Askeri helikopter düştü! Acı haber geldi, şehitlerimiz var...

AA |  04 Mart 2021 Perşembe - 18:25 | Son Güncelleme : 05 03 2021 - 2:04

Milli Savunma Bakanlığı Bingöl'den kalkan askeri helikopterin Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğradığını, dokuz personelin şehit olduğunu, dört personelin yaralandığını bildirdi. Yaralı iki askerin hayatını kaybetmesiyle şehit sayımız 11'e yükseldi. Bölgeden gelen son bilgiye göre 8. Kolordu Komutanı Osman Erbaş da şehit düştü. Türkiye'yi yasa boğan kazanın ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile birlikte incelemelerde bulunmak üzere Elazığ'a gitti. Bakan Akar kazanın yaşandığı bölgeden açıklamalarda bulundu.


Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere  bugün saat 13.55'te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi  bir helikopter ile saat 14.25'te irtibat kesilmiştir." bilgisi verildi.
 
Bölgede arama çalışmalarının hemen başlatıldığı ifade edilen  açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmalarına  derhal başlanmıştır. Arama çalışmaları sonucunda helikopterin kaza kırıma  uğradığı tespit edilmiştir. Söz konusu elim kaza neticesinde; helikopterde  bulunan kahraman silah arkadaşlarımızdan 9'unun şehit olduğu, 4 kahraman silah  arkadaşımızın ise yaralandığı belirlenmiştir. Yaralı personelimizin hastaneye  sevk edilmelerine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bizleri derin bir acı ve  üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan  rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil  milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize acil şifalar diliyoruz."
 
 
ŞEHİT SAYISI 11'E YÜKSELDİ
 
Tatvan’da kaza kırıma uğrayan helikopterdeki kahraman silah arkadaşımızdan biri daha kurtarılamayarak şehit olmuştur. Şehit sayımız 11’e yükselmiştir. Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, değerli ailelerine başsağlığı diliyoruz. Asil milletimizin başı sağ olsun
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BiLGİ ALDI
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 askerin şehit olduğu, 4 askerin de yaralandığı  olayla ilgili Milli Savunma Bakanı Akar'dan bilgi aldı.
 
BAKAN AKAR'DAN İLK AÇIKLAMA
 
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tatvan’da askeri helikopterin kaza kırıma uğramasına ilişkin, “İlk bilgilere ve görgü tanıkları ifadelerine göre kazanın ani değişim gösteren olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir. Kaza kırım ekibine ivedilikle gerekli talimat verilmiştir. İncelemelere bugün başlanacak. Bu elim olayın kesin nedeni, ayrıntılı inceleme sonucunda belirlenecektir” dedi.
 
 
OLAY TEKNİK ARIZA KAYNAKLI'
 
CNN Türk canlı yayınında konuşan Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eray Güçlüer şu bilgileri aktardı:
 
"Pilot bu arızayı anladı ve iniş yapmaya çalışırken normale göre iyi bir iniş yaptığını görüyoruz. Ama insanlar için bu iniş olumsuz. 2 yaralı askerin kurtarılmasının nedeni iniş hızının yere yaklaşırken düşmüş olması. Bu da tabi olayın tamamen teknik bir arıza nedeniyle göstermesinden kaynaklı. Fikir yürütülüyor. Helikopter çok parçalanmamış ve yaralı kurtulanlar olduğu için.
 
COUGAR TİPİ HELİKOPTERLERDE 4'ÜNCÜ KAZA
 
Kara Kuvvetleri'nde 1996dan bu yana görev yapan Fransız-Alman ortak tasarımı AS532 Cougar helikopterleri daha önce de kaza kaza yaptı. Bu tip helikopterlerin ülkemizde daha önce karıştığı 3 kazada 28 asker şehit olmuştu. Bugünkü kazayla birlikte bu sayı 37e yükseldi.
 
1997'DE 11 ŞEHİT
 
Cougar helikopterlerin ilk kazası 4 Haziran 1997 tarihinde meydana geldi. Kuzey Irak'taki operasyona katılan askerleri taşıyan helikopter, Zap Bölgesi'nde bölücü terör örgütü tarafından atılan füze ile vuruldu. 11 asker şehit oldu. Envantere yeni giren helikopterlerin füze koruma sistemi olmadığından tüm Cougar tipi bu helikopterler batı bölgelerindeki birliklere devredildi. Ancak, füze koruma sistemlerinin takılmasının ardından Cougar'lar tekrar Güneydoğu'de tekrar görev yapmaya başladı.
 
2003'TE YÜKSEK GERİLİM HATTINA TAKILDI: 4 ŞEHİT, 1 ASKER YARALI
 
İkinci kaza, Isparta'nın Eğirdir İlçesi'nde 29 Nisan 2003'te oldu. Eğitim uçuşundaki AS532 Cougar helikopteri yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kazada 4 asker şehit oldu. Bir asker de ağır yaralandı.
 
 
2017'DE 13 ŞEHİT
 
Üçüncü kaza 31 Mayıs 2017 yılında meydana geldi. Şırnakın Uludere ilçesi Şenoba beldesinden kalkan, içinde biri general üst düzey rütbeli askerlerin de bulunduğu Coogeer tipi helikopter kalkıştan 3 dakika sonra yüksek gerilim hattına takılarak kaza kırıma uğradı. Düşen helikopterde Tümgeneral Aydoğan Aydın ve 2si Albay olmak üzere 13 asker şehit oldu.
 
 
21 ASKER TAŞIYABİLİYOR
 
Fransada imal AS532 tipi helikopterlerden ilk aşamada 1993'te 20 adet alındı.Kara Kuvvetlerine 1996dan itibaren teslim edilmeye başlandı. Bunu 1995teki ikinci alım anlaşması izledi. Ankarada TAI tesislerinde üretilen 30 adet AS532nin 20si Hava Kuvvetlerine arama kurtarma, kalanlar ise Kara Kuvvetleri hizmetine verildi.
 
Toplam 21 tam teçhizatlı asker taşıyabilen AS532 Cougarlar, 842 kilometre menzile sahip. Saatte 278 kilometre hıza çıkabilen çift motorlu helikopterin uçuş ekibinde iki pilot ve bir teknisyen görev yapıyor.