ASELSAN güvenlik seviyesini yukarı çekecek

AA |  28 Mart 2020 Cumartesi - 17:29 | Son Güncelleme : 28 03 2020 - 17:29

Güvenlik ve kaçakçılık riski bulunan yerlerde kullanılan milli güvenlik çözümlerine bir yenisi ekleniyor.


ASELSAN ve TUBITAK Marmara  Araştırma Merkezi (MAM) arasında Terahertz (THz) Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme  Sistemi Projesi'ne ait sözleşme imzalandı.
 
Proje kapsamında, THz tümleşik alıcı dizisi TUBITAK MAM tarafından  geliştirilecek, ASELSAN tarafından sistemin diğer donanım/yazılım birimlerinin  geliştirilmesi ve sistem entegrasyonu yapılacak. Ürünün ticarileştirme hakları  ASELSAN'a ait olacak.
 
THz Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme Sistemi, insan vücuduna  gizlenmiş, patlayıcı düzenekleri, tabanca, tüfek, bıçak gibi silahlar ile  uyuşturucu, tütün, sigara, et, alkol gibi kaçak eşyalar ve benzeri nesneleri,  insan vücudundan yayılan doğal THz ışımalarını algılayarak tespit ediyor.
 
 
Pasif olarak çalışan cihaz, doğal THz ışımaları kullanarak tespit  yaptığı için insan sağlığına zararı bulunmuyor. Cihaz, hamile ve çocuk yolcu  kontrollerinde dahi güvenle kullanılabilecek.
 
Muadillerinden üstün kalitede görüntü
 
Dünyada az sayıda ülke tarafından geliştirilen cihaz, çalışma  mesafesi, çözünürlük ve saniyede aldığı resim sayısı kriterleri göz önünde  alındığında muadil sistemlere göre daha üstün kalitede görüntü sunacak.
 
Sistemin, kişilerin güvenlik ve kaçakçılık tehdidi oluşturma riski  bulunan hava alanları, metro istasyonları, otobüs terminalleri, tren garları,  sınır kapıları, kritik tesisler, alıs?veriş merkezleri, devlet kurumları gibi  güvenliğin o?n planda olduğu noktalarda yaygın kullanım alanına sahip olması  hedefleniyor.
 
Söz konusu sistem sayesinde iç ortamda 6 metreden 3 santimetre  çözünürlükte giysi altında gizlenen tehlikeli metal ve metal olmayan nesneler  görüntülenebiliyor. Dış ortamda ise 10 metreden aynı netlikte metal nesneler  belirlenebiliyor.