Askeri seçenek de masada!

AA |  12 Ağustos 2017 Cumartesi - 7:08 | Son Güncelleme : 12 08 2017 - 7:08

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'daki iç karışıklıkla ilgili olarak bu ülkeye yönelik askeri seçeneğin de masada olduğunu söyledi.


New Jersey'de bir golf kulübünde tatiline devam eden Trump, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklama yaptı.
 
Venezuela'daki ulusal kurucu meclis seçimlerinin ardından süren şiddet  olaylarına yönelik seçeneklerinin neler olduğu sorulan Trump, "Venezuela için  birçok seçeneğimiz var. Bu arada askeri seçeneği de dışlamayacağım." dedi.
 
Trump, dünyanın başka bölgelerinde asker bulundurdukları gibi Orta  Amerika ülkesi Venezuela için de bu seçeneği değerlendirebileceğini dile getirdi.
 
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkeyi ekonomik ve siyasi  krizden çıkaracak tek yolun anayasanın yeniden yazılması olduğunu belirterek, muhalefetin boykotuna rağmen 30 Temmuz'da kurucu meclis temsilcilerinin  belirlenmesi için seçime gidileceğini açıklamıştı. Venezuela Ulusal Seçim  Konseyinden yapılan açıklamada, söz konusu seçimlerde 8 milyon kişinin oy  kullandığı bildirilmiş ancak muhalefet katılımın 2-3 milyon düzeyinde kaldığını  savunmuştu.
 
Maduro hükümetine karşı mart ayı sonundan bu yana devam eden  protestolarda en az 125 kişi yaşamını yitirmiş, bin 500 kişi yaralanmış, 500'den  fazla protestocu ve hükümet karşıtı tutuklanmıştı.
 
Nicolas Maduro yönetimi, muhalefetin aşırı sağcı radikaller ve suç  çeteleriyle iş birliği içinde şiddeti körüklediğini savunuyor. Muhalefet ise  ölümlerden orantısız güç kullanan güvenlik kuvvetlerini ve hükümet yanlısı  milisleri sorumlu tutuyor.
 
Trump Çin lideri Şi ile Kuzey Kore'yi görüşecek
 
Ayrıca, Tillerson ve Haley'le Kuzey Kore ile yaşanan gerginliği  konuştuklarını aktaran Trump, bu gece Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefon  görüşmesi yapacağını bildirdi.
 
Trump, Kuzey Kore konusunda Çin ve diğer ülkelerle yakın bir şekilde  çalıştıklarını sözlerine ekledi.