• Haberler »
  • Eğitim Haberleri »
  • AÖL sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanıyor? Açıköğretim Lisesi öğrencileri merak ediyor!

AÖL sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanıyor? Açıköğretim Lisesi öğrencileri merak ediyor!

02 Nisan 2021 Cuma - 15:53 | Son Güncelleme : 02 04 2021 - 15:53

AÖL sonuçları ne zaman açıklanacak? Açıköğretim Lisesi sınavı geçtiğimiz gün yapıldı. AÖL öğrencileri 2. dönem sınavı sonuçlarının ne zaman açıklanacağını, açıklanıp açıklanmadığını gün aşırı takip ediyor. MEB sınav açıklaması beklenirken, AÖL sınav sonuçlarının Nisan ayının ilk 10 günü içerisinde açıklanacağı düşünülüyor.


AÖL sınavı 25 Mart – 29 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi. Mezun olacaklar ve not ortalaması yükseltmeye çalışanlar sonuçlara kilitlendi. AÖL sonuçları ne zaman açıklanacak, tarih verildi mi?

AÖL SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

AÖL sonuçlarının 10 gün içerisinde açıklanması bekleniyor.

AÖL SINAVI DEĞERLENDİRMESİ

1. Sınavlarda, öğrencinin sınava katılacağı her dersten çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli 20 soru sorulacak, her doğru cevabın puan değeri 5 (beş) olacaktır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.2. Değerlendirme her ders için ayrı olmak üzere 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak olup doğru cevaplar dikkate alınacak ve her soru eşit puan ağırlığına sahip olacaktır. Başarı puanı hesaplamasında; [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılacaktır.
3. Sınav sonuçlarında öğrencilerin doğru-yanlış cevap sayısına ilişkin veri açıklanmayacaktır.
4. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi hâlinde soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.
5. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle değerlendirme yapılacaktır.

AÖL SINAV AÇIKLAMASI

Öğrenciler, sınav sorularına ve uygulamasına ilişkin itirazlarını, sınavın tamamlanmasından itibaren, sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını ise sonuçların AÖK Bilgi Yönetim Sisteminden ilan edilmesinden itibaren 5 (beş) takvim günü içerisinde; T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Halk Bankası şubelerinden herhangi birine kendisine ait T.C. kimlik numarası ile KDV dâhil 30 (otuz) TL itiraz ücreti yatırarak e-İtiraz Modülü (https://eitiraz.meb.gov.tr) üzerinden yapacaklardır. Öğrenciler belirlenen itiraz süresi dışında itiraz başvurusu yapamayacaklardır. Dilekçe ve faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

İtirazların değerlendirilmesinde e-İtiraz Modülüne (https://eitiraz.meb.gov.tr) giriş tarihi dikkate alınacaktır.

Sınav soruları/cevap anahtarlarına yapılan itirazlar Ölçme Değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, sınav uygulamasına ve sınav sonuçlarına ilişkin itiraz başvuruları Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılarak öğrencilere bildirilecektir. Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan ya da sınava girmeyen öğrencilerin itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır.”

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20/B maddesi uyarınca sınav uygulamasına, sorulara/cevap anahtarına ve sınav sonucuna yapılacak itirazlar, 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmayacaktır.