Arjantin'in yeni Devlet Başkanı Fernandez yemin etti

AA |  10 Aralık 2019 Salı - 21:09 | Son Güncelleme : 10 12 2019 - 21:09

Arjantin'de ekim sonunda düzenlenen genel seçimleri ilk turda kazanan Alberto Fernandez, yemin ederek devlet başkanlığı görevine başladı.


Ulusal Kongre Binasında düzenlenen törende Fernandez, başkanlık kuşak  ve bastonunu önceki Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin elinden aldı.
 
Arjantin siyasetinin en önemli figürlerinden eski Devlet Başkanı  Cristina Kirchner de yemin ederek Fernandez'in devlet başkanı yardımcılığı  görevini üstlendi.
 
"Bütün Arjantin'i birlik olmaya çağırmak için geldim"
 
Devlet Başkanlığı görevini devralan Fernandez, yemin etmesinin  ardından yaptığı konuşmada, "Yeni bir toplum anlaşması arayışında bütün  Arjantin'i birlik olmaya çağırmak için geldim. Arjantinliler arasındaki kin,  nefret ve açlık duvarını aşmamız gerek. Vatanımızda açılmış büyük yaraları  sarmalıyız." dedi.
 
Fernandez, ülkedeki sosyal felakete son vermek için birlik olunması  çağrısı yaparak, "Ülkemizdeki her iki çocuktan biri fakir, 15 milyon kişi gıda  güvensizliği sıkıntısı çekiyor. Sosyal adaleti inşa eden ve sosyal ekonomilere  can veren bir hükümet istiyoruz." şeklinde konuştu.
 
 Önceki hükümetin hazırladığı bütçeyi yürürlüğe koymayacağını belirten  Fernandez, "Arjantin'i tekrar ayağa kaldıracak plan, sürekli başarısız olmuş  basmakalıp çözümlerle dışarıdan biri tarafından dayatılmamalı, bizim tarafımızdan  yapılmalıdır." ifadesini kullandı.
 
"Dış borç sorunuyla yüzleşeceğiz"
 
 Fernandez, dış borç meselesine ilişkin, "Dış borç sorunuyla  yüzleşeceğiz. Eğer gelişen bir ülke yoksa sürdürülebilir bir borç ödemesi de  olmaz. Bu kadar basit, ödemek için önce gelişmek gerekiyor. IMF ve  alacaklılarımızla yapıcı ve işbirliğine dayalı bir ilişki arayacağız.  Sürdürülemeyen borç sorununu çözmek, kimseyle anlaşmazlık içine girmek değildir.  Ülke borcunu ödemek istiyor ancak bunu yapacak kapasiteye sahip değil." diye  konuştu.
 
Eski hükümetin para politikasını eleştiren Fernandez, "Önceki hükümet,  borcu ödemek için gerekli olan üretimi sağlamadan son derece büyük bir borcun  içine girdi. Alacaklılar tekrar tekrar başarısız olan bir modele yatırım  yaptıkları için risk aldılar. Biz, bu problemi çözmek istiyoruz bunun için her  kesimin sorumlu bir şekilde çalışması gerekiyor." sözlerini kullandı.
 
İstihbarat servisinin fonları açlıkla mücadelede kullanılacak
 
Devlet Başkanı Fernandez, federal yargı sisteminde yeniliklerin  yapılacağını belirterek, "İstihbarat sisteminin yeniden yapılandırılması için  Federal İstihbarat Ajansı'na (AFI) müdahale edilmesine karar verdim. AFI için  ayrılan ve gizli tutulan fonlar artık gizli olmayacak. Bu fonlar açlıkla mücadele  için kullanılacak. Güvenlik güçlerine ayrılan fonlar için de aynısı yapılacak."  açıklamasında bulundu.
 
Törene, dünya ve bölge ülkelerinden devlet başkanı ve başkan  yardımcısının yanı sıra, birçok diplomatik misyon temsilcisi de katıldı.
 
Arjantin Devlet Başkanı Fernandez, yardımcısının eşliğinde bakanların  yemin törenine katılmak için Devlet Başkanlığı Binası Casa Rosada'ya gitmek üzere  Ulusal Kongre binasından ayrıldı.