Asgari ücrete zam! Bir ilk ve belli oldu, 2 bin 673 lira...

04 Aralık 2020 Cuma - 7:35 | Son Güncelleme : 04 12 2020 - 16:06

Milyonların beklediği gün geldi. 2021 yılı asgari ücreti için ilk toplantı yapıldı. İkinci ve üçüncü toplantıların da tarihi belli oldu. Korona nedeniyle ilk toplantı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Başkanlığında internet ortamında gerçekleştirildi. Bakan Selçuk, "Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi hedefliyoruz." dedi.

Türk-İş'ten asgari ücret zammına ilişkin ilk açıklama geldi. Asgari ücret için 5 senaryo konuşuluyor. Merkez Bankası'nın (TCMB) 2020 senesine ilişkin enflasyon hedefine (yüzde 12.1) 3 puan refah payı ilave edilmesi halinde yüzde 15 oranında bir artış gerçekleşecek. Yani brüt asgari ücret 3 bin 384 lira olacak. Net asgari ücret ise 2 bin 673 olarak belirlenecek. İşte asgari ücret için konuşulan rakamlar...


İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında, ilk toplantısı yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğindeki ilk toplantı, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler doğrultusunda çevrim içi yapıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada asgari ücret toplantısının ikincisinin TİSK'in ev sahipliğinde 15 Aralık’ta, üçüncüsünün ise TÜRK İŞ'in ev sahipliğinde 22 Aralık’ta gerçekleştirileceğini duyurdu.
 
Toplantının açılışında konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt  Selçuk, "Asgari ücretin işçi ve işverenlerin beklentilerine uygun, çalışma  hayatına olumlu katkı sağlayacak seviyede belirleneceğine inanıyorum." dedi.  Tespit edilecek yeni asgari ücretin, çalışma hayatının tüm taraflarına  ve vatandaşlara hayırlı olması temennisinde bulunan Selçuk, şunları söyledi:  "Asgari ücret, hangi kanuna tabi olarak çalıştığına bakılmaksızın tüm  iş kollarını kapsamakta, toplumun tüm kesimleri için eşit olarak belirlenmekte.  Çalışma hayatında, işçi kardeşlerimizin ekonomik ve sosyal haklarının  korunmasında, ücret politikalarının alt sınırını ortaya koyuyor. Komisyonun nihai  hedefi, tüm sosyal tarafların görüşleri, talepleri ve koşulları göz önünde  bulundurarak bu düzeyi belirlemek. Bakanlık olarak bu süreçte bir hakem rolü  üstlenerek işçi ve işverenlerimizin mutabakatıyla asgari ücreti tespit etmeyi  hedefliyoruz."
 
"İstişare içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz"
 
  Selçuk, toplumun tüm kesimlerinin dünyayı etkisi altına alan Kovid-19  salgınıyla  mücadelede olduğunu belirterek, şöyle konuştu:  "Bu salgın, çalışma hayatını, istihdamı, işçilerimizi ve  işverenlerimizi de etkiledi. Bu amaçla, Bakanlık olarak, Sosyal Koruma Kalkanı  altında birçok programı hayata geçirdik. Vatandaşlarımıza doğrudan aktardığımız  kaynağın toplam tutarı 42 milyar lirayı aştı. Bu süreci işçi ve işveren  konfederasyonlarımızla sosyal diyalog içerisinde yürüttük. Çalışanlarımızı  korumak için başlattığımız uygulamalarımızı olabilecek en hızlı ve etkin bir  şekilde hayata geçirmek için büyük gayret gösterdik. Son gelişmeler ışığında 1  Aralık itibarıyla kısa çalışma ödeneğine başvuruları almaya başladık. Süreci daha  da hızlandırmak için başvuruları e-Devlet üzerinden alıyoruz. Ayrıca Normalleşme  Desteği'nin uygulanma süresini de uzattık. Doğru ve etkin politikaları hayata  geçirmek için bundan sonraki süreçlerde de ilgili tüm taraflarla istişare  içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz."
 
