Ankara Sağlık Müdürlüğü o iddiaları yalanladı

AA |  04 Ağustos 2020 Salı - 23:44 | Son Güncelleme : 05 08 2020 - 0:08

Ankara İl Sağlık Müdürlüğünce, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin il genelinde yürütülen çalışma ve hazırlıklardan "Ankara'da hasta patlaması olduğu ve sağlık altyapısının çöktüğü" şeklinde sonuçlar çıkarmanın gerçekle bağdaşmayacağı belirtilerek, "İlimizde halen pandemi kontrol altındadır." ifadesi kullanıldı.


İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Kovid-19 pandemisi ile  ilgili İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ileriye dönük yürütülen hazırlık  çalışmalarının bazı basın ve yayın organları tarafından acil durum olarak  yorumlandığı anımsatıldı.
 
Son günlerde dünyada hızlı bir vaka artışı olduğuna işaret edilen  açıklamada, gelecek aylarda ikinci bir dalga beklentisinin uzmanlarca dile  getirildiği aktarıldı.
 
Dünya Sağlık Örgütünün kötü senaryoya karşı ülkeleri uyardığı  hatırlatılan açıklamada, Türkiye'de de son günlerde, sınırlı olsa da artışlar  gözlendiği belirtildi.
 
Hareketliliğin en fazla olduğu iller arasında yer alan Ankara'da, il  düzeyinde çalışmaların yoğun şekilde yürütüldüğü ifade edilen açıklamada, şunlar  kaydedildi:
 
"İl Sağlık Müdürümüz başkanlığında 28 Temmuz 2020'de yapılan Pandemi  Değerlendirme Toplantısı'nda, normalleşme sürecindeki farklı senaryolar  tartışılmış ve olası yeni durumlara karşı alınması gereken tedbirler gözden  geçirilmiştir. Muhtemel senaryolara karşı il düzeyinde yapılması gereken  hazırlıklar ve alınacak tedbirler konusunda ilgili sağlık kuruluşlarımız yazılı  olarak bilgilendirilmiştir. Ayrıca Kurban Bayramı sonrası göz önüne alınmış ve  Kovid-19 hastalarında ilave yatış ihtiyacı dikkate alınarak sunulacak hizmet  kapasitesinin artırılması yönünde sağlık kuruluşlarımız uyarılmıştır. Yapılan  çalışma ve hazırlıklarımızdan ilimizde hasta patlaması olduğu ve sağlık  altyapımızın çöktüğü gibi sonuçlar çıkarmak gerçekle bağdaşmamaktadır. Ankara  ilinde bugün itibarıyla hastane yatak doluluk oranı yüzde 50, yoğun bakım yatak  doluluk oranı ise yüzde 63'tür. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü olarak  vatandaşlarımızın sağlığı için çalışmalarımıza kesintisiz devam etmekteyiz.  İlimizde halen pandemi kontrol altındadır. Hastanelerimiz, tüm sağlık  çalışanlarımızla mücadelede aktif olarak görevini sürdürmektedir."