Arabistan harekete geçti!

AA |  15 Ekim 2015 Perşembe - 12:03 | Son Güncelleme : 15 10 2015 - 12:03


Düşük petrol fiyatlarından olumsuz  etkilenen dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan'ın ekonomisini  düzeltmek için bir dizi önlem aldığı belirtiliyor. 
 
Merkezi Londra'da bulunan Ekonomik Araştırma ve Strateji Enstitüsü  Arabia Monitor'un Baş Ekonomisti Florence Eid-Oakden, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Suudi Arabistan'ın sermaye piyasalarından borç alarak mali durumla  başa çıkmaya çalıştığını söyledi. 
 
 Suudi Arabistan'ın temmuzda 4 milyar dolarlık, ağustosta ise 5,3  milyar dolarlık devlet tahvili çıkardığını hatırlatan Eid-Oakden, ülkenin bu  sayede yıl sonuna kadar toplam 27 milyar dolar toplamayı planladığını ifade etti. 
 
 Eid-Oakden, Körfez ülkelerinin birçoğunda petrol hasılatlarının devlet  gelirlerinin yaklaşık yüzde 60'ına denk geldiğini, Suudi Arabistan'da ise bu  miktarın yüzde 90'a yakın olduğunun altını çizerek, "Ancak Suudiler petrol  gelirlerine bağlı ekonomilerini inşaat ve imalat gibi değişik alanlara çekerek  çeşitlendirmeye çalışıyor. Petrol harici sektörün bu sene geçen yıla oranla  yaklaşık yüzde 5,6 büyümesi bekleniyor" dedi. 
 
Birleşik Arap Emirliklerinin temmuz sonunda benzin ve petrol türevi  sübvansiyonları kestiğini hatırlatan Eid-Oakden, Suudi Arabistan'ın da benzer bir  yol izleyebileceğine dikkati çekti. 
 
Merkezi Londra'da bulunan Düşünce Kuruluşu Chatham House'un Kıdemli  Araştırma Uzmanı Glada Lahn da Suudi Arabistan'ın iç piyasasında petrol  sübvansiyonlarını kesmeyi planladığını belirterek, ülkede ilk başta doğalgaz ve  motorin fiyatlarında artış olmasını beklediğini bildirdi. 
 
 Ancak ülkedeki özel petrokimya şirketlerinin buna karşı çıkabileceğini  vurgulayan Lahn, yine de Suudi Arabistan ekonominde değişimin yavaş da olsa  kademeli olarak görüleceğini ifade etti. 
 
Lahn, Suudi Arabistan'ın iç piyasasında petrol ve petrol türevlerinin  tüketiminin azaltılması için ise ulaşım reformlarının yapılmasının şart olduğunu  söyledi. 
 
Dünyanın en büyük üç petrol üreticisinden biri olan Suudi Arabistan,  petrol fiyatlarındaki düşüşün bütçesinde yarattığı açığı kapatmak için geçen  aylarda dünya çapındaki fonlarından yaklaşık 70 milyar dolarlık yatırımlarını  geri çekmişti.