Askere gidecekler dikkat! MSB duyurdu...

16 Ağustos 2019 Cuma - 10:06 | Son Güncelleme : 16 08 2019 - 12:22

Milli Savunma Bakanlığı kasım ayı celp dönemine ilişkin duyuru yayımladı.


Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü, Kasım  2019 sınıflandırma döneminde ilk kez silah altına alınacak yedek astsubay aday  adayı ile yedek subay aday adayı, erbaş/er statüsündeki yükümlülerin sevk  işlemlerine ilişkin duyuru yaptı.  Bakanlığın internet sitesinden yapılan duyuruda, Kasım 2019  sınıflandırma döneminde sınıflandırma nitelik listesine alınmak isteyen  yükümlülerin yapması gerekenler aktarıldı.
 
Duyuruda, bu yükümlülerden sınıflandırma nitelik listesine, 20  Ağustos'a kadar yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve  başvurusu kabul edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler,  dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp  dönemlerinden bakaya olanların alınacağı belirtildi.  Kasım 2019 sınıflandırma döneminde, 20 Ağustos 2019'a kadar yoklaması  yapılan ve sınıflandırma nitelik listesine alınan yükümlülerden askerlik hizmeti  tercihini yaptırmayanların ise 31 Ağustos 2019'a kadar askerlik hizmeti tercihi  işlemini "e-devlet" üzerinden veya en yakın askerlik şubesinden yaptırmaları  gerektiği bildirildi.
 
 Askerlik hizmeti tercihi işlemini yapmayanların ise mevcut bilgilerine  göre sınıflandırma işlemine tabi tutulacakları vurgulandı.
 
 Celp ve sevk dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan  yükümlülerin de istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü  askerlik şubesi başkanlığına müracaat edebilecekleri duyuruldu.
  
 Sonuçlar e-devlet üzerinden duyurulacak
 
  Seçim ve sınıflandırma sonuçlarının ise Milli Savunma Bakanlığınca 23  Eylül 2019'da e-devlet üzerinden yükümlülere duyurulacağı belirtilirken, bu  yükümlülerin tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacakları açıklandı. Seçim ve sınıflandırma sonucunda, bir ve iki buçuk aylık temel eğitime  tabi tutulacak yedek subay adayları ile yedek astsubay adaylarının 1 Kasım  2019'da, er/erbaş statüsüne ayrılanlardan birinci celp ve sevk dönemine tabi  olanların 1 Ekim 2019'da, ikinci celp ve sevk dönemine tabi olanların 1 Kasım  2019'da, üçüncü celp ve sevk dönemine tabi olanların da 2 Aralık 2019'da tertip  edildikleri birliklere sevk edilecekleri bildirildi.
Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra sonra yükümlülerin  belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden 15 gün öncesine kadar "e-devlet"  üzerinden ve askerlik şubesi başkanlıklarından sevk evraklarını alabilecekleri,  bu tarihlerden sonra ise sevk evrakının sadece askerlik şubesi başkanlıklarında  verileceği belirtildi. Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim  merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacak.
 

ETİKETLER