"Aşı karşıtlığı kızamıktan ölümleri artırıyor"

AA |  06 Mayıs 2019 Pazartesi - 12:19 | Son Güncelleme : 06 05 2019 - 12:35

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Tolga İnce, "Avrupa ülkelerinde ve ABD'de, aşı karşıtlığının neden olduğu kızamık hastalığı nedeniyle yaşamını kaybeden çocuk sayısı hızla artıyor." dedi.


  Sağlık Bakanlığı Aşı Sonrası İstenmeyen Etki Danışma Kurulu'nda da yer  alan İnce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşı karşıtlığının, aşı ile otizm  arasında bağlantı bulunduğuna ilişkin iddialardan kaynaklandığını söyledi.
 
 
 Bazı hastalıkların salgın haline gelmemesi için aşılama oranının yüzde  85'in altında olmaması gerektiğine işaret eden İnce, "Bu bazı hastalıklarda yüzde  90, bazılarında yüzde 95. Aşılama oranını tutturamazsanız diğer çocukları da  koruyamaz hale geliyorsunuz. Çünkü bazı çocukların aşıya erişimi mümkün  olmayabilir ya da aşılama için küçük olabilir." diye konuştu.
 
Türkiye'de yılda yaklaşık 1,5 milyon çocuğun doğduğuna işaret eden  İnce, internette dolaşan yanlış bilgiler nedeniyle aşı karşıtlığının yayıldığını  belirtti.
 
Türkiye'de 2018'de 28 bin ailenin çocuklarını aşılatmadığını kaydeden  İnce, "Avrupa ülkelerinde ve ABD'de aşı karşıtlığının neden olduğu kızamık  hastalığı nedeniyle yaşamını kaybeden çocuk sayısı hızla artıyor. Birçok  hastalığı aşılama yapıldığı için görmüyoruz ama sinsi şekilde bizi bekliyorlar.  Bu nedenle aşılamanın devam etmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.
 
İnce, aşıda cıva bulunduğu iddialarının doğruyu yansıtmadığını, Sağlık  Bakanlığının da her ilde yan etkilere ilişkin verileri topladığını sözlerine  ekledi.
 

ETİKETLER