Araştırma görevlisi maaşları 2020 | Araştırma görevlisi maaşı ne kadar oldu?

03 Ocak 2020 Cuma - 11:10 | Son Güncelleme : 03 01 2020 - 11:10

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla memur, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emekli aylıklarına ocak ayında yapılacak zam da belli oldu. Memur ve Memur emeklisi maaşları yılın ilk 6 ayında yüzde 5.49 oranında, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları da yüzde 6.49 oranında artacak. Ocak zammıyla en düşük emekli maaşı aylık 2 bin 660 lira olacak. Peki, 2020 yılında araştırma görevlisi maaşı ne kadar olacak? İşte Araştırma görevlisi maaşları 2020 miktarı…


Türkiye İstatistiki Kurumu (TÜİK) aralık ayı enflasyon verilerini açıkladı. 2019 yılının ikinci yarısında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 6.49 oranında arttı. TÜİK’in enflasyon verilerini açıklamasından sonra, memur ve memur emeklileri ocak ayınca alacakları maaş oranlarını araştırmaya başladı. Araştırılan memur maaşlarından biri de ‘’araştırma görevlisi maaşları 2020 zammı’’ oldu. Peki, Araştırma görevlisi maaşı ne kadar oldu.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Araştırma görevlisi maaşı, 5461 liradan 5761 liraya yükseldi.

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ OLMA ŞARTLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞTI

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) yapılan yeni düzenleme ile "araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olma" şartı ekim ayında yayınlanan resmî gazete ile  kaldırılmıştı.

"Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yeni düzenleme ile 9 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan ilgili mevzuatın bazı maddelerinde değişikliğe gidildi.
Buna göre, daha önceki mevzuatta bulunan "araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olma" şartı yürürlükten kaldırıldı.

Öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda "en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak" veya "lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programlardan mezun olma" şartı aranacak.

Meslek yüksekokullarının YÖK tarafından belirlenen uzmanlık alanlarındaki öğretim görevlisi kadrolarına başvuracak adaylarda "en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olma" ya da "lisans mezunu olup belgelendirmek kaydıyla alanında en az 2 yıl tecrübe sahibi olmaları" gerekecek.

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS MEZUNLARINA ÖZEL GEÇİCİ MADDE

Tezsiz yüksek lisans mezunlarının öğretim görevlisi kadrolarına başvuruları da yönetmeliğe eklenen geçici madde ile düzenlenmişti.  14 Mart 2016'dan önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olup 9 Kasım 2018'den önce tezsiz yüksek lisans programlarından mezun olanların, meslek yüksekokullarının "en az tezli yüksek lisans mezunu olmak" şartı aranan öğretim görevlisi kadrolarına başvurularında bugünkü düzenlemedeki özel şartları düzenleyen ilgili hükümler artık uygulanmayacak.

Tezsiz yüksek lisans mezunlarının, öğretim görevlisi kadrosuna 3 yıl süre ile ataması yapılacak. Bu kapsamda atananların, atama süresi içerisinde alanlarıyla ilgili tezli yüksek lisans programlarını tamamlamaları şart olacak. Süresi içinde alanlarıyla ilgili tezli yüksek lisans programlarını tamamlayamayanların yeniden ataması yapılmayacak.