Aşurenin keyfi paylaştıkça çoğalır

13 Ekim 2016 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 13 10 2016 - 2:30

Aşure, paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir. Aşurenin keyfi, paylaştıkça çoğalır


Mutfak kültürümüzün en lezzetli tatlarından Aşure, Muharrem ayının başlamasıyla evlerde kazan kazan pişirilmeye, komşulara dağıtılmaya başlandı. Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam kültüründe önemli bir yeri ve kıymeti olan bir gündür. Bu günde pazarlarda hareketlilik göze çarpar. Asırlardır devam eden gelenek her yıl aynı heyecanla tekrar edilir. İslama göre aşure tatlısı için para harcamak da büyük sevaptır. Yapılışı zahmetli olsa da tadına doyum olmaz.

En az 7 malzemeyle yapılır

Aşurenin başlangıcı Hz. Nuh’a dayanır. Hz. Nuh, Büyük Tufan’dan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır. Aşurenin belirli bir tarifi yoktur. Bölgeler arasında farklılıklar gösterir. Geleneksel olarak en az 7 malzemeden oluşması gerektiği söylenir. Bazıları adı arapçada ‘10’ anlamına geldiğinden dolayı 10 malzeme ile yapar. Temel olarak su, buğday, nohut, toz şeker, fasulye, pirinç kullanılarak yapılır. Süsleme amacı ile ceviz, çam fıstığı, badem, nar, susam ve tarçın gibi kuruyemiş, meyve ve baharatlar kullanılır. Tarifi hiçbir hayvansal ürün içermemesi itibariyle vegandır.

Aşure günü neler yapılabilir?

1-   Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı!

2-  Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşidi yardım ile gönülleri alınmalı.

3- İlim öğrenmeli! Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap okunmalı.

4- Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Bugün aşure ibadet diye aşure pişirmek günahtır. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bugün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir.

5- Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur buyuruldu.

6- Çoluk çocuğunu sevindirmek önemli.

7- O gün, eve ufak-tefek erzak alınmalı, alınırsa bir sene boyunca evde bereket olur.

8- Dua Okunmalı, 10 defa şu dua okunur: ”Sübhanallahi mil’el mizan. Ve müntehel-ılmi ve meblegar-rıza ve zinetelarş”

9- Namaz Kılınmalı Aşure gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde 2 rek’at namaz kılınır. Sadaka vermek sünnettir, ibadettir.

Size özel aşure tarifimiz:

MALZEMELER

500 gr aşurelik buğday (3 su bardağı)

Yarım çay bardağı pirinç

1 su bardağı nohut

1 su bardağı kuru fasulye

200 gr kuru kayısı

200 gr kuru üzüm

1 su bardağı fındık

3 lt su

2 su bardağı süt

4 su bardağı toz şeker

Çeyrek çay kaşığı tuz

Yarım çay bardağı karanfil suyu (1 tatlı

 kaşığı karanfili kaynatıp, suyu alınır)

Üzeri için;

25 gr fındık

25 gr kuş üzümü

100 gr ceviz

1 adet nar

Tarçın

YAPILIŞI

Nohut, fasulye ve buğday ayrı ayrı kaplarda bir gece önceden ıslatın. Ertesi gün buğdayı yıkayıp, tencereye alın üzerine kaynar su ekleyip buğdaylar yumuşayana kadar pişirin.

Bu arada fasulyeyi ve nohudu da ayrı ayrı tencerelerde haşlayın. Yumuşayan buğdaya pişmiş nohut, fasulye, küçük doğranmış kayısı, kuru üzüm, yıkanmış pirinç ekleyin ve 15 dakika kadar kaynatın. Sıcak süt, şeker, tuz, fındık, karanfil suyu ekleyerek 15 dakika daha kaynatın.

Tek tek cam kaselere bölüştürün. Aşure kaselerde soğumaya yüz tutunca, üzerini fındık, ceviz, fıstık, kuş üzümü, kuru üzüm ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz.

Not: Pişme esnasında eğer su yetersiz kalırsa ilave yapabilirsiniz. Şeker miktarını zevkinize göre artırıp azaltabilirsiniz.