Antarktika seferleri meyvelerini veriyor

AA |  07 Aralık 2019 Cumartesi - 17:05 | Son Güncelleme : 07 12 2019 - 17:05

Türk bilim insanlarının "bilim ve barış kıtası" olarak adlandırılan Antarktika'da bugüne kadar yaptığı araştırmalar sonucu 11 uluslararası bilimsel yayın tamamlanırken, 35 yayının ise çalışmaları sürüyor.


Türkiye, Antarktika'ya düzenlenecek yeni  seferin hazırlığını yaparken, kıtaya bugüne kadar gerçekleştirilen ulusal  seferlere katılan 100'e yakın bilim insanının araştırmaları sonucu 11  uluslararası bilimsel eser yayınlandı, 35 yayının ise çalışmaları devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde,  2017'den bu yana Antarktika'ya düzenlenen ulusal bilim seferleri meyvelerini  veriyor.
 
İstanbul Teknik Üniversitesi  Kutup Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonunda bugüne kadar  beyaz kıtaya 3 ulusal sefer düzenlenirken, 100'e yakın Türk bilim insanı burada  çeşitli alanlarda araştırma yapma imkanı buldu. Türk bilim insanlarının kıtada yaptığı araştırmalar sonucu bugüne  kadar 11 uluslararası bilimsel yayın hazırlandı, 35 yayının ise çalışmaları devam  ediyor.
 
İlk seferde Türk üssünün yeri bilimsel olarak belirlendi
 
Türkiye'nin Antarktika'ya düzenlediği ilk seferde, ülkenin kıtada  kurmak istediği üsse ilişkin fizibilite çalışmaları yapıldı. Bu çalışmalar  sonucu, "Analitik Hiyerarşi Yöntemi Kullanılarak Türk Antarkrtik Araştırma  İstasyonunun Yer Seçimi" başlıklı makale yayınlandı. Söz konusu bilimsel yayınla  Türkiye'nin kıtada kuracağı üssün yer seçiminde kullanılan kriterler  belirlenirken, bu seçimin bilimsel veriler ışığında yapılması sağlandı.
 
Aynı sefer kapsamında ikili iş birlikleriyle Çekya'nın Antarktika'daki  üssünde bilimsel çalışmalar yapan bir Türk bilim insanı da bu üssün bulunduğu  adada ilk defa görülen bir türü kayıt altına aldı ve Türk bilim insanının bu  çalışmasıyla yeni türlerin keşfinin önü açıldı.
 
10 bin yıl önce yaşanan buzul erimeleri incelendi
 
Kıtaya düzenlenen ikinci seferde sürdürülen bir proje kapsamında da  Türk Bilimsel Araştırma Kampı'nın kurulduğu Horseshoe Adası'nda 8-10 bin yıl önce  yaşanan buzul erimelerine yönelik bir makale yayımlandı ve "Holosen" adı verilen  bu dönemde buzulların hızlı eridiği ortaya konuldu.
 
İkinci sefer kapsamında ikili iş birlikleriyle kıtada bulunan bir  diğer Türk bilim insanı ise James Ross Adası'nda yaptığı incelemeleri bilimsel  yayına dönüştürdü.
 
Küresel konumlama sistemleriyle ilgili hazırlanan ve bölgede yapılacak  seyrüsefer, deniz mühendisliği, hassas hidrografik ölçüm, oşinografi, kıyı  yönetimi gibi olası çalışmalara ışık tutacak çalışma, zaman ve maliyet tasarrufu  sağlayarak yüksek hassasiyetli, duyarlı konum bilgisi elde edilebileceğini  gösterdi.
 
Son seferde yeni bakteri keşfedildi
 
Türkiye'nin bu yıl düzenlediği üçüncü seferde yapılan bilimsel  çalışmalar sürerken, kıtadan toplanan örneklerde yeni bir bakteri türü  keşfedildi. Bu bakterinin, tarımda kullanılan bitkilere zararlı kimyasalları  öldürdüğü belirlendi.
 
Her 3 seferin de liderliğini yapan Doç. Dr. Burcu Özsoy da uydu  uzaktan algılama yöntemleri kullanarak elde ettiği verileri seferlerde yaptığı  deniz buzu gözlemleriyle doğrulayarak gerçekleştirdiği çalışmalarla bilimsel etki  değeri yüksek 3 yayına imza attı. Özsoy, bu çalışmasıyla NASA tarafından  geliştirilen ICEsat uydusunun verilerinin deniz buzu kalınlığını tespitinde yeni  bir algoritma geliştirilmesine katkı sağladı.
 
"Antarktika'da çalışma yapmak meşakkatli bir süreç"
 
3'üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi Lideri Doç. Dr. Burcu Özsoy, AA  muhabirine, kıtada bilimsel çalışma yapmanın ve örnek toplamanın meşakkatli bir  süreç olduğunu söyledi.
 
Kıtadan alınan örneklerin herhangi bir bozulmaya uğramadan Türkiye'ye  taşınmasının zorlu bir çalışma gerektirdiğini vurgulayan Özsoy, örneklerin  Türkiye'ye getirilmesinin ardından analiz süreçlerinin başladığını anlattı.
 
Özsoy, kıtaya yönelik araştırmaların analiz, makale yazım ve hakemler  tarafından değerlendirilme süreçlerinin oldukça emek gerektirdiğine işaret  ederek, "Antarktika'da araştırma yapmanın zorluklara rağmen bilim insanlarımızın  yüksek etkili dergilerde bilimsel makalelere halihazırda imza atmış olması takdir  edilesi bir gerçek. Halihazırda basılmış olanların yanında hazırlık sürecinde  olan 30'un üzerinde yayın olması bilim insanlarımızın ciddi başarısını ortaya  koymaktadır." dedi.
 
TÜBİTAK çatısı altında Kutup Araştırmaları Enstitüsü kurulması  kararına da değinen Özsoy, "Enstitünün çalışmaları, Türkiye'nin bugüne kadar  kutup çalışmalarında elde ettiği ulusal ve uluslararası başarılara ivme  kazandıracak ve ortaya koyduğu bilimsel iradeyi güçlendirecektir."  değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER

bilim barış Antarktika