AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

01 Nisan 2017 Cumartesi - 10:49 | Son Güncelleme : 01 04 2017 - 10:49

19-20 Mart tarihlerinde, MEB tarafından gerçekleştirilen AÖL sınav sonuçları adaylar tarafından merak ile bekleniyor. Yanlış cevapların doğruları etkilemediği sınavda 9 soruyu doğru yapan, o dersi geçmiş olacak. Peki sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? AÖL ile ilgili detaylar haberimizde!


AÖL sınavının soruları, cevap anahtarları ile birlikte MEB’in resmi internet sitesinde yayınlandı. Adaylar soruların cevaplarının kontrolünü yapabilirler.
AÖL SINAV SORULARI İÇİN TIKLAYINIZ!


AÖL SINAV SONUÇLARI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

AÖL 2. Dönem Sınav Sonuçlarının Açıklanacağı Tarih

AÖL 2. Dönem sınav sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan iş takvimine göre 21 Nisan 2017 tarihinde açıklanacak. AÖL 2. Dönem sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından da 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı 3. Dönem kayıtları başlayacak. Yeni dönem için kayıt işlemleri 8 Mayıs ve 18 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılacak.

AÖL Sınav Sonuçlarına İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

AÖL sınav sonuçları açıklandıktan sonra adaylar, sınav sonuçlarına itiraz edebilir. Sonuçların açıklandığı günden itibaren 5 gün içinde itiraz işleminin yapılması gereklidir. İtiraz işlemi yapılmadan önce ise Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye işletmesinin aşağıda yer alan şubelerinden bir tanesine 20 TL itiraz ücreti yatırılması gereklidir.
T.C. Ziraat Bankası- Ankara/ Beşevler şubesi
Türkiye Halk Bankası- Ankara/ Küçükesat şubesi
Türkiye Vakıflar Bankası- Ankara/ Merkez şubesi

AÖL Mezuniyet Şartları Nelerdir?

Açıköğretim lisesinde okuyanların mezun olması için bir takım şartları yerine getirmesi gereklidir. Bu şartlar şunlardır;
-Toplam kazanılmış olan kredi sayısı 192 olmalıdır ve ortak derslerin tamamı başarılı olarak geçilmeli ya da muaf olunmalıdır.
-Öğrenim görülen dönem sayısının en az 8 ve üzeri olması gereklidir.
-Genel Kültür haricinde, alan kredi sayısı 80 ve üzerinde olmalıdır.
-Dil Anlatım dersinde muafiyet yoktur. Bu yüzden bu dersten mutlaka başarılı olarak geçilmesi gereklidir.
-Alan derslerinin tamamından en az 1 kez sınava girilmiş olması gereklidir.

-Açık Lise mezunu olan kişilerin, YGS için başvuru yapabilme imkanı da bulunmaktadır. YGS’ye girebilmek için belirlenmiş olan kredi sayısının yeterli sayıda veya daha üzerinde olması gerekir.
AÖL 3. Dönem Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

AÖL sınavları, MEB tarafından gerçekleştirilmektedir. AÖL sınavları her yıl 3 defa yapılır. Açık Lise’nin 2017 yılı 3 dönem sınavları da 1-2 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecektir. 3. dönem de yapılacak olan sınav için giriş belgesi de 16 Haziran 2017 tarihinde alınabilecektir. Açık Lise öğrencileri için sınav giriş belgeleri adreslerine, posta ile gönderilmeyecektir. Sınava ait giriş belgeleri, öğrenciler tarafından sadece MEB’in resmi internet sitesi aol.meb.gov.tr üzerinden alınabilecektir.
Açık Lise’ye Kimler Başvurabilir?

-İlköğretim ya da ortaöğretim mezunu olan kişiler,
-Lise ve meslek lisesinden ayrılanlar,

-Yurt dışında eğitim görmüş olup, İl Müdürlüğü’nden ya da yurt dışındaki eğitim müşavirliğinden (a) ve (b) maddelerinde yazan şartlardan bir tanesini taşıyan Denklik Belgesi almış kişiler,
Açık Lise için başvuru işlemi yapabilir.