Aspektler

Gezegenlerin Birbirlerine Oranla Durumlari

Bir horoskobu okumak ve anlamak için gerekli temel konulardan sonuncusu " aspektler " konusudur.

Gezegenler birbirlerine göre belirli açilarla yerlesmislerdir. Buna gezegenlerin birbirlerine oranlan denir. Aspektler, hem karekterleri hem de olaylari yorumlarken çok büyük önem kazanirlar.

Gezegenler aktörleri, burçlar oynadiklari rolleri, evler rollerin oynandigi sahneler olursa; aspektler de aktörlerin rollerini nasil oynadiklarini gösteren ölçülerdir.

Bazi aspektler akici ve uyumlu, bazilari da meydan okuyan ve uyumsuz olarak nitelendirilebilir. Akici ya da uyumlu oranlar, uzlastirici, yatistirici ya da kolay olurlar. Karsi koyan ve uyumsuz olanlar da tansiyon yükseltici, tahrik edici hatta korkunç olarak kabul edilirler. Fakat hiçbir oranin iyi ya da kötü olamayacagini aklinizdan çikarmayin. Fazla sayida üçlü takim veya birbirinden 60° lik açiyla ayrilan gezegenler ( sekstiller ) sizi aptal ve sikici bir insan yapabilir. Hayat olaysiz ve büyük bir olasilikla sikici hale gelir.

Bazi karsi kareler, karsitliklar veya birlesmeler sizi uyarabilir ve size karakterin derinligi hakkinda bazi bilgiler verebilir. Biraz gerginlik hayati daha ilginç hale getirebilir. Diger taraftan, çok sayidaki kareler ve karsitliklar, üçgenler veya sekstiller olmadan, sizi hem kendinize hem de çevrenize karsi inatçi, hosgörüsüz, kötü ve korkunç hale getirebilir. Astroloji, mükemmel insani yaratmak için her seyden bir parçaya ihtiyacimiz oldugu kuralini kabul etmez.

ASPEKTLERIN TEMEL ANLAMLARINI ÖGRENME

Birlesmenin aspekti 0° dir. Açik çarki aklimizda tutarak, uu,. evden baslariz. Her zaman ilk evden baslariz. Birinci ev Koç un dogal evidir ve yönetici gezegeni Mars tir. Bu yüzden bütün birlesmeler birinci ev/ Koç /Mars duygusuna sahiptirler. Kesinlik, siddet, yorgunluk ve aktiflik gibi duygular ortaya çikar. Bu birlesmenin çarktaki yeri önemli degildir. Birlesme nerede olursa olsun bu özellikleri tasir, iki ya da daha fazla gezegenin çarkta birlikte yer almasi siddet duygusunu da ortaya çikarir .

Kare 90° lik aspekttir. 90° lik bir açiyi düsünün. Bu açi Koç la basliyor ve 90° nin bir ucu bizi Yengeç /Ay a ve dördüncü eve götürür. Diger 90° bizi Oglak / Satürn e ve onuncu eve götürür. Açisal ve ana duygulardan söz ediyoruz. Ana her zaman dinamik ve kesin olaylari belirtir; bu yüzden kare her zaman olaylari, meydan okumayi, tahrik etmeyi ve stresi gösterir.

Karsitlik 180° lik bir aspekti gösterir, bir gezegen digerinin karsitidir. Koç / Mars in ve birinci evin karsiti Terazi / Venüs ve yedinci evdir. Bu açisal ve ana bir pozisyondur, meydan okuma ve dinamikligi kareye benzer ama ben merkezli Koç ve biz merkezli Terazi isbirligi içinde olmaya çalisacaklardir. Koç isbirligini ve dengeyi ögrenmeye çalisacaktir. Koç kendi bilincini, baskalarinin farkinda olmayla degistirdigi zaman, karsitliginin getirdigi çekisme isbirligine dönüsür. Bü tünkarsitliklar Koç / Terazi çekismesini yansitir. Oranin yeri önemli degildir.

Üçgen 120° lik aspekttir. Koç / Mars ve birinci evi ya da Aslan / Günes ve besinci evi, ya da Yay / Jüpiter ve dokuzuncu evi içerir. Çünkü Koç, Aslan ve Yay ates burçlaridir ve bu da uyumlu bir aspekttir, yaratici (Aslan / Günes) ve bazen hosgörü (Yay / Jüpiter). Bütün üçgenler bu temel örnegi yansitirlar. Çarkin neresinde yer aldiklari önemli degildir.

Birlesmeyen 150° lik bir aspekttir. Koç / Mars ve birinci evi, ya da Basak / Merkür ve altinci evi, Akrep / Plüton ve sekizinci evi içerir. Çabuk, düsüncesizce hareket eden Koç, dogru, çaliskan ve dünyevi Basak la görev, is, saglik ya da hobiler konusunda savasmak zorunda kalacaktir ( altinci ev).

Sekstil 60° lik bir aspekttir. Koç / Mars ve birinci evi, Ikizler / Merkür ve üçüncü evi ya da Kova / Uranüs ve onbirinci evi içerir. Burada ates burçlarinin hava burçlariyla birlesmesi (uygun burçlarin birlesimi ) vardir. Iyi geçinilen Koç, iyi iletisim kuran ve entellektüel Ikizler le ya da üçüncü evle birlesir veya insancil entellektüel, çaliskan ve arkadas canlisi Kova ya da onbirinci evle birlesir. 60° lik açilar uygun elementler arasinda olur ( ates ve hava ya da toprak ve su ). Bu burçlar nazik ve yumusak bir yolla çalisan ve kendilerini kolayca ifade edebilen gruplar olustururlar.
Rüya Tabiriniz Alfabetik Rüya Sembolleri