Ankara-Tahran tren seferleri yeniden başlıyor

AA |  11 Ağustos 2019 Pazar - 11:56 | Son Güncelleme : 11 08 2019 - 11:56

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye ile İran arasında demir yoluyla yük ve yolcu taşımacılığının giderek arttığına dikkati çekerek, Ankara-Tahran arasında Trans Asya Tren seferlerinin 14 Ağustos’tan itibaren karşılıklı olarak yeniden başlayacağını bildirdi.


Turhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dost ve kardeş ülke İran ile  yapılan iş birliğinin demir yolu alanında da devam ettiğini belirterek, iki ülke  arasındaki yolcu taşımacılığının gelişmesine büyük katkıları olan Trans Asya  Treni'nin uzun bir aradan sonra tekrar Ankara-Tahran arasında seferlerine  başlayacağını ifade etti.
 
Seferlerine 2015'te ara verilen Tebriz-Van yolcu tren seferlerinin,   2018 Haziran ayında haftada bir olmak üzere tekrar başlatıldığını dile getiren  Bakan Turhan, yoğun talep üzerine güzergahın Tahran'a kadar uzatıldığını  söyledi.
 
Tahran'da gerçekleştirilen 8. Ulaştırma Karma Komisyonu Toplantısı'nda  alınan karar gereği, mayısta Tahran ve Ankara'da TCDD Taşımacılık AŞ ile İran  demir yolları yetkilileri arasında görüşmeler yapıldığını aktaran Turhan, geçici  olarak ara verilen Trans Asya Tren seferlerinin başlatılması konusunda mutabakata  varıldığını söyledi.
 
"Ankara-Tahran arasında seyahat süresi yaklaşık 57 saat olacak"
 
Tahran'dan 7 Ağustos akşam saat 22.05'te 65 yolcusuyla hareket eden  trenin Van, Muş, Elazığ, Malatya, Sivas, Kayseri'den sonra dün sabah saatlerinde  Ankara'ya ulaştığını ifade eden Turhan, 188 yolcu kapasiteli trenin 14  Ağustos'tan itibaren de Ankara-Tahran arasında karşılıklı olarak haftada bir gün  sefer yapacağını kaydetti.
 
Trenlerin, Tahran-Van arasında İran RAJA şirketine ait 6,  Tatvan-Ankara arasında da TCDD Taşımacılık AŞ'ye ait 5 adet dörtlü kuşetli  vagonlardan teşkil edileceğini belirten Turhan, "Van-Tatvan ve tersi yöndeki  seyahatler, Van Gölü'nde işletilen feribotlarla sağlanacak. Ankara-Tahran  arasında seyahat süresi, yaklaşık 57 saat olacak." diye konuştu.
 
Turhan, İran ile başlatılan blok tren uygulamasıyla iki ülke arasında  bu yılın 7 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 40 bin ton daha fazla yük  taşındığını da dile getirdi.
 
İran ile ocak ayında, uygun tarifeyle ilk defa blok tren uygulamasının  başlatıldığını kaydeden Turhan, bu yılın ocak-temmuz döneminde, geçen yılın aynı  dönemine göre ülkeler arasında arasında 40 bin ton daha fazla yük taşındığını  söyledi.
 
Turhan, söz konusu miktarın yıllık 90 bin tona ulaşmasının  hedeflendiğini dile getirerek, ayrıca halen 500 bin ton civarında olan  Türkiye-İran demir yolu taşımasının bir yıl içinde 1 milyon tona çıkarmayı  amaçladıklarını ifade etti.
 
İran ile Türkiye arasındaki yük ve yolcu taşımacılığının giderek  arttığını vurgulayan Turhan, bundan son derece memnun olduklarını, yeni taşıma  koridorlarının geliştirilmesinin her iki ülkenin taşımacılığı ve ticareti  açısından önemli olduğunu kaydetti.
 
Bakan Turhan, İran açısından Türkiye'nin "Avrupa'ya açılan kapı"  olduğuna işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:
 
"İran da Türkiye için başta Orta Asya olmak üzere Asya'ya açılan  kapıdır. Ülkemiz, Asya ile Avrupa ve Orta Doğu arasında önemli bir uluslararası  demir yolu koridoru haline gelmektedir. Marmaray, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu  hattıyla Avrupa ile Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan Rusya başta olmak üzere birçok ülke ile en avantajlı demir yolu koridoru  oluşturulurken, İran ile de demir yolu bağlantımız güçlendirilmektedir. Burada  yük ve yolcu trafiğinde sürdürülebilirlik oldukça önemlidir ve bunu başarıyoruz."
 
  
 

ETİKETLER