• »
  • Gündem Haberleri »
  • Arefe günü teravih kılınır mı? Son Teravih namazı ne zaman kılınacak 2020? Teravih ne zaman bitiyor?

Arefe günü teravih kılınır mı? Son Teravih namazı ne zaman kılınacak 2020? Teravih ne zaman bitiyor?

23 Mayıs 2020 Cumartesi - 10:05 | Son Güncelleme : 23 05 2020 - 10:17

Ramazan ayı boyunca her gece kılınan ve nafile namazı olan Teravih namazının ne zaman biteceği, arefe günü teravih namazının kılıp kılamayacağı merak ediliyor. Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkede kabul edilen ve yirmi rekat cemaatle kılındığı gibi tek başına da kılınan Teravih ne zaman bitiyor? Son Teravih namazı ne zaman kılınacak 2020? Son Teravih namazı ne zaman kılınacak 2020? İşte teravih namazı hakkında merak edilenler…


Teravih namazı bu yıl corona virüsü nedeniyle camilerde cemaatle kılınamadı. Bayrama bir gün kala teravihin arefe günü de mi kılınıp kılınamayacağı merak ediliyor. Yatsı namazından sonra kılınan teravih namazı ne zaman bitiyor? Son Teravih namazı ne zaman kılınacak 2020? Arefe günü teravih kılınır mı?

SON TERAVİH NAMAZI NE ZAMAN KILINACAK? (Arefe günü kılınır mı)

Son teravih namazı 23 Mayıs Cumartesi arefe günü kılınacak.

İstanbul teravih namazı saati: 22:12

Ankara teravih namazı saati: 21:50

İzmir teravih namazı saati: 22:05

TERAVİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Teravih namazı, iki rekâtta bir ya da dört rekâtta bir selam verilerek toplamda yirmi rekât olarak kılınır. Hasta veya yorgun olanlar, yirmi rekâtın tamamını kılmakta zorlanırlarsa, bu fazileti kaçırmamak için teravih namazını sekiz rekât olarak da kılabilirler. Zira Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için ramazan gecelerini (teravih vb.) ibadetlerle geçiren kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Teravih, 1 (2008); Müslim, Namaz, 173 (759).

Teravih namazı, yatsı namazının son iki rekât sünneti kılındıktan sonra eda edilir, yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı ise genellikle teravihten sonra kılınır.

Teravih namazı her iki rekâtta bir selamla kılınacaksa sabah namazının sünneti gibi kılınır. Dört rekâtta bir selamla kılınacaksa, ikindinin sünneti gibi kılınır. Vaktinde kılınmayan teravih namazı sonradan kaza edilmez. Teravih namazının tamamı tek namaz hükmünde olduğundan bu namaz için baştan bir niyet yeterli ise de aralarda verilen selamdan sonra namazdan çıkılmış olduğundan yeniden namaza başlarken tekrar niyet edilmesi ihtiyata daha uygundur.

- Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.

- Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum" diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp eller bağlanır.

-Sübhâneke okuınur.

-Sübhaneke'nin okunması bitince, Eûzü-Besmele, Fatiha ve bir sûre okunur. Rükû ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rekata kalkılır.

- Besmele, fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secde yapılır ve oturulur. İkinci rekatın sonundaki bu ilk oturuşta "Ettehiyyatü, Allâhümme salli ve Allâhümme barik" okunur ve üçüncü rekata kalkılır.

- Üçüncü rekatın başında Sübhaneke okunur. Sonra Eûzü-Besmele, fatiha ve bir sure okunur. Sonra rükû ve secdeler yapılarak dördüncü rekata kalkılır.

- Besmele, fatiha ve bir sure okunur ardından yine rükû ve secdeler yapılıp oturulur.- Bu son oturuşta da Ettehiyyatü, Allâhüme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina ve Rabbena firli okuduktan sonra selâm verilir. Böylece teravih namazının ilk dört rekatı kılınmış olur.

- Bundan sonra ayağa kalkılarak tıpkı tarif ettiğimiz gibi dörder rekat kılınmaya devam edilerek yirmi rekat tamamlanır.

- Sonra da vitir namazı kılınır.