ASO Başkanı Özdebir: Firmalara can suyu sağlayacak

24 Mayıs 2019 Cuma - 0:00 | Son Güncelleme : 24 05 2019 - 0:00

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan "İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi"ne ilişkin "Kategorik olarak yeni finansman paketi doğru sektörlere yönlendirilmiş görünmektedir." ifadesini kullandı.


Özdebir, yazılı açıklamasında, İVME Finansman Paketi'ni değerlendirdi.
 
Paketin yöntem olarak doğru olduğunu ancak uygulamanın önem taşıdığını  belirten Özdebir, "Kategorik olarak yeni finansman paketi doğru sektörlere  yönlendirilmiş görünmektedir. Cari açığı azaltacak, teknolojik anlamda katma  değer yaratabilecek sektörler ekonomimiz açısından kritik öneme haizdir. Bu  firmaların bir taraftan işletme sermayesi ihtiyacı varken aynı zamanda yeni  yatırım düşünen firmaların yatırım sermayesine de ihtiyacı olmaktadır. Şu aşamada  işletme sermayesinin firmalarımız açısından daha elzem olduğunu düşünüyorum."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Özel bankalardan finansman sağlamakta zorlanılan bir dönemde  tedbirlerin yerinde olduğunu vurgulayan Özdebir, paketin etkisini belirleyecek  unsurların başında finansman imkanının doğru firmalara sunulmasının geldiğini  bildirdi.
 
Özdebir, şunları kaydetti:
 
"Kamu bankalarının finansal yapılarını güçlendirmeye yönelik alınan  tedbirlerden sonra bu  bankalar tarafından özel sektör firmalarına yönelik  açıklanan bu finansman paketi, iç piyasada likidite dar boğazının aşılmasında da  etkili olacaktır. Doğru firmalara can suyu niteliğinde kredi sağlanması, hem söz  konusu firmaların ayakta kalmasına yardımcı olacak hem de ekonomi genelinde  kaynak kullanımında verimliliği sağlayacaktır.  Kaynak etkinliği açısından bu  firmalar belirlenirken yeni yatırım yapanlar, ithal ikamesi olanlar, stratejik  ürünler, yüksek teknolojili ürünler üretenler mutlaka öncelikli olmalıdır. Yüksek  teknolojili üretim kriterleri belirlenirken, ürünün kilogram fiyatı belirleyici  bir kriter olarak kullanılabilir."
 
 
İTO BAŞKANI AVGADİÇ: DOĞRU BİR HEDEF ORTAYA KOYULUYOR
 
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç,  bugün açıklanan İVME Finansman Paketi'ne ilişkin, "Doğru bir hedef ortaya  koyuluyor. Bu paketi, firmaların, katma değerini milli katma değere dönüştürmede  önemli buluyoruz." ifadelerini kullandı.  
 
Avdagiç, yaptığı yazılı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Berat  Albayrak’ın duyurduğu İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Finansman Paketi’nde  önceliğin katma değerli üretime verilmesini, yerinde bir strateji olarak  gördüklerini belirtti.
 
Avdagiç, "Elbette en etkili şekilde uygulanması için de bir  seferberliği hep birlikte başlatmalıyız." değerlendirmesinde bulundu. 
 
Açıklanan paketle doğru bir hedefin ortaya koyulduğunu aktaran  Avdagiç, bu paketi, firmaların, katma değerini milli katma değere dönüştürme  açısından önemli bulduklarını kaydetti.
 
 Destek programının orta ve uzun vadeli etkiler oluşturabilecek bir  program olduğunu belirten Avdagiç, "Adım çok doğru. Diğer yandan bu yöndeki  politikaların kısa vadede çözüm bekleyen konulara ilişkin uygulamalarla  desteklenmesi de etkiyi artırır. Ayrıca, önümüzdeki dönemde özel bankaların bu  protokole katılmalarını da ümit ediyoruz." ifadelerini kullandı.
 
"Uzun vadeli ve uygun maliyetli finansman imkanı, yatırım iştahını  artıracak"  
 Şekib Avdagiç, rekabet gücünü artıracak ve teknolojik çağa taşıyacak  her politika adımını önemsediklerini  ve desteklediklerini vurgulayarak, şunları  kaydetti:
 
  "İVME  Finansman Paketi’nde yer alan özellikle uzun vadeli ve uygun  maliyetli finansman imkanı, iş dünyasının yatırım iştahını artıracaktır. Destek  mekanizmasının çalışması, dış dengeye kalıcı olarak olumlu etki yaparken,  istihdamda artış sağlayabilecektir. Yüksek teknoloji ürünlerinin imalat sanayi  ürünleri ihracatındaki payını yüzde 3,9'dan yüzde 10'a çıkarmak, ülkemizdeki  ekonomik atmosferi tamamen değiştirir. Türkiye, bilgiyi yeniliğe dönüştürecek ve  bu yeniliğe kullanacak süreci başaracaktır."
 
