Antalya'daki "yasa dışı dinleme" davası

04 Nisan 2016 Pazartesi - 18:50 | Son Güncelleme : 04 04 2016 - 19:04

Antalya'da aralarında kamu görevlileri, siyasetçiler, üst düzey emniyet mensuplarının da bulunduğu birçok kişiyi dinledikleri iddia edilen sanıkların yargılanmasına devam edildi.


Antalya'da, aralarında siyasetçi, polis ve kamu  görevlilerinin de bulunduğu çok sayıda kişiyi yasa dışı dinledikleri gerekçesiyle  haklarında dava açılan sanıkların yargılanmasına devam edildi. 
 
Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık  Gökhan Tayuk, tutuksuz sanıklar Mehmet Erdil, Süleyman Çark, Rüştü Çetinkasap,  Sunal Sevindik, Erol Çomak, Ali Koçak, Mehmet Kara ile müştekiler Deniz Fırat  Budak, Ercan Erkan, Hikmet İskender, Zeki Kılınç, Ömer Gülay, Bilal Özdal, Mahir  Kemal Şavk, Hasan Ali Erkan, Mehmet Özdemir, Yıldıray Sapan, Mustafa Aydoğan ve  Bekir Haluk Kamacı ile taraf avukatları ve sanıkların yakınları katıldı.
 
Duruşmada müşteki sıfatıyla dinlenen eski CHP Antalya Milletvekili  Yıldıray Sapan, olay tarihinde suç örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle ve sahte  isimle dinlendiğini belirtti.
 
Suç örgütü üyesi olmadığını ve dinlenmek için gösterilen gerekçelerin  de gerçeğe uygun olmadığını ifade eden Sapan, "Siyasi şantaj yapmak için beni  dinlediklerini düşünüyorum. Zira siyasi bir kişilik olduğum ortadadır. Beni  dinleyerek elde edeceklerini düşündükleri bilgiler doğrultusunda şantaj yapılmak  amacıyla dinlendiğim kanaatindeyim." dedi.
 
Sapan, dinleme olayından dolayı sanıklardan şikayetçi olduğunu, fakat  huzurda bulanan sanıklardan ziyade sanıkların amirlerinin sorumlu olduğunu ve  onların yargılanmasını istedi.
 
Müşteki emekli polis memuru Hasan Ali Erkan da olay tarihinde  Bahçelievler Polis Merkezinde polis memuru olarak görev yaptığını, 15 yıldan bu  yana aynı telefon numarasını kullandığını ve yasaya aykırı olarak dinlendiğinden  soruşturma başladığında haberdar olduğunu ifade etti.
 
- "Sanıklar yüzünden erken emekli oldum"
 
Neden dinlendiğine yönelik hiçbir fikrinin olmadığını anlatan Erkan,  "Ben sanıklar yüzünden mağdur olup, erken emekli olmak zorunda kaldım.  Sanıklardan şikayetçiyim ve davaya katılmak istiyorum." diye konuştu.
 
Duruşmada dinlenen müşteki Deniz Fırat Budak da yasa dışı olarak  dinlendiği telefon hattını 17 yıldır kullandığını, olayı soruşturma sürecinde  polis merkezine çağrıldığında öğrendiğini anlattı.
 
Yasa dışı dinlemenin gerçekleştirildiği tarihte CHP Büyükşehir  Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptığını bildiren Budak, "Siyasi bir amaçla  eksiğimi bularak bunu, bana ve mensubu olduğum partiye karşı kullanmak amacıyla  dinledikleri kanaatindeyim. Memur olan ve kendilerine verilen emirleri  yapanlardan şikayetçi değilim. Bu emri vererek dinlenmemi sağlayan kişilerden şikayetçiyim." dedi.
 
Tutuklu sanık Tayuk ise duruşmada söz alarak, emniyet amiri olarak  görev yapan Hüsamettin Koçak'ın, müfettiş raporunda Ali Saçıkara'yı ve Önder  Önen'i 6 ay yasaya aykırı olarak dinlediği iddiasıyla hakkında soruşturma  açıldığını ve cumhuriyet savcılığının bu kişi hakkında yasal işlem yapmadığını  iddia etti.
 
Koçak ile aynı konumda bulunduğunu, bu kişi hakkında soruşturma  yapılmadığını, bu nedenle kendisi hakkındaki işlemlerin yasaya aykırı olduğunu  öne süren Tayuk, "18 yıl görev yaptıktan sonra bu olay sebebiyle meslekten ihraç  edildim ve tutuklandım. İddia edildiği şekilde yasaya aykırı bir işlem yapmadım,  tutuklanmam sebebiyle ben ve ailem mağdur olduk, tahliyemi talep ediyorum." diye  konuştu.
 
Sanık Yavuz Bölek hakkındaki çıkarılan yakalama kararının hastalığı  sebebiyle kaldırıldığı belirtilen duruşma, bugüne kadar ifadesi alınamayan  müştekilerin işlemlerinin tamamlanması için ertelendi.
 
AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Milli Eğitim Bakanlığı  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, eski CHP Milletvekili  Yıldıray Sapan, Antalya Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, MHP Antalya İl  Başkanı Ali Adnan Kaya ve emniyet müdür yardımcılarının da aralarında bulunduğu  birçok kişiyi 2009-2013 yıllara arasında yasa dışı dinledikleri iddiasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü Strateji Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Erdil'in de  aralarında bulunduğu 12 sanık hakkında dava açılmıştı.