AP'deki kritik Türkiye oturumunda çarpıcı ifadeler!

AA |  13 Eylül 2017 Çarşamba - 1:20 | Son Güncelleme : 13 09 2017 - 1:20

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda Türkiye ve AB ilişkisi ele alınarak, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya yatırıldı.


AB Komisyonu'nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu  Komiseri Johannes Hahn, "Türkiye, stratejik bir bölgede Avrupa Birliği’nin kilit bir ortağıdır. Biz ortağız, zor bir ortaklık ama çok sayıda temel konu hakkında  iş birliği yapıyoruz. Açık, dürüst ve eleştirel, bazen yapıcı, bazen de çok çetin bir diyaloğa sahibiz" dedi. 
 
Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda Türkiye ve AB ilişkisi ele  alınarak, üyelik müzakereleri ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceği masaya  yatırıldı.
 
Strazburg'da devam eden AP Genel Kurulunda "AB ve Türkiye ilişkisi"  konulu oturum düzenlendi.
 
Oturumun açılışında konuşan Johannes Hahn, iki tarafın da  gelişmelerden memnun olmadığına değinerek, "Türk muhataplarımızla son  görüşmemizde, ilişkilerimizin uzun boylu olabilmesi için mevcut gidişatı tersine  çevirmemizin aciliyetini dile getirdik." ifadelerini kullandı.
 
Hahn, "Türkiye, stratejik bir bölgede Avrupa Birliği’nin kilit bir  ortağıdır. Biz ortağız, zor bir ortaklık ama çok sayıda temel konu hakkında iş  birliği yapıyoruz. Açık, dürüst ve eleştirel, bazen yapıcı, bazen de çok çetin  bir diyaloğa sahibiz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Parlamentoda sürekli Türkiye'deki gelişmelerin ele alındığını dile  getiren AP'nin Rumen üyesi Cristian Dan Preda, "Bu yıl üçüncü kez Türkiye  konusunu ele aldık, aslında bir karar verme zamanı gelmiştir. Masadan üyelik  hedefini kaldırırsak yerine ne koyacağız, hangi hedefi koyacağız. AB olarak buna  karar vermeliyiz.” diye konuştu.
 
AP Türkiye Raportörü Kati Piri, "Türk halkının önünden AB üyeliği  hedefinin kaldırılması çok büyük bir hata olur" sözleriyle popülizm ve yabancı  düşmanlığının bu tartışmayı tekeline almaması gerektiğini savundu.
 
"Bugünün gerçek hasta adamı Avrupa Birliği'dir"
 
Uluslar ve Özgürlükler Avrupa'sı Grubunun (ENF) Fransız üyesi Edouard  Ferrand, AB yetkililerinin tavrını eleştirerek, "Bir asır önce Türkiye’den  Avrupa’nın hasta adamı olarak bahsediyorduk ama sanıyorum bugünün gerçek hasta  adamı Avrupa Birliği'dir." ifadelerini kullandı.
 
Parlamentoda Avrupa'nın Türkiye'ye tavrını eleştiren Ferrand, şöyle  devam etti:
 
"Türkiye’yi hiç bir sonucu olmayacak müzakere masasına davet ettiniz.  Göçmenleri AB üyeliği karşılığında değiş tokuş yapmayı istediniz. Avrupa halkı  felaket projenizi istemiyor. Yolunuzu şaşırdınız. Türkiye, büyük ülke, bu büyük  halk, sizin teklifinizden farklı bir şey hak ediyor. Sonu belli olan bir süreçte  hem Türkiye’ye, hem de AB’ye zaman kaybettirdiniz."
 
Alman üyelerden söz alma yarışı
 
Türkiye konulu oturumda AP'nin Alman üyelerinin söz alma yarışına  girdikleri gözlendi. AP'de Sosyal Demokrat Grubunun (S&D) Başkan Yardımcısı da  olan Knut Fleckenstein, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye hakkındaki  çağrılarının destek bulmadığına işaret ederek, "(Gelecek ay yapılacak) AB  Liderler Zirvesi’nde bir ortak karara varılabileceğini sanmıyorum. Merkel’in eleştirilerini kimse desteklemedi." dedi.
 
Bir başka Alman üye Renate Sommer, "Başka bir ülke ile buna benzer bir  ilişkimiz olsaydı AB’nin tavrı çok daha sert olurdu. Türkiye’ye karşı bir şey  yapamıyoruz. Bu da AB’yi gülünç duruma düşürüyor." şeklinde konuştu. Arne Gericke  de Türk yetkililer tarafından sürekli ülkesinin Nazi geçmişinin  hatırlatıldığından yakındı.
 
Fransız parlamenter Marie-Christine Vergiat, Merkel'in seçim  kampanyasına Türkiye’nin AB üyeliğini alet ettiğini söyledi.
 
Yeşiller Grubu Eş Başkanı Ska Keller, ekonomik yaptırım çağrısında  bulunarak, "Gümrük Birliği gibi bir kozumuz var elimizde ve Türkiye’ye karşı bu  kozu kullanabiliriz." diye konuştu.
 
AP Genel Kurulu, temmuz ayında aldığı bir kararla Türkiye'nin AB  üyeliğinin askıya alınmasını tavsiye etmişti. Bir ülkenin üyelik müzakerelerine  son verebilmek için üye ülkelerin tamamının onayı gerekiyor.