"En uygun sosyal ve ekonomik koşulları oluşturacağız"
 
Bakan Selçuk, çalışma hayatının temel unsurlarından asgari ücretin  tespiti konusunda tüm tarafların teklif ve görüşlerini komisyonda ifade edeceğini  vurguladı. Her daim emeğin kutsal olduğuna inanarak ailesi, ülkesi ve milleti  için özveriyle çalışan her vatandaşın yanında olduklarını vurgulayan Selçuk,  şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, sosyal  ve ekonomik hakların iyileştirilmesi konusunda çalışanlarımıza her zaman sahip  çıktık. 2002'den bu yana işçi ve işverenlerimizin haklarında iyileşme sağlayan  birçok önemli düzenlemeyi hayata geçirdik. 2003'te İş Kanunu'muzu ILO  sözleşmelerine ve AB normlarına uygun olarak yeniden düzenledik. 2009'da 1  Mayıs'ı işçilerimize 'Emek ve Dayanışma Günü' olarak ilan eden yine biz olduk.  Askeri darbe sonucu oluşmuş sendikal mevzuatımızı, uluslararası standartlara  uygun olarak, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu ile 2012'de yeniden  düzenledik."   İşçi sendikasına üyelikte e-Devlet sistemine geçerek sivil örgütlenme  ve sendikalaşmayı kolaylaştırıcı önemli bir adım daha attıklarını belirten  Selçuk, "Bugün sendikalara üye olan yaklaşık 2 milyon işçi kardeşimiz var.  Sendikalaşma oranlarındaki artışları, demokrasimiz ve sendikalarımızın gücü  bakımından önemsiyoruz. 2013'te yüzde 9 olan işçilerin sendikalaşma oranı bugün  yüzde 14'e yükseldi." bilgisini verdi. Bakan Selçuk, çalışarak, üreterek, alın teri dökerek evlerine ekmek  götüren işçilerin, ailelerin refahı için sosyal diyaloğu güçlendirerek en uygun  sosyal ve ekonomik koşulları birlikte oluşturacaklarını dile getirdi.
  
"Asgari ücretin uzlaşıyla çıkmasını istiyoruz"
 
 Bakan Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda 18 yıl boyunca tüm  tarafların şartlarını gözetip her zaman çözüm odaklı bir yaklaşım  sergilediklerini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: "2019 yılı enflasyonu yüzde 11,84 olmasına karşın, 2020 yılı için brüt  asgari ücreti yüzde 15,03 artırarak 2 bin 943 liraya yükselttik. Net asgari ücret  ise 2 bin 324 lira oldu. Böylece enflasyonun 3 puan üzerinde bir iyileştirme  kaydetmiş olduk. 18 yıllık dönemde reel artış 1,5 kat oldu. Komisyon,  çalışmalarını aralık ayı boyunca sürdürecek."  Asgari ücretin birçok kalemi etkilediği için ülkelerin ekonomisinde  belirleyici role de sahip olduğuna dikkati çeken Selçuk, "Bu süreçte hedefimiz  işi, istihdamı, işçilerimizi ve işverenleri korumak. Asgari ücretin bu sene  uzlaşıyla çıkmasını istiyoruz. Asgari ücretin, işçilerimizin ve işverenlerimizin  beklentilerine uygun ve çalışma hayatına olumlu katkı sağlayacak bir seviyede  belirleneceğine inanıyorum. 1 Ocak 2021'de yürürlüğe girecek olan asgari ücretin,  işçi ve işverenlerimize, ailelerine, bütün vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini  temenni ediyorum." diye konuştu.
 Dün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olduğunu anımsatan Bakan Selçuk, bu  yıl Türk-İş heyetinde komisyonda yer alan engelli işçinin şahsında tüm  engellilerin gününü kutladı.
 
