Astım ve KOAH hastalarına "oruç" uyarısı

AA |  15 Mayıs 2019 Çarşamba - 16:03 | Son Güncelleme : 15 05 2019 - 16:03

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) İnhalasyon Tedavileri Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Mecit Süerdem, ramazan ayı içinde hastaların ilaçlarını kesmelerinin veya sadece iftar ile sahur arasında kullanmalarının hastalıklarının şiddetlenmesine neden olabildiğini, tedavinin başarılı olabilmesi için ilaçların düzenli ve gereken saat aralıklarında kullanılması gerektiğini bildirdi.


 Prof. Dr. Süerdem, yazılı açıklamasında, ramazan ayında en çok merak  edilen konuların başında astım ve KOAH tedavisi gören kişilerin oruç tutup  tutamayacağının geldiğini belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ağızdan nefes  alarak kullanılan ilaçların orucu bozmadığı yönünde açıklama yapsa da ramazan  ayında oruç ibadeti nedeniyle tedavisine ara veren, ilaçlarını doktorunun tavsiye  ettiği uygun dozda ve uygun zaman aralığında kullanmayan pek çok hasta  bulunduğunu aktardı.
 
 
 Astım ve KOAH'ta yararlanılan inhalasyon ilaçlarının oruç tutmaya  engel olmadığını, sadece bu hastalıkların şiddetli seyrettiği ve başka önemli  hastalıkların da eşlik ettiği durumlarda oruç tutmaktan kaçınmak gerektiğini  vurgulayan Süerdem, astım ve KOAH tedavisinde ilaçların nefes alma yoluyla  kullanıldığını hatırlattı.
 
Prof. Dr. Süerdem, inhalasyon tedavisinde çok sayıda birbirinden  farklı cihaz kullanıldığını, bu cihazların ortak özelliğinin sıvı veya toz  şeklindeki ilaçları çok küçük partiküllere çevirerek, ilaçları akciğerler  içindeki nefes borularının en uç bölgelerine kadar ulaştırmak olduğunu ifade  ederek, şu bilgileri verdi:
 
  "Hastalar genellikle inhalasyon tedavilerinin oruç bozacağından endişe  ediyor. Ancak bu endişe çok yersiz, çünkü inhalasyon tedavisinde kullanılan  ilaçların dozları ve miktarları çok küçük. Nefes alma yoluyla kullanılan  ilaçların az bir miktarı ağız içine yapışır ve bunun bir kısmı ağızdan emilir ve  oruç bozmayacak kadar çok küçük bir kısmı da yutulabilir. Ramazan ayı içinde  hastaların ilaçlarını kesmeleri veya sadece iftar ile sahur arasında kullanmaları  hastalıklarının şiddetlenmesine neden olabilir. Tedavinin başarılı olabilmesi  için ilaçların düzenli ve gereken saat aralıklarında kullanılması gerekiyor."
 
"Mutlaka doktora danışın"
 
Prof. Dr. Süerdem, astım ve KOAH hastalarının mutlaka doktor  kontrolünde oruç ibadetini yerine getirmesi gerektiğine işaret ederek, şunları  kaydetti:
 
 "Hastaların astım ve KOAH'ları şiddetli ise ve bu hastalıklara ciddi  başka sorunlar da eşlik ediyorsa oruç tutmamak gerekir. Aksi takdirde şikayetler  artabilir ve hastaneye yatmayı gerektirecek şiddette alevlenmeler gelişebilir.  Astım ve KOAH alevlenmeleri, hastalıkları daha kalıcı yapmaları nedeniyle çok  ciddiye alınmalı. Doktor oruç tutulmasına izin vermediği zaman bu öneriye mutlaka  uyulmalı. Ayrıca hastalar, ramazanda beslenmelerine de özellikle dikkat  etmeliler. Midedeki asitli sıvının yemek borusuna kaçması ve hatta boğaza kadar  gelmesi ile ortaya çıkan reflünün, astım ve KOAH'lı hastalarda ciddi  rahatsızlıklara yol açabildiği unutulmamalı. Reflüsü olan hastalar iftar ve  sonrasında sık ve küçük porsiyonlar şeklinde yemek yemeli. Ayrıca, bol su içmeyi  de unutmamak lazım. Oruç sırasında bütün gün susuz kalan astım ve KOAH  hastalarının balgam koyulaşması yaşamaması için iftar ile sahur arasında en az  1,5-2 litre su içmeleri önemli."
 

ETİKETLER