Ankara'da ele geçirildi! 0,8 litresi 47 milyon lira

26 Ekim 2017 Perşembe - 15:28 | Son Güncelleme : 26 10 2017 - 15:32

Ankara Kaçakçılıkla Mücadele Şubesi ekiplerinin takibi sonucu düzenlenen operasyonda İran'dan yasa dışı yollardan getirdiği kobra zehrini satmaya çalışan şüpheli suçüstü yakalandı, kimyasal silahların ayrıştırılması, kanser tedavisi, doping ve kozmetik sanayisinde kullanıldığı belirtilen 0,8 litre kobra zehri ele geçirildi. Satılmak istenen 18 tüpteki zehrin piyasa değerinin yaklaşık 12,5 milyon dolar olduğu öğrenildi.


Ankara Kaçakçılıkla Mücadele Şubesi ekipleri, yasa dışı yollardan İran'dan getirdiği kobra zehrini satmaya çalışan zanlıyı suçüstü yakaladı.
 
YASA DIŞI YOLLARDAN İSTANBUL'A GETİRİLDİ
 
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şubesi ekipleri, İran'da laboratuvar ortamında imal edilen kobra zehrini yasa dışı yollardan İstanbul'a getirdiğini belirledikleri Ahmet K'yi takibe aldı.
 
 
FİYATTA ANLAŞAMAYINCA SATMAKTAN VAZGEÇTİ
 
İstanbul'daki iki özel hastanede kobra zehrini analiz ettirerek yüzde 100 saf olduğunu onaylatan Ahmet K, irtibat kurduğu iki doktordan tüp başına 700 bin dolar istedi ancak teklif edilen 100 bin doları az bularak anlaşmadan vazgeçti.
 
KAÇAKÇILIK EKİPLERİ ALICI KILIĞINDA ANLAŞTI
 
Takip ettikleri Ahmet K. ile Ankara'ya gelmesinin ardından alıcı gibi davranarak irtibata geçen kaçakçılık ekipleri, pazarlık yaparak 3 tüp için 2 milyon dolar karşılığında anlaştı.
 
SUÇÜSTÜ YAKALANDI
 
AVM'nin otoparkındaki alışveriş sırasında zanlı suçüstü yakalandı, yanındaki 3 tüp ile aracındaki 15 tüpte bulunan 0,8 litre kobra zehrine el konuldu.
 
PİYASA FİYATI 12,5 MİLYON DOLAR
 
Kobra zehrinin piyasa fiyatının yaklaşık 12,5 milyon dolar olduğu kaydedildi.
 
Ahmet K'nin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü, soruşturmanın derinleştirilerek devam edeceği, şüphelinin yurt içindeki irtibatlarının mercek altına alınacağı öğrenildi.
 
BİRÇOK ALANDA KULLANILIYOR
 
Kimyasal silahtan kozmetiğe, sağlıktan spora kadar birçok alanda kullanılıyor.
 
KÜÇÜK BİR DAMLASI 8 SANİYEDE BİR FİLİ BİLE ÖLDÜREBİLİYOR
 
Kimyasal silahların ayrıştırılması, kanser tedavisi, doping ve kozmetik sanayisinde kullanıldığı, dünyanın en pahalı ikinci zehri olduğu belirtilen kobra zehrinin küçük bir damlasının, 8 saniyede bir fili öldürebilecek tesire sahip bulunduğu ve Türkiye'de yasal olarak tüketilen miktarının yıllık bir litre civarında olduğu kaydedildi.
 
Daha önce Trabzon, Tokat ve Niğde'de düzenlenen operasyonlarda da değişik miktarlarda kobra zehri ele geçirilmişti.