Ankara Şehir Hastanesi'nde ilk organ nakli yapıldı

AA |  11 Mart 2019 Pazartesi - 16:52 | Son Güncelleme : 11 03 2019 - 16:52

Hasta kabulüne başlayan ve resmen 14 Mart Tıp Bayramı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise tek seferde inşa edilen üçüncü büyük hastanesi olan Ankara Şehir Hastanesi'nde, ilk organ nakli gerçekleştirildi.


Ağabeyinin donör olduğu karaciğer kanseri hastası 42 yaşındaki Eşref  Demirtaş, Ankara Şehir Hastanesi'nde ilk karaciğer nakli yapılan hasta oldu.
 
Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dört ay önce soğuk  algınlığı şikayetiyle hastaneye başvurduktan sonra yapılan tetkiklerde karaciğer  nakli olması gerektiğini öğrendiğini aktararak, "Hastalığımı tesadüfen öğrendim.  Bir anda acilen karaciğer nakli olmam gerektiği, az zamanımın olduğu, ciğerimin  bittiği söylendi. Bunun üzerine hemen nakil için arayışa başladık." dedi.
 
6 kardeş olduklarını ve kardeşlerinin hepsinin kendisine karaciğerini  vermek için gönüllü olduğunu anlatan Demirtaş, "En büyük ağabeyimin dokuları  uyumlu oldu. Hocalarım ve ağabeyimin sayesinde hayat buldum. Diğer kardeşlerim de  gönüllü oldu. Ağabeyimin olsa ben de hiç düşünmeden verirdim. Hastanede ilk nakil  olmak da benim için bir şans oldu." ifadelerini kullandı.
 
Kardeşinin yanından bir an olsun ayrılmayan ağabey Halil Demirtaş ise  duygularını, "Hastalığını öğrenir öğrenmez nakil için hemen geldik. Biz de  gereken neyse yapalım dedik. Elimizden geleni yapmaya çalıştık. Kardeşlik, sen,  ben, o fark etmiyor. Önemli olan birimizin yapması." sözleriyle anlattı.
 
"Ankara Şehir Hastanesi organ naklinde öncü olacak"
 
Onkoloji Başhekimi Prof. Dr. Ercan Yeni, organ nakillerinin canlı ya  da kadavradan yapıldığını ifade ederek, "Ankara Şehir Hastanesi birçok hizmette  olduğu gibi organ naklinde de öncü olacak. Bu alandaki dağınıklığı giderecek.  Kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek nakilleri yapılacak. Ekiplerin de birbirine  katkısıyla, çok daha güzel bir hizmet verilecek." bilgilerini paylaştı.
 
Ankara Şehir Hastanesi bünyesinde hizmet veren Onkoloji binasının 610  yatak ve 25 ameliyathane kapasitesine sahip olduğunu belirten Yeni, medikal  onkoloji, hematolojinin yan dalları, genel cerrahi alanlarında da hizmet  verileceğini aktardı.
 
"Türkiye'de 4 organ naklinin yapıldığı tek merkez"
 
Organ Nakli Müdürü Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı ise, "Türkiye'de şu  anda kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek naklinin aktif olarak yapıldığı tek  merkez Ankara Şehir Hastanesi'dir. 15 gün önce taşındık. Nakil ruhsatlarımız  tamamlandıktan sonra ilk karaciğer naklini de gerçekleştirdik." açıklamasında  bulundu.
 
Organ nakillerinin sadece bir birimin yaptığı işlem olmadığını  belirten Bostancı, özellikle bir karaciğer naklinde 18 alandan destek aldıklarını  söyledi. Ankara Şehir Hastanesi'nin 4 bin yatağa ve 700 yoğun bakım ünitesine  sahip olduğunu hatırlatan Bostancı, "Bizim için önemli olan iki helikopter  pistimiz var. Bir yerden organ alındığı zaman direkt hastaneye helikopter inme  imkanına sahip. Otelcilik hizmetleri ise Avrupa ve Amerika'daki örneklerinden çok  daha iyi seviyededir." dedi.
 
 Ankara Şehir Hastanesi'nde iki böbrek naklinin de yapıldığını dile  getiren Bostancı, yabancı hastalarla ilgili de sırada bekleyen Uygur  Türkleri'nden, Afganistan'dan, Suriye'den ve Kırgızistan'dan grupların  bulunduğunu belirtti.
 
Prof. Dr. Bostancı, nakil ekibinin çok deneyimli olduğunu  vurgulayarak, bu alanda önemli işlemlere imza atılacağını kaydetti.
 

ETİKETLER