Arkadaşının tekmesi hayatını kurtardı

17 Nisan 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 17 04 2018 - 2:30

Bacağının kesilmekten kurtulduğuna sevinen Yunus Dızman, “İyileştikten sonra koşacağım ve arkadaşlarımla top oynayacağım. Okulumu çok özledim, büyüdüğümde doktor olup hayat kurtaracağım” dedi.


Erzurum’da, yaklaşık 6 ay önce arkadaşının vurduğu tekmenin ağrısıyla gittiği hastanede sağ bacağında kötü huylu kemik tümör tanısı konulan 10 yaşındaki Yunus Dızman, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde ameliyat edilerek sağlığına kavuştu.

Atatürk Üniversitesi Hastanesi Ortopedi Servisinden Dr. Üyesi Kutsi Tuncer, Yunus’un kendilerine sağ uyluğundaki ağrı şikayetiyle geldiğini ifade ederek, “Hastanın MR ve filmlerinde kötü huylu kemik tümöründen şüphelendik ve öyle oldu. Bu tümör, çocukluk çağında sık görülen ve erken tanı konulmaz ise hayati fonksiyonları etkileyebilen tümör. Geç kalınsaydı metastaz denen diğer hayati organlara yayılımla hasta ölebilirdi veya en iyi ihtimalle bacağı kesilirdi” dedi.

Yunus’un bacağındaki tümörlü kemiğin radyasyon onkolojide ışın tedavisiyle temizlendiğini aktaran Tuncer, daha sonra plastik cerrahi ile Yunus’u ameliyat ettiklerini anlattı.

Çıkardığımız kemiği taktık

Tuncer, ameliyatın başarılı geçtiğini belirterek, “Yunus’un tümorlü kemiğini bacağından çıkartıp tamamıyla tümörlü hücreleri de öldürmek için kemiği radyasyon onkolojisine gönderdik. Kemiği radyasyon onkolojide yoğun ışın altında tuttuktan sonra Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Prof. Dr. Önder Tan hocamızla hastanın kaval kemiğinin yanından aldığımız ince bir kemikle ışınlattığımız ölü kemiği canlandırmak amacıyla hastanın bacağına yerleştirdik. Böylece kemiği yeniden canlandırdık ve hastamızın ek proteze ihtiyaç duymadan hayatına tümörsüz şekilde devam etmesini sağladık” diye konuştu.

ETİKETLER