Apple, iPhone X çentiğini bırakacak!

08 Mart 2018 Perşembe - 15:41 | Son Güncelleme : 08 03 2018 - 15:41

Apple, iPhone X'te bulunan çentiği 2019'da gelecek modellerde ortadan kaldıracak. Apple, gelecek sene piyasaya sürecek yeni iPhone'ların önünü tamamen ekranla dolduracak.


Milliyet.com.tr'den Onur Binay'ın haberine göre, Apple'ın bu yılın ikinci çeyreğinde, Haziran ayı gibi Face ID'li yeni bir iPad Pro’yu piyasaya sürebileceğini sizlere aktardık. Ayrıca, yakın zamanda ortaya çıkarılan ilk iOS 11.3 beta sürümünde, Apple'ın TrueDepth kamera sistemine sahip yenilenmiş bir iPad Pro'ya işaret eden ipuçlar da vardı. Şimdiyse Apple, iPhone X'te bulunan çentiği 2019'da gelecek modellerde ortadan kaldıracak. Apple, gelecek sene piyasaya sürecek yeni iPhone'ların önünü tamamen ekranla dolduracak.
 
Çentik şu anda Face ID için gereken tüm sensörleri ve kamera teknolojisini barındırıyor olsa da, rapor Apple'ın bu problemi nasıl aşacağına dair teyit edilmiş bir açıklamaya gitmiyor. Ancak rapor, Apple'ın önümüzdeki yıl sonuna kadar piyasada çığır açacak iPhone'lar elde etmek amacıyla çok sayıda farklı tedarikçi ile çalıştığını söylüyor. Şu an Apple tarafında teyit edilmiş olmasa da bu sene çıkacak cihazları çentikli ekranla gelecek, önümüzdeki sene ise daha farklı bir tasarıma gidilecek.
 
Bir endüstri temsilcisi söyledi, "Apple, 2019 modellerinden başlayarak çentik tasarımından kurtulmaya ve ilgili şirketler ile görüşmeler yapmaya karar verdi. Görünüşe göre Apple yeni iPhone'larda daha eksiksiz tam ekran uygulamayı planlıyor." dedi.
 
Face ID teknolojisinin nereye gideceği konusunda bir bilgi olmamasına rağmen, rapor, Apple'ın cihaz ekranında delikler delme potansiyeline sahip olduğunu ve sensörlerin dış dünyayı görebileceği bir alan yarattığını söylüyor.
 
Tedarikçiler, Apple'ın alıcı, ön kamera ve Face ID özelliklerini nasıl yerleştirebileceği ve tam ekranı aynı anda nasıl uygulayabileceği ile ilgileniyor. Bazı ekran endüstrileri, Apple'ın OLED panellerine delik açabileceğini veya ekranlarda BM (Siyah Matrix) alanını kullanacağını düşünüyor.
 
İlginç bir şekilde, Samsung'un böyle bir yaklaşım için zaten patenti var.