ASELSAN'dan bir ilk! Özbekistan'a...

AA |  09 Kasım 2017 Perşembe - 10:36 | Son Güncelleme : 09 11 2017 - 10:36

Kazakistan ASELSAN Engineering (KAE) Genel Müdürü Tarık Ziya Kaboğlu, Türkiye'nin dışında ilk defa Türk Cumhuriyetlerinden Özbekistan’a ihracat yapacaklarını, ürünlerinin Özbekistan ordusu tarafından denenmesi sonrası ihracatın artacağını düşündüklerini söyledi.


KAE’nin faaliyetlerini AA muhabirine değerlendiren Kaboğlu, 2011'de  Kazakistan ile Türkiye’nin ortaklaşa kurduğu KAE’nin, 2013 Aralık ayında 44  milyon dolarlık yatırımla faaliyete başladığını belirtti.

Kaboğlu, Astana Serbest Ekonomik Bölgesinde 75 bin metrekare açık alan  üzerinde 8 bin 500 metrekare kapalı alanda yer alan KAE fabrikasındaki yatırım  miktarının 4 yılda 50 milyon dolara çıktığını söyledi.

Hem stratejik hem de bir ticari kuruluş olan KAE’nin 10 yıllık çalışma  planı çerçevesinde Kazakistan’da teknolojik hedeflerini gerçekleştirdiklerini  dile getiren Kaboğlu, şunları kaydetti:

"Belirlediğimiz yol haritası kapsamında elektro-optik ürünlerin  üretimi yanı sıra askeri platformların modernizasyonu da planlanmıştır. Bunlar  T72 tankları, M17 helikopter modernizasyonu, İGLA alçak irtifa füzelerinin atış  platformları, keşif gözetleme, topçu atış sistemleri ve stabilize silah  sistemleri. Telsiz cihazlarının üretimi de yol haritasına girdi. Hazırladığımız  yol haritası  Kazakistan Savunma Bakanlığı tarafından onaylandı. Onların kontrolü  ve desteğiyle şu anda projelerimiz meyve verme aşamasına geldi."

Kaboğlu, ürettikleri 12,7 SARP stabilize silah sisteminin Kazakistan  Paramount Engineering şirketinin Arlan aracına entegre edilerek aracın 2016  yılında Kazakistan devletine teslim edildiğini belirtti.

Kabaoğlu, "36 tane araç Kazakistan ordusu tarafından sahada denendi,  kabul görldü ve envantere girdi." diye konuştu.

Vuruş hassasiyetini artırmak için D30 toplarını elektronik sistemlerle  donattıklarını kaydeden Kaboğlu, denemelerin yapıldığını, ayrıca Kazakistan  Genelkurmay Başkanının da bu projeyi dikkatle izlediği ve desteklediğini dile  getirdi.

Kaboğlu, keşif gözetleme sistemleri, 30 milimetrelik topun barış  aracına entegre edilmesi projelerinin de faaliyete geçtiğini ve Kazakistan'dan  2018'de sipariş beklediklerini belirterek satışlara başlayacaklarını aktardı.

Kazakistan'ın kullandığı Rus silah sistemlerinin ve askeri araçların  yeni teknolojilerle entegre edilerek kullanıldığını vurgulayan Kaboğlu,  yaptıkları projelerin, ordusunu NATO standartlarına getiren Türkiye'nin, silah ve  sistemleri konusunda da  tecrübesinin artmasına katkı sağladığının altını çizdi.

Kaboğlu, "Dünyada Rus silah sistemlerini ve askeri araçlarını kullanan  birçok ülke var. Bu sayede Kazakistan üzerinden bu ülkelere ihracat imkanı  sağlanacak." dedi.

Özbekistan'a ihracat başlayacak

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 2020 stratejik  hedeflerinin Kazakistan ürünlerinin yurt dışına ihraç edilmesini içerdiğini  aktaran Kaboğlu, şöyle devam etti:

"Kazakistan’ın Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Bakanlığı bizi bu  konuda destekliyor ve yol açıyor. Bu yıl Özbekistan’da Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in de katıldığı bir fuara savunma ürünlerini götürdük ve Özbek askeri  birlikleri silah sistemlerimizi denediler. Daha sonra onlardan bir sipariş aldık. Türkiye’nin dışında ilk defa Türk Cumhuriyetlerinden Özbekistan’a ihracat yapacağız. Ürünlerimizin Özbekistan ordusu tarafından denenmesi sonrası ihracatın artacağını düşünüyoruz."

10 yılda 600 milyon dolar ihracat hedefi

Kaboğlu, 10 yıllık plan çerçevesinde 2023 yılına kadar toplam 1 milyar  dolarlık satış yapmayı hedeflediklerini kaydederek "2014-2017'de Türkiye’ye 6  milyon dolara yakın, Kazakistan’a da 100 milyon dolar civarında satış yaptık.  Hedefimiz önümüzdeki  6 yılda Türkiye’ye 96 milyon dolarlık ihracat, Kazakistan’a  200 milyon dolarlık satış yapmaktır." şeklinde konuştu.

Belarus, Ukrayna, Tacikistan, Özbekistan, Kırgızistan ve diğer  Bağımsız Devletler Teşkilatı’na üye devletlere de 10 yıl içinde toplam 600 milyon  dolarlık ihracat yapmayı planladıklarını söyleyen Kaboğlu, satış için ürünlerin  Kazakistan ordusunun envanterine girmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kaboğlu, Kazakistan'a yaptıkları satışların yüzde 80’inin plana uygun  gerçekleştiğini kaydederek "Yüzde 20’lik sapma da petrol fiyatlarındaki düşüşün  Kazakistan’ın bütçesine olan etkisinden kaynaklandı. Ama bunu önemsemiyoruz. Biz  Kazak şirketi olarak devletin yanında olacağız." dedi.

Gece görüş cihazları, termal nişangahlar ve gündüz görüş sistemlerinin  yanı sıra stabilize silah sistemleri üretim hattını ve sivil telsiz üretim hattı  kurarak, seri üretimine geçtiklerini belirten Kaboğlu, yeni ürünlerin de  Kazakistan’a teslimatlarının gerçekleştiğini dile getirdi.

Kaboğlu, yıllık üretim kapasitesinin 10 bin adedin üzerinde olduğuna  dikkati çekerek tam kapasitede çalışabilmeleri için sipariş miktarlarının artması  gerektiğinine vurgu yaptı.

Şirkette 30'u mühendis, 35'i teknisyen ve  idari personel olmak üzere  96 Kazakistan vatandaşının çalıştığını aktaran Kaboğlu, teknisyenlerin tamamının iyi eğitim aldığını ve özenle seçildiğini sözlerine ekledi.