Aort kapağı işlevini yitiren hasta "Ozaki" yöntemiyle iyileşti

AA |  07 Mart 2019 Perşembe - 14:44 | Son Güncelleme : 07 03 2019 - 14:44

Aort kapağı işlevini yitiren hasta, Sağlık Bilimleri Üniversitesinde ilk kez uygulanan ve hasarlı kapağın, hastanın kendi dokusundan üretilen kalp zarı ile değiştirilmesi olarak bilinen "Ozaki" yöntemiyle sağlığına kavuştu.


Japon bilim insanı Dr. Ozaki tarafından mekanik ve biyolojik kalp  kapaklarına alternatif olarak geliştirilen "Ozaki" yöntemi, Sağlık Bilimleri  Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi  Kliniğinde, aort kapağında yüksek oranda hasar bulunan hastaya uygulandı.
 
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma  Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Bolcal, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 15 yıldan bu yana göğüs ağrısı, nefes  darlığı, çarpıntı şikayetleri yaşayan ve takip altında bulunan Şevket Aksoy'un,  rahatsızlıklarının artması sonucu yapılan tetkiklerinde, aort kapağında ciddi  derecede kaçak olduğunu tespit ettiklerini söyledi.
 
"En büyük özelliği kendi dokusundan kalp zarı"
 
Aort kapağı fonksiyonunu yitiren Aksoy'un ameliyatını Türkiye'de az  sayıda ve belli merkezlerde uygulanan yeni bir yöntemle yapmaya karar  verdiklerini aktaran Bolcal, "Japon bilim insanı Dr. Ozaki tarafından  geliştirilen ve tekniğe ismini veren bu yöntem, kişinin kendi kalp zarının  birtakım kimyasal işlemlerden geçirildikten sonra aort kapağı modeli  oluşturulmasıdır. Hastanın vücudundan kalp zarını aldıktan sonra kimyasal  işlemlerden geçiriliyor. Daha sonra hastalıklı olan aort kapak çıkarılarak o  kapak fonksiyonu yerine getiriliyor." şeklinde konuştu.
 
Söz konusu yöntemin sadece aort kapak rahatsızlıklarında  uygulanabildiğini ifade eden Bolcal, şunları söyledi:
 
"Kalp kapağı hastalıklarında bütün dünyada kabul gören şey, kapağın  korunmasıdır. Aort kapakta, kapağın ya mekanik dediğimiz protezlerle  değiştirilmesi ya da biyolojik doku uyumlu kapaklarla kapağın yerinden çıkarılıp  bu kapakların yerine konulması işlemi uygulanmaktadır. Uyguladığımız yöntemin en  büyük avantajı, kapak hastanın kendi kalp zarından üretildiği için vücuda  dışarıdan yabancı bir madde girmiyor. Kendi vücudundaki kalp zarının yeri değişip  kalbin içindeki aort kapağın pozisyonuna getiriliyor. En büyük özelliği, kendi  dokusundan üretilmesidir."
 
  
"Kan sulandırıcı ilaç kullanmayacak"
 
  
Mekanik kapak ameliyatları sonrasında hastaların kan sulandırıcı  ilaçlar kullandığını kaydeden Prof. Dr. Bolcal, bunların, hastaların yaşam  kalitesini ciddi şekilde etkilediğine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:
 
"Hastalar, ömrünün sonuna kadar bunu kullanmak zorunda. O ilacın  kullanımlarına bağlı kanamalar da olabiliyor. Kapağın üzerinde pıhtılar  oluşabiliyor. Bu, hastanın gerçekten yaşam konforunu bozuyor. Kan sulandırıcı  ilaç kullanımı, belki de hastaya yeni bir hastalık da oluşturabiliyor. Bu  hastamız için artık öyle bir şey geçerli değil. Hasta, kapak kendi kalp zarından  üretildiği için herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullanmadan hayatını bu şekilde  devam ettirebilecek."
 
55 yaşında 4 çocuk babası Şevket Aksoy, göğüs ağrısı ve nefes darlığı  şikayetlerinin son üç aydır ciddi şekilde artması nedeniyle hastaneye  başvurduğunu dile getirdi.
 
Yapılan tetkiklerde kalpte kaçak bulunduğunu aktaran Aksoy, "Hocamız  özel bir ameliyat uygulayacağını söyledi. Ben de 'hocam size güveniyorum' dedim.  Ameliyat oldum. Sağlığım gayet iyi. Hocamıza ve ekibine çok teşekkür ediyorum."  ifadelerini kullandı.
 

ETİKETLER

Aort kapağı ozaki