Assange'ı iade kararını imzaladılar!

13 Haziran 2019 Perşembe - 12:16 | Son Güncelleme : 13 06 2019 - 12:16

İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid’in WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade kararını imzaladığı ortaya çıktı. Son kararı mahkeme verecek.


BBC’de Today Programme için konuşan Javid, “(Assange) Şu anda gerektiği gibi parmaklıkların ardında. ABD tarafından yapılan bir iade talebi var yarınki duruşmadan önce ancak ben dün iade emrini imzaladım ve onayladım. Yarın mahkeme önünde olacak” dedi.
 
Wikileaks kurucusu Assange, Haziran 2012'de hakkında tecavüz ve cinsel  taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç'e iadesi gündemdeyken Ekvador'un  Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.
 
Assange, 2012'den beri kaldığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde 11  Nisan'da çıkarılarak gözaltına alınmış ve "kefaletle serbest bırakılma şartlarını  ihlal etmekten" tutuklanmıştı.
 
İngiltere'de mahkemenin, ABD'nin iade talebini kabul etmesi durumunda  Assange'ın davayı üst mahkemeye ve oradan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine  taşıma imkanı bulunuyor. Uzmanlar, Assange'ın iade davasının iki yıla kadar  uzayabileceğini belirtiyor.
 
Assange'ın kurduğu Wikileaks, 2010'da ABD'nin Irak ve Afganistan'da  işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı.
 
Assange İngiltere'de en ağır suçluların bulunduğu hapishane olarak  bilinen Belmarsh Hapishanesinde tutuluyor.
 
Assange'ın 14 Haziran'da Amerika'nın hakkındaki iade talebi kapsamında  Londra'da video bağlantısıyla mahkeme önüne çıkması bekleniyor.
 
ABD'nin Assange yönelik 18 suçlaması arasında 1917 tarihli Espiyonaj  Yasası'na dayandırılanlar da bulunuyor.