkeme hakimi, tüm sanıkların suçun vasfı, delillerin toplanmış  olması ve tutuklu bulundukları süreyi göz önünde bulundurarak yurt dışına çıkma  yasağı konup tahliyesine karar verdi.
 
Hakim ayrıca, duruşma tutanağı ve iddianamenin Adana Valiliği ile  Adana Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilerek, hiçbir kaydı olmadan et satışı  yapılan iş yerinin denetimiyle ilgili kusuru olan belediye ile Tarım ve Orman  Müdürlüğü görevlileri hakkında yasal işlem yapılması için suç duyurusunda  bulunulmasına karar verdi.
 
Duruşma, ele geçirilen etlerin kişilerin hayatı ve sağlığını tehlikeye  sokacak şekilde bozulmuş, değiştirilmiş olup olmadığı hususunda rapor  düzenlenmesi ve duruşmaya gelmeyen sanıkların dinlenmesi için ertelendi. 
 
Adana'da organize şekilde tek tırnaklı hayvan kesimi yapıp satışa  sundukları iddia edilen 13'ü tutuklu 19 kişi hakkında  8 yıldan 11 yıla kadar  hapis cezası istemiyle dava açılmış, iddianamede savunmasına yer verilen  sanıklardan biri, ailecek at eti yedikleri için kesim yaptığını öne sürmüştü.

ETİKETLER