Aranan teröristin annesine yazdığı mektup bulundu

AA |  01 Eylül 2018 Cumartesi - 13:37 | Son Güncelleme : 01 09 2018 - 13:42

Adıyaman'da terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Şehriban Tunç'un evinde, oğlu olduğu tespit edilen ve İçişleri Bakanlığının Aranan Terörist Listesi'nde gri kategoride yer alan "Zülfikar" kod adlı Yusuf Tunç'un yazdığı mektup bulundu.


Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığınca, bir mermer ocağı şantiyesini  ateşe vererek, ihbar üzerine olay yerine hareket eden jandarma ekiplerinin  bulunduğu zırhlı araca bombalı saldırı düzenleyen terör örgütü PKK/KCK  mensuplarının yakalanması için başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan  Şehriban Tunç'un, İçişleri Bakanlığının Aranan Terörist Listesi'nde gri  kategoride yer alan Çelikhan nüfusuna kayıtlı "Zülfikar" kod adlı Yusuf Tunç'un  (34) annesi olduğu ortaya çıktı.
 
Tutuklanan Tunç'un evinde yapılan aramalarda ise mektuplar ele  geçirildi.
 
Yapılan detaylı incelemede mektupları Tunç'un aranan terörist  listesinde gri kategoride yer alan oğlu "Zülfikar" kod adlı Yusuf Tunç'un yazdığı  belirlendi.
 
Mektuplarda teröristin, annesine acil olarak yiyecek, içecek, erzak,  ağırı kesici ve antibiyotik ilaç göndermesini istediği ortaya çıktı.
 
Teröristin annesine yazdığı mektuplarda, ayrıca Adıyaman ve  Kahramanmaraş'ta terör eylemleri yaptıktan sonra Kandil'e gideceğini ve orada  örgütün sözde üst yönetiminde yer almaya çalışacağını belirttiği öğrenildi.
 
Öte yandan anne Tunç'un terör örgütü PKK'ya para topladığı da iddia  edildi.
 
Olay
 
Adıyaman'da 15 Ağustos'ta bir mermer ocağı şantiyesini ateşe veren  terör örgütü PKK/KCK üyeleri, ihbar üzerine olay yerine hareket eden jandarma  ekiplerinin bulunduğu zırhlı araca bombalı saldırı düzenlemiş, olayda bir uzman  çavuş yaralanmıştı.
 
Olayın ardından soruşturma başlatılmış, "terör örgütüne yardım ve  yataklık ettikleri" iddiasıyla aralarında HDP Gerger İlçe Başkanı Mahmut Özdemir  ve Kömür Belde Belediye Başkanı HDP'li Hüseyin Yuka'nın da bulunduğu 12 kişi  gözaltına alınmıştı.
 
Adliyeye sevk edilen şüphelilerden aralarında Özdemir, Yuka ve  Şehriban Tunç'un da bulunduğu 5'i tutuklanmıştı.
 
20 Temmuz 2016'da ise Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü, kent kırsalındaki  teröristlerin fotoğraflarını paylaşarak vatandaşlardan ihbarda bulunmalarını  istemişti. Paylaşılan fotoğrafta Adıyaman Çelikhan doğumlu (Zülfikar) kod adlı  Yusuf Tunç da yer almıştı. Teröristi ihbar edenleri Adıyaman Valiliği tarafından  ödül verileceği duyurulmuştu.

ETİKETLER