Antalya'da hortum ve fırtına alarmı! AFAD uyardı

AJANSLAR |  06 Şubat 2019 Çarşamba - 14:08 | Son Güncelleme : 06 02 2019 - 14:08

Antalya'ya yine fırtına ve hortum alarmı var. Kaş ve Finike ilçeleri ile Muğla'nın Bodrum ve Marmaris ilçelerinde fırtına yaşamı olumsuz etkiledi. Bu arada, Trakya’da beklenen kar yağışı Bulgaristan sınırından giriş yaptı.


Fırtınanın etkili olduğu Kaş'ta ve Finike'de ağaçlar devrildi, enerji hatları koptu, seralarda hasar oluştu. Rüzgarın hızının saatte 100 kilometreyi bulması bekleniyor. Kentte 5 ilçede bugün okullar tatil.
 
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya'nın batı ilçeleri Kaş, Demre, Kumluca, Finike ve Kemer'de dün geceden itibaren etkili olan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle bazı okulların çatılarında, çevre duvarlarında yıkılma, seralarda da zarar meydana geldiğini bildirdi.
 
VALİ KARALOĞLU'NDAN AÇIKLAMA
 
Bir gün önceden tedbirlerin alındığını ve 5 ilçede okulların tatil edildiğini hatırlatan Vali Karaloğlu, "Kaş bölgesinde bazı okulların çatılarında, bazı okulların çevre duvarlarında yıkılmalar oldu. Sera alanlarında da zarar oluştu. Yer yer ağaç devrilmeleri yaşandı. Trafikteki vatandaşlarımızın zorlandığı konular oluştu ama şu an bir can kaybımız yok, mal kayıpları var onların tespitlerine çalışıyoruz" dedi.
 
KAŞ'TA HASAR BÜYÜK
 
Kaş'ta etkili olan yağmur ve fırtına Çayköy, Çavdır, Palamut, Kınık ve Aklar mahallelerinde başta tarım alanları olmak üzere birçok noktada hasara yol açtı. Elektrik direklerini devirip ağaçları kökünden söken fırtına, çok sayıda seranın plastik örtüsünü parçalayıp savurdu, bazılarını da yerle bir etti. Seralardaki ürünlerin çoğunluğu zarar gördü.
 
DALGALAR SAHİLE VURDU
 
Fırtına, Demre sahillerinde de etkisini gösterdi. Özellikle Sülüklü ve Taşdibi sahillerinde fırtına nedeniyle dev dalgalar oluştu. Kıyıya vuran dalgalarla sahildeki beton ve toprak yürüyüş yolunun bir bölümü denize gömüldü. Kaş ve Demre bölgesinde su ve elektrik kesintilerinin yaşandığı belirtildi.
 
 
KEMER'DE DE DEV DALGALAR
 
Kemer ilçesine bağlı Çıralı sahilinde de fırtınayla birlikte dev dalgalar oluştu. Dalgalar sahile yakın noktadaki tesislerin bulunduğu bölgeye kadar ulaşırken, herhangi bir zarar olmadığı kaydedildi.
 
Kumluca'nın Adrasan sahilinde de Çıralı'ya benzer görüntüler yaşandı. Fırtınayla birlikte dev dalgalar oluştu, sular sahil bölgesindeki turistik tesislere kadar ulaştı.
Antalya'nın son durumu radar görüntülerine böyle yansıdı
 
AFAD'DAN HORTUM UYARISI
 
AFAD'dan yapılan uyarıda, "Antalya'da hortum oluşma riskine karşı dikkatli olun! Köprü ve enerji nakil hatlarından uzakta kalmaya çalışın." ifadelerine yer verildi.
 
 
OKULLAR TATİL EDİLMİŞTİ
 
Antalya’nın Kemer, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş ilçelerinde fırtına ve hortum riski nedeniyle bugün okullar tatil edilmişti. Antalya Valiliğinden yapılan açıklamada, “Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğümüzün uyarısı gereği, 5 ilçemizde (Kemer, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş) fırtınanın hızının 100 km/sa geçeceği ve hortum riski oluşturacağı değerlendirildiğinden Valiliğimizce 06.02.2019 Çarşamba günü tüm resmi ve özel kreş, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime bir gün ara verilmiştir. Kamuoyuna duyurulur” denilmişti.
 
TRAKYA'DA KAR
 
Trakya’da beklenen kar yağışı Bulgaristan sınırından giriş yaptı. Kırklareli’nde Yıldız Dağlarını etkisi altına alan kar yağışı devam ederken, Dereköy Sınır Kapısı'nda kar kalındığı 7 santimetreyi geçti. Bu arada Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden de yağış uyarısı geldi.
Trakya’ya kar yağışı, öğle saatlerinde itibaren Bulgaristan sınırından giriş yaptı. Yıldız Dağlarında etkili olan yağış sonrası kar kalınlığı yüksek kesimlerde 10 santimetreyi bulurken, Türkiye’nin Bulgaristan’a ulaşımını sağlayan Dereköy Sınır Kapısı'nda ise 7 santimetreye ulaştı.
 
Karayolları yetkilileri, Dereyköy Sınır Kapısı'na ve dağlık kesimlerdeki yerleşim yerlerine gidecek sürücüleri kar lastiği olmadan yola çıkmamaları ve zincir takmaları uyarısında bulundu.
 
 
METEOROLOJİ'DEN YAĞIŞ UYARISI
 
Hava durumunun ülke genelinde parçalı ve çok bulutlu,  Marmara'nın batısı hariç, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu  Anadolu bölgelerinde yağışlı olması bekleniyor. 
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre yağışlar,  genellikle yağmur ve sağanak, Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak,  Akdeniz'in iç kesimlerinin yüksek noktaları, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu  Anadolu ile  Kırklareli, Kütahya ve Afyonkarahisar'ın yüksek bölgeleriyle Bolu Kastamonu ve Sivas çevrelerinde karla karışık  yağmur ve kar şeklinde görülecek.
 
Yağışların, Antalya çevreleri ile Doğu Akdeniz ve Güneydoğu  Anadolu'nun batısında kuvvetli olacağı tahmin edilirken, rüzgarın Marmara'da  kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-70 kilometre/saat), bölgenin  kuzeybatısında, güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-70  kilometre/saat), Doğu Akdeniz'in doğusunda da doğu ve kuzeydoğu yönlerinden  fırtına ve zaman zaman kuvvetli fırtına (60-90 kilometre/saat) şeklinde esmesi  öngörülüyor.
 

ETİKETLER

antalya trakya hortum kar