Arkasında servet bırakan dilenci kadın

AA |  17 Mayıs 2018 Perşembe - 11:17 | Son Güncelleme : 17 05 2018 - 11:24

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta uzun yıllardır dilencilik yapan ve dün ölü bulunan Lübnanlı kadının banka hesaplarında 5,5 milyon dolar olduğu belirlendi.


Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta uzun yıllardır dilencilik yapmasıyla tanınan ve dün ölü bulunan kadına ait banka  hesaplarında 5,5 milyon dolar olduğu ortaya çıktı. 
 
Yaklaşık 15 yıldır Beyrut'un el-Basta el-Fuka bölgesinde terk edilmiş  bir aracı kendine mesken edinen fiziksel engelli 54 yaşındaki Fatma Muhammed  Osman, dün kendisine sürekli yardım eli uzatan mahalle sakinleri tarafından  yatağında ölü bulundu.
 
Emniyet güçlerinin araştırmaları sonucu, yıllardır dilencilik yapan  kadının kendisine ev edindiği araçta 5 milyon 700 bin Lübnan lirası (4 bin dolar)  bulunduğu, bunun yanı sıra banka hesaplarında 5,5 milyon dolar olduğu bilgisine  ulaşıldı.
 
"Dünyanın en zengin dilencisi"
 
Lübnan'da 6 Mayıs'ta gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin ardından  "dünyanın en zengin dilencisi" olarak gündeme gelen Fatma, İsrail'in Lübnan'ı  işgal ettiği 1982 yılından beri aynı mahallede yaşıyordu.
 
Fatma'ya yıllardır yardım eli uzatanlardan kuyumcu Nebil el-Asta, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, bir dilencinin üzerinden bu kadar para çıkması  üzerine yaşadığı şoku atlatamadığını dile getirerek, "Onun serveti benimkinden  çok daha fazla çıktı." dedi.
 
Fiziksel engelli Fatma'yı 2007 yılında kuyumcu dükkânı açtıktan sonra  tanıdığını söyleyen Asta, dilenci kadından rahatsız olan esnafın bölgeden  uzaklaştırılması için birkaç kez polise başvurduğunu aktardı.
 
Ancak kendisinin de aralarında olduğu bazı kuyumcuların Fatma'nın  gitmesini kabul etmediğini ve dükkânlarının önünde dilenmesine izin verdiklerini  belirten Asta, kadının yıllar boyunca burada dilencilik yaparak müşterilerden  para topladığını anlattı.
 
Esnafın ona zekât ve sadakanın yanı sıra yeme içme konusunda da sahip  çıktığına işaret eden Asta, mahalle sakinlerinin tümünün Fatma ile yaşanmış  mutlaka bir hikâyesi olduğunu söyledi.
 
"Bu kadar zengin bir kadına yardımcı olduğum aklımın ucundan geçmezdi"
 
Fatma'yı her gün kendi arabasıyla çarşıdan mahallede ev olarak  kullandığı eski araca ulaştıran Mustafa Han da "Bu kadar zengin bir kadına  yardımcı olduğum aklımın ucundan geçmezdi." diye konuştu.
 
Aynı mahalledeki bir lokantada çalışan Kerim Bedran ise pazartesi günü  Fatma'yı bitkin görmesi üzerine mahalle gençleri ile hastaneye götürmek  istediklerini ancak kendisinin bunu kabul etmediğini aktardı.
 
Daha sonra salı günü Fatma'yı çarşıda gördüğünü ve kendisine rahatsız  olmasına rağmen neden çıktığını sorduğunu ifade eden Bedran, bunun üzerine  Fatma'nın kendisine, "çalışma mevsimi" olan ramazan ayının geldiğini belirttiğini  dile getirdi.
 
Bedran, önceki gün akşam da Fatma'yı meskeni olan araca  yerleştirdiklerini, sabahında ise ölüm haberini aldıklarını belirtti.