  
 
Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Asgari  ücretlilerle birlikte tüm çalışanlar için adil bir vergi düzenlemesi yapılmalı."  dedi.  Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında çevrim içi  düzenlenen toplantıda işçi heyetine başkanlık yapan Irgat, Kovid-19 salgını  nedeniyle tüm dünyanın sancılı bir süreçte olduğunu söyledi.  Irgat, salgında başta sağlık çalışanları olmak üzere sağlığını ve  hayatını kaybetme pahasına çalışan tüm emekçilere şükranlarını sunduğunu  belirtti. Salgının insanlara hayattaki önceliklerini sorgulama fırsatı verdiğini  dile getiren Irgat, şöyle konuştu: "Adil olmayan uygulamalardan biri olan asgari ücreti düzeltmek için  bugün önümüzde bir fırsatımız var. Hayatlarını tehlikeye atarak çalışanlara,  emeklerinin karşılığını ödemenin zamanı. Her kriz döneminde yaşandığı gibi düşük  gelirliler, işçiler, emekçiler mağdur oluyor. Krizin faturası her zaman olduğu  gibi işçilere kesiliyor. İşten çıkarma yasağı geldi ama sendikasız iş yerlerinde  ücretsiz izne çıkarılan insanlar, asgari ücretin yarısını bile alamamakta.  İşçilerin onayı alınmadan, işveren iradesiyle çıkarıldığı ücretsiz izinde günlük  39 lira nakdi ücret desteği sağlandı. Ele geçen aylık 1,168 liralık bu destek  yetersiz kaldı."
 
"Asgari ücrette aile faktörü mutlaka dikkate alınmalı"
 
 Nazmi Irgat, çalışanların 7 milyonunun asgari ücret düzeyinde gelire  sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:  "Milyonlarca insan borçlanarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor.  Milyonlarca işsiz var. Asgari ücret ve altında bir gelire mahkum edildikleri için  daha da yoksullar, mutsuzlar, huzursuzlar, endişeliler. En önemlisi de geleceğe  umutla bakmıyorlar. Sayın Bakanım, siz aynı zamanda aileden sorumlu bakansınız.  Bu gelir düzeyiyle bir ailenin geçinmesi mümkün müdür? Asgari ücret tespit  edilirken aile faktörü mutlaka dikkate alınmalıdır. Asgari ücretli ailenin geliri  de yılın son aylarında gelir vergisindeki artış nedeniyle azalıyor. Asgari  ücretlilerle birlikte tüm çalışanlar için adil bir vergi düzenlemesi yapılmalı."
 
   "İşçinin daha fazla fedakarlık yapacak takati kalmadı"
 
  Dar ve sabit gelirli milyonlarca işçi, emekli, esnaf ve çiftçinin bu  dönemde devletin kapsayıcı ve koruyucu uygulamalarını görmek istediğini ifade  eden Irgat, şunları söyledi:"Milyonlarca ücretli çalışan, bu süreçte çaresizlikten, işlerini  kaybetmemek için hayatlarını tehlikeye atarak çalışan asgari ücretliler umutla  bekliyor. Komisyonumuzdan yaşanılan bu olumsuzlukları dikkate alarak bir  değerlendirme yapmalarını bekliyoruz. Fedakarlıksa bu ekonomik kriz döneminde  servetine servet katanlar yapsın. İşçinin daha fazla fedakarlık yapacak takati  kalmadı. Fedakarlığı yapabilecek durumda olanlar yapmalı. Bu sabah üç işçi  konfederasyonu olarak ortak bir açıklama yaptık. İnsanca yaşanacak bir asgari  ücret talebini seslendirdik. Bu sese kulak verilsin. Taleplerimiz mutlaka  karşılansın. Ekonomik gerekçeler ileri sürülmesin. Konuştuğumuz asgari ücrettir.  Asgari ücretten tasarruf beklenmemeli."
 
 
ASGARİ ÜCRET İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR GEÇİMİ SAĞLAMALIDIR”

3 işçi konfederasyonu asgari ücret için ortak açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi; "2021 asgari ücret görüşmeleri Covid-19 salgının tüm dünya ve ülkemizde ağır insani, sosyal ve ekonomik tahribatının yaşandığı bir dönemde başlamaktadır. Küresel salgın, başta işçiler olmak üzere tüm ücretli çalışanların yaşama şartlarını daha da ağırlaştırdı. Ciddi iş ve gelir kayıplarına yol açtı. Nitekim devletin resmi kurumu tarafından açıklanan son büyüme rakamlarında, çalışanların milli gelirden aldıkları payın ciddi oranda gerilediği de görülmektedir.

2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin, pandemi koşullarında yaşanan iş ve gelir kaybı dikkate alınarak insan onuruna yaraşır bir geçim ücreti olarak tespit edilmesi ortak düşüncemizdir. Ücretlerin asgari ücrete denk gelen kısmı vergiden muaf olmalı."
 
ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU BELİRLİYOR
 
Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.  Komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK),  işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi  Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

OYLAR EŞİT OLURSA BAŞKANIN TARAFI KABUL EDİLİYOR

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında açılış ve kapanış toplantılarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında yapan komisyon, ara toplantılarını ise işçi ve işveren  temsilcilerinin ev sahipliğinde ayrı ayrı gerçekleştiriyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira,  vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor.  Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira.  Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

ASGARİ ÜCRETTE 5 PARAMETRE ÖN PLANDA

Asgari ücret pazarlığında 'yaşam maliyeti, pandemi döneminde ekonomik durum, gerçekleşen ve hedef enflasyon, refah payı' olmak üzere 5 parametrenin ön plana çıkacağı belirtiliyor.

EN YÜKSEK 3 BİN 159 LİRA

Ülkemizde sigortalı çalışan 10 kişiden 4’ü asgari ücret alıyor.  Avrupa’da asgari ücretle çalışma oranının en yüksek olduğu ülke % 41 ile açık farkla Türkiye. Avrupa Birliği’nde ise bu oran sadece yüzde 7.

TÜİK verilerine göre sigortalı çalışan sayısı 27 milyon 554 bin kişi. Asgari ücret için 6 senaryo konuşuluyor bunların  en yüksek 3 bin 159 lira.. Orta Vadeli Programlar'da (OVP) 2021 yılına ilişkin enflasyonun yüzde 8 olması bekleniyor. Yüzde 8 oranında artış yapılması halinde brüt asgari ücret 3 bin 178 lira olacak. Net asgari ücret ise 2 bin 510 lira olacak.

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TMCB), enflasyonun 2021 senesinde yüzde 9.4 olacağını öngörüyor. Yüzde 9.4 oranında artış yapılması halinde brüt asgari ücret 3 bin 220 lira olacak. Net asgari ücret ise 2 bin 542 lira olarak belirlenecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TMCB), 2020 senesine ilişkin enflasyon tahminini yüzde 12.1 şeklinde değiştirdi. Yüzde 12.1 oranında artış yapılması durumunda brüt asgari ücret 3 bin 299 lira olacak. Net asgari ücret ise 2 bin 605 lira olarak belirlenecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 2021 senesine ilişkin enflasyon hedefine (yüzde 9.4) 3 puan refah payı ilave edilmesi durumunda yüzde 12.4 oranında bir artış gerçekleşecek. Yani brüt asgari ücret 3 bin 308 lira olacak. Net asgari ücret ise 2 bin 612 lira olarak belirlenecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 2020 senesine ilişkin enflasyon hedefine (yüzde 12.1) 3 puan refah payı ilave edilmesi halinde yüzde 15 oranında bir artış gerçekleşecek. Yani brüt asgari ücret 3 bin 384 lira olacak. Net asgari ücret ise 2 bin 673 olarak belirlenecek.

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, "Kafamızda bir rakam var. Komisyon üyeleri önümüzdeki günlerde Hak-İş ve DİSK'in kanaatini alıp açıklar. İşveren ve hükümetin, tebessüm ettirecek, 'evet' diyeceğimiz bir rakam getireceğini umut ediyoruz." dedi.

İyi Parti 2021 yılında uygulanacak asgari ücretin 3 bin TL olmasını ancak işverene maliyetinin 2020 yılı asgari ücretinde olduğu gibi 3 bin 458 TL’de sabitlenmesi gerektiğini belirtti. 

MHP ise asgari ücretin 2021 yılında açlık sınırında tutulmasını ve işçilere ulaşım desteği sağlanmasını bildirdi. (2020 Yılı açlık sınırı 2 bin 517 TL)

CHP asgari ücretle ilgili en az 3 bin 100 TL olması gerektiğini sözcüsüyle basına duyurdu. HDP asgari ücretin net 4 bin TL olması yönünde görüş bildirmişti.