ASKON BALKANI AYDIN: İSTİHDAMA OLUMLU YANSIMALARI OLACAK
 
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel  Başkanı Orhan Aydın, İVME Finansman Paketi'nin, imalat ve ihracat odaklı olmakla  birlikte özellikle cari açığa çözüm yolunda içeriklerden oluştuğunu bildirdi.
 
Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Berat  Albayrak tarafından açıklanan, İVME Finansman Paketi'ni değerlendirdi.
 
İVME Finansman Paketi'nin, imalat ve ihracat odaklı olmakla birlikte  özellikle cari açığa çözüm yolunda içeriklerden oluştuğunu belirten Aydın,  şunları kaydetti:
 
"İş dünyası olarak sürekli ihracatımızı ithalata bağlı olarak  gerçekleştirdiğimizi belirtiyor, ham madde, ara mallar ve makine sektöründe yerli  üretim yapabilmemiz için finansmana ihtiyacımız olduğunu dillendiriyorduk. İVME  Finansman Paketi'nde geçen ana sektörler ve 21 alt sektör, cari açığımızı en çok  tetikleyen sektörler... Birçok katma değerli ürün noktasında ham maddemizin  olmayışı, döviz kurunun yüksekliği ve üretim için finansman yetersizliği gibi  başlıklar ihracata dayalı büyümemiz için en büyük sorunlardandı. Bu nedenlerle  büyüme oranımız ile ters orantılı bir şekilde 40 yıldır cari açık noktasında  ekonomik olarak sıkıntılar yaşamaktaydık. Yerli ihracat noktasında stratejik  ürünler üzerine Sanayi Bakanlığımızın teşvikleri ile örtüşen bu paket, yüksek  büyüme yüksek cari açık olgusunu yıkacaktır. Üretimde zamanla ithalata  bağımlılığı azaltacak ve büyümede cari açık kader olmaktan çıkacaktır. Bu paket,  aynı zamanda yerli katma değeri yüksek ürünlerimizin ihracatına katkıda  bulunacak, sanayicilerimiz ve tarım işiyle uğraşanların yüzünü güldürecek,  istihdama da olumlu yansımaları olacak, orta ve uzun vadede güzel sonuçlar  alacağımız bir paket olmuştur. İş dünyamıza hayırlı uğurlu olsun."
 
 
ATO BAŞKANI BARAN: İSTİHDAM VE İHRACAT ARTIŞI GERÇEKLEŞECEKTİR
 
Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel  Baran, İleri, Verimli, Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi'nin ekonominin  temel sorunlarına çözüm üretme yolunda çok önemli adımlar içerdiğini belirterek,  "30 milyar liralık finansman aktarılacak olan üç ana faaliyet alanında dönüşüm  sağlamak üzere açıklanan bu paketle, ekonominin yapısı güçlendirilirken, istihdam  ve ihracat artışı gerçekleşecektir." ifadesini kullandı. 
 
Baran, yazılı açıklamasında, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak  tarafından açıklanan İVME Finansman Paketi'ni değerlendirdi.
 
 Paketin ekonominin temel sorunlarına çözüm üretme yolunda çok önemli  adımlar içerdiğini kaydeden Baran, "30 milyar liralık finansman aktarılacak olan  üç ana faaliyet alanında dönüşüm sağlamak üzere açıklanan bu paketle, ekonominin  yapısı güçlendirilirken, istihdam ve ihracat artışı gerçekleşecektir.  Sürdürülebilir bir ekonomik yapı, katma değeri yüksek üretimden geçiyor. Bu  sebeple katma değeri yüksek üretimi artıracak sektörlerin desteklenmesi  ekonomimizin geleceğine yapılan en önemli yatırımdır. İthalat bağımlılığını  asgariye indirerek cari işlemler dengesini pozitife çevirecek paketin, Yeni  Ekonomi Programı hedeflerini pekiştirecektir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Baran, Türkiye'nin dünya ekonomileri arasında hak ettiği yere ulaşması  için üretim ekonomisine geçmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çekerek, bunun  için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank aracılığıyla halka arz edilecek  finansmanın büyük önem taşıdığını vurguladı.
 
Paketin etkilerinin yıl sonu gelmeden piyasalarda hissedilmesini  beklediklerine değinen Baran, Türkiye ekonomisinin rekabet gücünü yükseltecek,  işletmelerin ileri teknoloji üretebilir hale getirecek ve tarımsal üretimde  dünyanın sayılı ülkeleri arasına yerleştirecek çalışmaları desteklediklerini ve  bu noktada ATO olarak üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

ETİKETLER