Asgari ücret 2020'de ne kadar olacak? Asgari ücret 2020 görüşmeleri...

03 Aralık 2019 Salı - 15:56 | Son Güncelleme : 03 12 2019 - 17:20

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret konusunda ilk adım atıldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’de geçerli olacak asgari ücretin belirlenmesi için dün bir araya geldi. Peki, Asgari ücret 2020 zam oranı belli oldu mu? Asgari ücret 2020 görüşmeleri sonlandı mı? Sendikalar asgari ücret konusunda ne teklif ediyor? İşte Asgari ücret 2020 hakkında merak edilenler...


Asgari ücret 2020 zammı ne kadar olacak? sorusu, dün yapılan komisyon toplantısı sonrası merak konusu oldu. Asgari ücret zammı ile ilgili komisyondan net bir bilgi çıkmazken, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarının ay sonuna kadar devam edeceği duyuruldu. Peki, asgari ücret zammı ile ilgili sendikalar ne bekliyor? İşte 2020 asgari ücret konusunda sendikaların isteği oranlar…

AGARİ ÜCRET ZAM ORANI BELLİ OLDU MU?

Aile, Çalışma ve Sosyal Poltikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un açıklamasına göre, asgarü ücret zam oranı aralık ayının son hafasında belli olcak.

Zümrüt: Asgari ücret, aralık ayının son haftası itibarıyla bakanlığımız ev sahipliğinde yapacağımız 4'üncü toplantı sonucunda açıklanarak belirlenecek ve 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan asgari ücretin; çalışanlarımız ve ailelerine, işverenlerimize ve bütün vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum." dedi.

AGARİ ÜCRET 2020 GÖRÜŞMELERİ SONLANDI MI?

Asgari Ücret 2020 göüşmeri henüz sonlanmadı, ikinci toplantı 10 Aralık, üçüncü toplantı ise 17 Aralık'ta yapılacak.

ASGARİ ÜCRET 2020 TEKLİFLERİ 

TÜRK-İŞ asgari ücret teklifi

Asgari ücret zammı için ilk teklifi geçtiğimiz hafta, işçi temsilcisi Türk-İş yaptı. Türk-İş'ten yapılan açıklamada asgari ücretin en az 2 bin 526 lira olması gerektiği bildirildi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "Yaşam maliyeti 2 bin 578 TL. Asgari ücret teklifimiz yaşam maliyetinin altında olmayacak" dedi.

HAK-İŞ asgari ücret teklifi

HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı Öz Büro İş Sendikasının Nevşehir Temsilciliğini ziyaret eden Arslan, burada yaptığı açıklamada, HAK-İŞ'in asgari ücretin olması gereken miktarı, belirlenmesi gereken kriterlerle ilgili geniş çaplı bir rapor hazırladıklarını belirtti.

Farklı konfederasyonların ortak bir rakam üzerinde mutabık kalması halinde kamuoyuna ortak bir açıklama ile duyurulması konusunda hassas davrandıklarını kaydeden Arslan, asgari ücretin belirlenmesi çalışmasının Türkiye'nin en büyük toplu iş sözleşmesi olduğunu ifade etti.

Arslan, şöyle konuştu:

"Biz asgari ücretin bir çalışan adına değil, evli ve iki çocuğu olan bir işçi ailesi adına belirlenmesini istiyoruz. Türkiye'de asgari ücret Batılı, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi istisnai bir ücret değil. Toplam çalışanların yüzde 45'inin asgari ücretten çalıştığı bir ülkeden bahsediyoruz. Aileleriyle beraber düşünüldüğü zaman yaklaşık 25 milyonluk bir kitleden bahsediyoruz. Avrupa Birliği ülkelerinde asgari ücretli çalışanların oranı yüzde 8 ile yüzde 15 arasında değişiyor.  Asgari ücretle çalışanlara Batı'da ilave sosyal haklar veriyorlar. Bizdeki asgari ücret geçim ücreti olarak algılanıyor. Türkiye'de asgari ücret belirlenirken, bir asgari ücret belirlemiyor Türkiye'nin en büyük toplu sözleşmesini yapıyoruz.

''HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK olarak birlikte hareket edecek''

Bu toplu iş sözleşmesinin taraflarının da sadece en büyük işçi sendikasının konfederasyonu değil, diğer konfederasyonların da içinde yer aldığı sistemi oluşturmamız gerekiyor. Bu sene TÜRK-İŞ'in yapmış olduğu çağrı ve atmış olduğu adım bu sistem için bir başlangıçtır. 3 konfederasyonun birlikte hazırladığı, birlikte belirledikleri ve birlikte mücadele ettikleri bir asgari ücret mücadelesi gerçek bir toplu sözleşme mücadelesine dönüştürülebilir.

HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK olarak birlikte hareket ederek, ortak bir asgari ücret tespiti hususunda irademizi ortaya koyunca ortak olarak bir rakam belirlersek o rakamı esas kabul edelim, kendi belirlediğimiz rakamları değil, 3 konfederasyonla birlikte belirlediğimiz rakamları kamuoyu ile paylaşmayı daha doğru buluyorum."

DİSK asgari ücret teklifi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hem geçim ücreti  hem de milli gelir artış dikkate alındığında 2020 yılı asgari ücretinin en az net  3 bin 200 TL olması gerektiğini söyledi.

Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca ve DİSK Yönetim Kurulu  Üyesi Kamber Saygılı ile TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde  asgari ücret konusunda basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda DİSK Yönetim Kurulu adına konuşan Çerkezoğlu, asgari  ücretin Türkiye'de sadece asgari ücret ve yakın bir ücretle çalışan 10 milyon  işçi ve ailesinin değil, emeğiyle geçinen herkesin çalışma ve yaşam koşullarını  belirleyen temel parametre olduğunu belirtti.

''İşçinin  ailesi de dikkate alınmalıdır''

Asgari ücretin Türkiye'de giderek ortalama ücrete dönüştüğünü dile  getiren Çerkezoğlu, "2020 yılı asgari ücret pazarlığının zorlu geçeceği kimse için sır değildir. Ülkemizde asgari ücret tespit süreci ekonomik değildir. Asgari ücret, hükümetin  ve işverenlerin çoğunlukta olduğu Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından  saptanıyor, karar oy çokluğu ile alınıyor. DİSK, asgari ücret pazarlığını bütün  işçi konfederasyonları tarafından yürütülmesi gereken bir mücadele olarak  görmekte." diye konuştu.

Asgari ücretin ortalama ücret haline geldiğini söyleyen Çerkezoğlu, "Asgari ücret maliyetinin yarısı  vergi ve kesintilere gitmektedir. 2019'da ilk vergi dilimi tarifesi, asgari  ücretin 7 katına indi. Asgari ücret döviz karşısında da hızla eridi. Asgari  ücretli 11 cumhuriyet altını kaybetti. Türkiye ile Çin'deki ortalama asgari  ücretler birbirine yaklaşıyor. Asgari ücret, Asgari Geçim  İndirimi (AGİ) hariç ve net olarak saptanmalıdır." ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu, DİSK'in 2020 yılı asgari ücretine dair taleplerini şöyle  sıraladı:

"Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı ve işçinin  ailesi de dikkate alınmalıdır. Asgari ücret toplu pazarlık yoluyla  hesaplanmalıdır. Asgari ücret tespitine ilişkin 131 Sayılı ILO Sözleşmesi  onaylanmalı, Avrupa Sosyal Şartı’na asgari ücretle ilgili konan çekince  kaldırılmalıdır. Asgari Ücret Tespit Komisyonunda kadın temsili sağlanmalıdır. TÜİK hesabı asgari ücret saptanmasında alt sınır olmalıdır.

Asgari ücret net ve AGİ hariç hesaplanmalıdır. Bütün işçi ve memurlar  için tek asgari ücret saptanmalıdır. Asgari ücret geçim ücreti olmalıdır. Yeniden değerleme artış oranından daha az asgari ücret artışı olamaz.  Asgari ücret yıllık  olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.

"Nitekim bu çerçevede DİSK 2017 yılı için net 2000 TL, 2018 yılı için  net 2300 TL, 2019 yılı için 2800 TL asgari ücret talep etmişti. Asgari ücret  düzeyini çeşitli yöntemlere göre hesaplamak mümkündür. DİSK’in asgari ücret  talebi ayrıntıları raporumuzda iki esasa dayalıdır. Birinci esas, asgari ücretin  asgari geçim ücreti olmasıdır. Burada yoksulluk sınırı dikkate alınmalıdır. DİSK  de TÜRK-İŞ de yoksulluk sınırı hesaplamaktadır.

Bu hesapları dikkate aldık. Ailede iki kişinin çalıştığı varsayımı ile  asgari ücret yoksulluk sınırının yarısından az olmamalıdır. DİSK ve TÜRK-İŞ'in  yoksulluk sınırı verilerinin ortalamasının yarısı esas alındığında 3 bin 485 TL  altında asgari ücret yoksulluk sınırı altında kalmak anlamına  gelecektir. Asgari ücret talebinde dikkate aldığımız ikinci esas, Kişi Başına  Milli Gelir artışıdır. Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programı'ndaki kişi başına  milli gelir hesabı dikkate alındığında asgari ücretin 2020'de en az net 2 bin 600  TL olarak saptanması gerekir. Bu iki yönetim ortalamasını, hem geçim ücretini hem  de milli gelir artışını dikkate aldığımızda asgari ücret talebimiz en az net 3  bin 200 TL'dir."

Çerkezoğlu, rakam konusunda konfederasyonların farklı hesaplamalarının  olabileceğini aktararak, rakamın masadaki pazarlık sürecinde şekilleneceğini  ifade etti.