Antartika'da penguenler neden terler? 12 Kasım, 9:09'de eklendi

Dünyanın en soğuk bölgesinde yaşayan penguenlerde ısınabiliyor. İşte bu kadar soğukta yaşayan penguenlerin terlemelerinin sebebi...

1. Penguenlerde aşırı ısınıyorlar...
Yeryüzünün en soğuk bölgesinde yaşayan imparator penguenleri bazen aşırı ısınabiliyor. 
2. Penguenler en dirençli canlılardan biridir
İmparator penguenleri doğadaki en dirençli canlılardan biri. Antarktika’nın -20 dereceye kadar düşen sıcaklığına dayanabiliyorlar.
3. Fırtınadan böyle korunuyorlar...
Şiddetli fırtınadan korunmak ve donmamak için sürekli birbirine sokulmuş bir halde duran penguenler böylece ısı kaybını önlemiş oluyor.
4. Biraz fazla koruyucular...
Bu sokulmaların penguenler açısından biraz fazla koruyucu olduğu ortaya çıktı.
5. Çok ısınıp arada serinlemek istiyorlar...
En dıştaki penguenler dondurucu rüzgara maruz kaldıkları için iç taraflara girmeye çalışıyor. Fakat öte yandan da iç kısımdaki penguenler aşırı ısınma nedeniyle serinlemek için kendilerine biraz alan açıyor.
6. Serinlemek için bölünüyorlar...
Animal Behaviour adlı dergide bir makale kaleme alan araştırmacılar, serinlemek isteyen penguenlerin bu amaçla grubu böldüğünü söylüyor.
7. Vvücut ısıları 37,5 dereceye ulaşıyor...
Grup içindeyken penguenler kafaları ve soğuk hava soluma dışında hiç ısı kaybetmiyor. Bu nedenle vücut ısıları 37,5 dereceye kadar ulaşabiliyor.
8. Penguenler neden terler?
Raporda, “Bunun sonucu olarak bu kuşlar soğuk fiziksel ortamda aşırı ısıyı dağıtma gibi bir sorunla karşı karşıya kalıyor” deniyor.
9. Sürekli değişim halindeler...
İmparator penguenlerinin oluşturduğu gruplaşmayı inceleyen ekip, her grubun hem dışarıdaki soğuk ve aşırı ısınma nedeniyle sürekli değişim halinde olduğunu fark etti. Daha önceleri ise bu grupların durağan olduğu sanılıyordu.
10. Kar yiyip temizleniyorlar...
Uzmanlar, ısınma ihtiyacı duyan penguenlerin gruba katıldığını, vücut ısıları artı derecelere ulaştığında gruptan ayrıldıklarını ve dışarıda kar yiyip ayaklarını temizlediklerini, üşüdüklerinde yeniden gruba girdiklerini belirtiyor.