Asgari ücret zam senaryoları: 2020’de asgari ücret ne olur? | 2020 Asgari ücret zam beklentisi

29 Kasım 2019 Cuma - 13:11 | Son Güncelleme : 29 11 2019 - 16:35

8 buçuk milyon çalışanı etkileyen asgari ücret konusunda geri sayım başladı. Milyonlar ‘’2020’de asgari ücret ne olacak?’’ diye soruyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2 Aralık’ta toplanıyor. Böylelikle asgari ücret konusunda ilk adım atılmış olacak. İşte asgari ücret hakkında konuşulan zam senaryoları…


Çalışan herkesin gözü kulağı, 2 Aralık’ta toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda. Toplantı öncesi, asgari ücretle ilgili Türk-İş’ten bir teklif geldi. Türk-İş başkanı Ergün Atalay, “Yaşam maliyeti 2 bin 578 lira. Asgari ücret teklifinde yaşam maliyetinin altında hiçbir şeyi konuşmayız” diyerek, asgari ücretle ilgili ilk teklifi yaptı.

ASGARİ ÜCRET ZAM SENARYOLARI | ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE OLACAK 2020?

2020 yılı asgari ücret tespiti için görüşmeler 2 Aralık’ta başlıyor. Yaklaşık 8 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammı netleşiyor. Asgari ücret zammı sadece çalışanı değil, 2020 yılında sosyal güvenlik alanında her şeyi değiştirecek. Asgari ücret ile ilgili son 10 yılın verilerine göz attığımızda, asgari ücret zamları enflasyonda oranın yukarısında kaldığı gibi, altında kaldığı durumlar da yaşanmış.

 
Hükümetin 2019 yılsonu için enflasyon beklentisi yüzde 12, toplantıda ise işveren temsilcileri 2020’de hedeflenen yüzde 8,5 enflasyonuna göre yapılmasını isteyecek.

2019 yıl sonu enflasyon beklentisine göre asgari ücret zammı yapılacaksa, asgari ücret 2.776.40 olacak. İşverenler temsilcileri tarafından asgari ücret için önerilen yüzde 8.5 oranında zam uygulanırsa, asgari ücret 2.766 TL olacak.

 
 

Merkez Bankası'nın enflasyon raporunda ve YEP'te 2019 için belirlenen tahmini enflasyon oranı ise yüzde 12 olarak açıklanmıştı. Merkez Bankası ve YEP’in 2019 enflasyon tahminine göre ise asgari ücret yaklaşık 2.865 TL olacak.

 

Asgari ücret zammı ile ilgili ortaya atılan bir diğer tahmin ise yüzde 15. Bu tahminin tutması durumunda ise, 2.942 TL olacak.

Asgari ücretin belirlenmesine sayılı günler kala Türk-İş başkanı konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Ergün Atalay, “Yaşam maliyeti 2 bin 578 lira. Asgari ücret teklifinde yaşam maliyetinin altında hiçbir şeyi konuşmayız” dedi.

AGARİ ÜCRETİN ARTMASI DURUMUNDA ARTIŞ OLACAK DİĞER HİZMETLER

 Asgari geçim indirimi

 İşçi ve işverenin sosyal güvenlik primleri

 

 Bağ-Kur primleri

 Genel Sağlık Sigortası primi 

 İşsizlik Sigortası primi

 Sosyal Güvenlik Destek Primi

 Asgari ücretle çalışanların kıdem tazminatı

 İhbar tazminatı

 Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verdiği idari para   cezaları

 Çeşitli vergilerle ilgili para cezaları

 Ücretten kesilen gelir ve damga vergisi

 Çıraklar ve stajyer öğrencilerin SGK primleri   ve ücretleri

 Doğum, askerlik ve yurt dışı borçlanması

 İsteğe bağlı sigorta primleri

 Taksici, dolmuşçu, rehber ve part - time   çalışanların sigorta primleri

 İkili sözleşme bulunmayan ülkelere çalışmaya   giden işçilerin sigorta primleri

  Genel Sağlık Sigortası ödemelerinde         gelir testi kriteri

 Geçici işsizlik ödeneği

 İşsizlik maaşı

 Evde bakım ücreti

 65 yaş ve engelli aylığı 

 Emekli aylıkları

 Teşvik uygulamalarındaki sübvansiyonlar

 Bireysel Emeklilik Sigortası için sağlanan  devlet katkısı