Ankara deprem haritası | Ankara kaçıncı derece deprem bölgesinde yer almaktadır?

27 Ocak 2020 Pazartesi - 15:07 | Son Güncelleme : 27 01 2020 - 15:07

Ankara'da 3,9 büyüklüğünde meydana gelen deprem, vatandaşta büyük bir paniğe neden oldu. Depremin ardından Ankaralılar ‘’Ankara deprem haritasını’’ sorgulamaya başladı. Vatandaşlar, e-devlet aracılığıyla evinin altından geçen fay sorgulaması yaparak bulundukları ilin, hatta mahallenin deprem haritasını sorgulayabilir. Deprem haritası sismoteknik haritalar ve deprem kaynak zonlarında meydana gelebilecek bölgeleri göstererek hazırlanır. Peki, Ankara deprem haritası nasıl sorgulanır? Ankara kaçıncı derece deprem bölgesinde yer almaktadır?


Deprem haritaları bölgedeki, şehirlerdeki deprem tehlikesi gösterir. Türkiye’nin deprem haritası ise AFAD daire başkanlığı tarafından yenilendi, 1 Ocak 2019 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki, Ankara deprem haritasını nasıldır? Ankara’nın deprem tehlikesi taşıtan ilçeleri nelerelerdir? Ankara kaçıncı derece deprem bölgesinde yer almaktadır?

ANKARA DEPREM HARİTASI

Ankara’nın deprem haritası Türkiye’nin deprem haritası üzerinden sorgulanabilir. Türkiye’nin deprem haritası ise, 1996 yılında yürürlüğe girmiş, 2018 yılından AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 1 Ocak 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlanmıştır. Deprem tehlike haritası RİSK haritası değildir. RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir.

Yeni harita, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanmıştır.

Evinizin bulunduğu yerin deprem haritasını sorgulamak, fay hattının nereden geçtiğini e devlet üzerinden AFAD hizmetinden sorgulayabilrsiniz. 

E- DEVLET GİRİŞİ YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

DEPREM TEHLİKE HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

ANKARA KAÇINCI DERECE DEPREM BÖLGESİNDE YER ALMAKTADIR?

Ankara: 3. ve 4. derece deprem bölgesi kuşağında yer almaktadır.